13.5 milyar TL'lik barış! | " /> 13.5 milyar TL'lik barış! | "/>

En Sıcak Konular

Devletle 13.5 milyar TL'lik barış!

4 Mart 2009 08:34 tsi
Devletle 13.5 milyar TL'lik barış! Hükümetin vergi mükelleflerine uzattığı barış eli karşılığını buldu. "Varlık Barışı" adı altında yastıkaltı ve yurtdışından ekonomiye kazandırılan tutar 13.5 milyar TL'yi aştı. Bankalardan alınacak tutarın 16-17 milyarı bulacağı belirtildi..

Hükümetin yurtdışındaki servetleri Türkiye'ye çekme ve yastıkaltı birikimleri ekonomiye kazandırma planı meyvelerini verdi. Maliye'nin mükellefe uzattığı barış eli karşılıksız kalmadı. 2004'te, Vergi Barışı Yasası ile birikmiş borçlara kısmi af getirerek işe başlayan hükümet, 5 yıl aradan sonra bu kez kayıt dışı servetleri kayda alma operasyonunda amacına ulaştı. Vergi dairelerine yapılan bildirimlere göre yastıkaltından ve gurbetten çıkan varlık tutarı 13.5 milyar TL'yi aştı. Bankalardan gelecek güncel kayıtlarla bu tutarın 16-17 milyar TL'yi bulması bekleniyor. Beyan edilen servetler üzerinden Hazine en az 500 milyon TL vergi geliri elde edilecek.

SON DAKİKA SÜRPRİZİ
Yurtiçi ve yurtdışındaki birikimleri ekonomiye kazandırmayı hedefleyen "Varlık Barışı" kapsamında banka, aracı kurum ve vergi dairelerine bildirim süresi 2 Mart'ta sona erdi. Gelir İdaresi'nden alınan bilgiye göre, 20 Şubat'ta 2 milyar TL olan kaynak girişi 27 Şubat itibariyle 5 milyar TL'ye ulaştı. Son gün ise vergi daireleri ve bankalara yapılan bildirimler neredeyse 3'e katlandı. 2 Mart gecesi saat 24.00'e kadar başvurular sürdü. Yetkililer, 13.5 milyar TL olarak ifade edilen tutarın bankalardan gelecek bildirimlerle birlikte 17 milyar TL'yi aşacağına dikkat çekti. Gelir İdaresi, Varlık Barışı ile ekonomiye kazandırılan net tutarını haftaya açıklayacak.

BARIŞIN ÖYKÜSÜ
Küresel kriz ortamında, dış kaynak ihtiyacının arttığını gören hükümet, Kasım 2008'de "Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkındaki Kanunu" TBMM'den çıkardı. Gerçek veya tüzel kişilerin, 1 Ekim 2008 itibarıyla sahip olduğu yurt dışındaki para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, varlığı kanaat verici bir belgeyle ispat edilen taşınmazları 2 Mart'a kadar TL cinsinden rayiç bedelle banka, aracı kurum ya da vergi dairesine beyan etmesi öngörüldü. Yasa ile yurtdışındaki varlıkların yüzde 2, yurtiçindeki kayıt dışı servetlerin ise yüzde 5 vergi ödenerek ülke ekonomisine kanalize edilmesinin yolu açıldı. Bu vergi, kesintinin yapıldığı ayın sonuna kadar ödenecek. Vergi, hiçbir şekilde gider yazılamayacak ve başka bir vergiden mahsup edilemeyecek.

sabahBu haber 312 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,967 µs