'30 kişilik ölüm timi peşimizde' | " /> '30 kişilik ölüm timi peşimizde' | "/>

En Sıcak Konular

'30 kişilik ölüm timi peşimizde'

4 Mart 2009 08:20 tsi
'30 kişilik ölüm timi peşimizde' Geçen hafta öldürülen Çeçen Ali Osaev'in yardımcısı endişeli: "Her cinayetten sonra 'Sıra hangimizde' diyoruz"

İstanbul'da 5 ay içinde üç Çeçen öldürüldü. Şüpheler Rus istihbaratı üzerinde yoğunlaşırken geçen hafta öldürülen Ali Osaev'in yardımcısı Müslüm C., "Rus istihbaratının 30 kişilik timi Türkiye'de cirit atıyor. Her cinayetten sonra 'sıra hangimizde' diyoruz. Türkiye önlem almalı" dedi.

İstanbul'da 6 Eylül'de Çeçenistan'da Rus ordusuna karşı 'albay' rütbesiyle savaşan Gazi Edilsultanov, 9 Aralık'ta İslam Canibekov ve geçen hafta da Ali Osaev, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Saldırıların biçimi ve kullanılan silahlar nedeniyle şüpheler Rus istihbaratı FSB üzerinde yoğunlaşırken son suikastta hayatanı kaybeden Osaev'in yardımcısı Müslüm C., Yeni Şafak'a önemli açıklamalarda bulundu. Başına isabet eden 3 kurşunla hayatını kaybeden Osaev hakkında “Ruslara karşı mücadeleyi sürdüren İmarat Kafkas Emiri Dokku Umarov'un Dış İlişkilerden Sorumlu Yardımcısı'ydı” bilgisini veren Müslüm C., Türkiye'de yaşayan tüm Çeçenlerin endişeli olduğunu söyledi.

30 KİŞİLİK ÖLÜM TİMİ

Suikastlarin ardından Rus istihbaratı FSB'nin olduğunu öne süren Müslüm C. “Cinayetler Rus ya da işbirlikçileri tarafından işleniyor. Rusya Çeçenistan'daki kuklası Ramazan Kadirov'u üstümüze salarak bizi yok etmeye çalışıyor” dedi. Güvenlik endişesiyle yüzünü gizleyen Müslüm C.'nin çarpıcı iddiaları şu şekilde: “FSB'nin 30 kişilik suikast timi Türkiye'de cirit atıyor. Türkiye önlem almalı. Hiç biri-mizin hayat garantisi yok. 'Acaba ölüm sırası kimde? Bir sonraki kurşun hangimize isabet edecek? Şimdi sıra hangimizde?' diye birbirimize soruyoruz.”

AİLESİ KATİLİ BİLİYOR

“Cinayetler Çeçenlerin aralarındaki bir kavganın sonucuymuş gibi gösteriliyor. Birbirimizin düşmanı değiliz. Öfkelensek de birbirimize el kaldırmayız. Sadece tartışırız. Suikastlardan sonra artık erkekler gerekmedikçe evlerinden dışarı adım atmıyor. Osaev'in ailesi de cinayetin arkasında kimin olduğunu biliyor. Yani savaşımız sadece Çeçenistan'da değil artık burada da devam ediyor."

EVİNDE KOLTUK YOKTU

Çeçenlerin para nedeniyle birbirine düştüğü iddialarına tepki gösteren Müslüm C. “Paramız yok ki birbirimize düşelim” diyor. Açlık sınırında yaşadıklarını belirten Müslüm C. “Yardımlarla ayaktayız. Kiramızı ödersek yemek bulamıyoruz. Osaev de zengin biri değildi. Taziye için evine gittiğimizde oturacak koltukları olmadığını gördük. Dericilikle uğraştığı haberleri yalan. Mültecilerle ilgileniyordu. Ailesine bile ayıracak zamanı yoktu. Yardımlarla geçiniyordu” diye konuştu.

Suikast için özel yetki

Çeçen komutanlara yönelik suikastlarla gündeme gelen Rusya İç İstihbarat Teşkilatı (FSB) sadece Çeçenlere değil, Rusya'da Çeçen işgalini eleştiren, gündeme getiren kişilere yönelik saldırılarla da biliniyor. Duma'nın Putin'e ülke içinde ve dışında FSB'yi özel görevler için kullanabilme yetkisi vermesinden sonra söz konusu suçlamalar arttı. Yurtdışında elektronik dinleme yapabilen teşkilat başta eski Sovyet Cumhuriyetleri olmak üzere dünyanın herhangi bir bölgesinde suikast timleriyle operasyonlar yapabili-yor. Türkiye'de FSB'yi akla getiren eylemlerden biri 1.5 yıl kadar önce İstanbul'da oldu. Ümraniye'de silahlı saldırıya uğrayan bir Çeçen yaralandı. İstanbul'da 6 Eylül 2008'de Gazi Edilsultanov, 9 Aralık'ta yine İslam Canibekov, geçen hafta ise Ali Osaev benzer suikastlarda hayatını kaybetti. Suikastların en önemlilerinden biri ise 2004'te Katar'da oldu. Çeçenistan'ın 2. Cumhurbaşkanı Zelimhan Yandarbiyev bombalı saldırıda hayatını kaybetti. 2006'da bütçesinin yüzde 40 arttığı tahmin edilse de FSB'nin personel sayısı ve bütçesi devlet sırrı.

yenişafakBu haber 432 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,279 µs