En Sıcak Konular

Tuncay Güney'in şifresini Tantan çözdü

23 Ocak 2009 15:37 tsi
Tuncay Güney'in şifresini Tantan çözdü Tunay Güney açıklamaları gündemi sarsıyor, iddiaları ile birilerini korkutuyor... Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Tuncay Güney'i yorumladı...

Eski İçişleri Bakanı, Yurt Partisi Genle Başkanı Saadettin Tantan’dan ilginç Tuncay Güney yorumu. Tantan, bir takım güçlerin ‘açık zarf’ yöntemiyle Tuncay Güney üzerinden Türkiye’de korku saldığını söyledi.

BEHİÇ KILIÇ CEVAPLASIN

Ergenekon operasyonlarının Susurluk olaylarını tekrar gündeme gelmesi ile o dönemin İçişleri Bakanı olan ve görevinden uzaklaştıran Saadettin Tantan, Yeniçağ yazarı Behiç Kılıç’ın iddiası ile bir anda dikkatleri üzerine çekti.

Yeniçağ yazarı Behiç Kılıç’ın Tuncay Güney’in 2001’de verdiği ifadenin peşine düşen Saadettin Tantan’ın dönemin Başbakan Mesut Yılmaz tarafından istifaya zorlandığı iddiasından sonra görüştüğümüz Tantan, Haber7.com’a çarpıcı açıklamalar yaptı.

Yurt Partisi Genel Başkanı Tantan, Tuncay Güney’in ifadesi ile ilgili iddiaya, “Behiç Kılıç yazısındaki iddiaları neye dayandırıyorsa, cevapları kendisinin vermesi lazım…” şeklinde cevap verirdi.

ARŞİVLERİN ÇOK AZI YANSIDI

Eski İçişleri Bakanı Tantan, son zamanlarda ortaya çıkan bilgi, belgeler için, “Yıllardır birikmiş olan arşivin çok azının dışa yansıması.” yorumu yaptı. Türkiye’deki güvenlik birimlerinin geçmişten bugüne kadar kendilerini kullanan ‘aktörleri’ tasfiye ettiğini söyleyen Tantan şöyle konuştu: “Tüm bunlar yıllardır birikmiş olan arşivin çok azının dışa yansımasıdır. Arşivler yalan söylemez. Bu arşivi dışa yansıtarak bundan istifada isteyenler olacaktır. İstihbarat teşkilatı, güvenlik güçleri ve kolluk kuvvetleri… Her üç kurum da geçmişten bugüne kadar kendisini kullanan aktörleri tasfiye etmektedir.”

TÜRKİYE YENİDEN YAPILANDIRILMAK İSTENİYOR

Görülen dava ve gözaltılarla Türkiye’nin yeniden yapılandırılmak istendiğine dikkat çeken Tantan, “Özellikle bölge, havza ve kıta boyutunda, Türkiye’nin imkân, kabiliyet ve kapasitesinin, bu süreçte kullanılması için böyle bir çabanın olduğu açıkça görülmekte. Yıllardan bu yana silahlı ve silahsız örgütlerle mücadele ettiğini zanneden yetkililerin sayesinde Türkiye ve Türk halkı çok şey kaybederken, halkı bu şekilde yaşamaya mahkum eden zihniyetlerin kirliliği de tutsaklığı da bu süreçte açık olarak ortaya çıkmaktadır.” dedi.

GÜNEY “AÇIK ZARFLAMA” YAPIYOR

Yaptığı açıklamalarla Türkiye gündemine yön veren Tuncay Güney’in bir takım güçler tarafından kullanıldığına bu şekilde de Türkiye’deki kurum ve kuruluşlara korku salındığına dikkat çeken Saadettin Tantan, Güney için şunları söyledi: “Tuncay Güney, Kanada’dan aslında konuşma şifreleri içerisinde ‘açık zarf’ yöntemiyle Türkiye siyasetini, Türk medyasını, Türk güvenliğini ve Türk iş adamlarını yani hemen herkesi tehdit ediyor. ‘Açık zarf’ usulüyle bir takım yerlere mesaj veriyor. Bu mesajları normal vatandaşlar anlamaz. Ama hedefte olan isim anlar ve panikler.  Tuncay Güney’i kullanan güçler de bunu uyguluyor. Tuncay Güney öyle bilgisiz cahil bir kişi de değil. Verilen görevini yerine getiriyor ve rolünü güzel oynuyor.”

YEREL SEÇİMLER İÇİN DÜRÜST ADAY ÇOK AZ VAR

Tantan 29 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler içinse şu yorumu yaptı: “Yerel seçimler mevcut siyasi partilerin önümüzdeki genel seçim kaderini belirleyecektir. Halk 2002’de yaptığı gibi genel seçimlerde de siyasi yapılanmayı tasfiye edebilir. Yerel seçimler için çok umutlu değilim. Dürüst, namuslu vatanını seven aday sayısı çok az. Partiler de zaten bu sıkıntıyı çekiyor. Birçok yerde adam gibi aday gösteremediler. Halk hangi adaya güveneceği noktasında çok kararsız. Tabi bunların içinde namuslu, vatansever, dürüst adaylar da var

haber 7Bu haber 848 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,008 µs