En Sıcak Konular

Kriz tedbirleri yurtdışında yankı buldu

23 Ocak 2009 11:54 tsi
İngiliz Financial Times gazetesi, SPK'nın aldığı önlemlere dikkat çekti.

İngiliz Financial Times gazetesi, Sermaye Piyasası Kurumu'nun (SPK), şirketlerin finansman sıkıntılarının hafifletilmesi amacıyla aldığı önlemlere dikkat çekti.

İngiliz Financial Times gazetesi, Sermaye Piyasası Kurumu'nun (SPK), şirketlerin finansman sıkıntılarının hafifletilmesi amacıyla aldığı önlemlere dikkat çekerken, "Türkiye'deki bankalar, küresel krize oldukça dirençli olduklarını kanıtladı ancak şirketler sektörünü, iç ve dış piyasalardaki daralma vurdu" yorumunu yaptı.

SPK tarafından şirketlerin finansman sıkıntılarının hafifletilmesi amacıyla alınan son önlemler, yurt dışında da yankı buldu. Financial Times gazetesi, "Türkiye'deki bankalar, küresel krize oldukça dirençli olduklarını kanıtladı ancak şirketler sektörünü, iç ve dış piyasalardaki daralma vurdu" yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan SPK Başkanı Turan Erol ise, "En büyük kırılganlık finans sorunu" dedi. Erol, 21 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni önlemlerin şirketlerin seçeneklerini artırmaya yönelik olduğunu söyledi.

Ekonomi gazetesi Financial Times'in Türkiye muhabiri Delphine Strauss'a konuşan SPK Başkanı Turan Erol, Türkiye'deki düzenleyici kurumların, banka finansman kaynaklarının kıtlığının çekildiği bir yılda kurumsal tahvil ihraçlarındaki kısıtlamaları hafiflettiğini ve nakit ihtiyacı duyan şirketlere destek amacıyla adımlar attığını belirtti.

"En büyük kırılganlık finans sorunu" diyen Turan Erol, 21 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni önlemlerin şirketlerin seçeneklerini artırmaya yönelik olduğunu söyledi.

"Türkiye'deki bankalar, küresel krize oldukça dirençli olduklarını kanıtladı ancak şirketler sektörünü, iç ve dış piyasalardaki daralma vurdu" yorumuna yer verilen haberde şöyle denildi:

"İş dünyası lobileri, şirketlerin 2009 yılında vadesi dolacak önemli miktarda borçların karşılama yada da çevirme kabiliyetinin, ekonomik istikrar için hayati olacağı gerekçesiyle başta özel sektör tahvilleri olmak üzere banka finansmanına alternatifleri yaratmaları için bastırıyordu."

Yeni uygulamalara ilişkin ayrıntılı bilgi verildiği haberde ayrıca, "Sayın Erol ayrıca altyapı projelerinin finansmanına yönelik bir hükümet çabasında kendine düşeni yapmaya hazır" denildi.

Turan Erol açıklamasında, emlak yatırım tröstlerini model alan yeni kuralların yatırımcıların, SPK'nın denetimine tabi fonlarda belediyeler ile işbirliği yapabileceğine de dikkat çekti.

Financial Times, Erol'un, yeni önlemlerin, yabancı yatırımcıların 2008 yılında net 3 milyar dolarlık satış yapmasının ardından Türk piyasalarına ilgiyi canlandıracağını umduğunu kaydetti. Haberde şöyle denildi:

"Bir bakıma kriz, uzun bir süreden beri yatırımcıları hayal kırıklığı kaynağı olan konuları siyasi gündemin en üst sıralarına getirerek hayatı kolaylaştırdı. Ancak Sayın Erol hala, parlamentodan geçmesini, siyasi partiler arasındaki siyasi gerginliklerin geciktirdiği, Türkiye'nin ticaret kanunun toptan gözden geçirilmesini oluşturan diğer bir takım reformları konusundaki mücadelesini sürdürüyor.

Sayın Erol, durum böyle devam ederse SPK'nın 2009 yılının daha ilerideki bir tarihinde sabırsızlıkla beklenen bazı önlemleri getireceğini söyledi."

timeturkBu haber 541 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,013 µs