En Sıcak Konular

Çeber'e işkenceyi itiraf etti

23 Ocak 2009 09:44 tsi
Engin Çeber'in cezaevinde işkenceyle öldürülmesi olayında davanın ikinci duruşmasında ilk itiraf geldi. İnfaz Koruma Başmemuru herşeyi anlattı..

İstanbul Sarıyer’de gözaltına alındığı polis merkezinde "kötü muamele" gören tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi’nde ise ağır “işkence” sonucu yaşamını yitiren Engin Çeber’in ölümüyle ilgili görülen davanın ikinci duruşması Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Dün dinlenen tutuksuz 22 sanık haklarındaki suçlamayı reddetti ve işkenceye şahit olmadıklarını savundu. Ancak “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan tutuksuz yargılanan infaz koruma başmemuru Yılmaz Aydoğdu, Çeber’e işkence yapıldığını itiraf etti.

Bir tek o itiraf etti...

Aydoğdu, gördüklerini şöyle anlattı: “6 Ekim’de koğuşlarda sayım alan memurları izliyordum. B-8 Koğuşu’nda sesler yükseldi. ’Kalkacaksın-kalkmayacaksın’ sesleri geldi. Bu sırada Nevzat Kayım, Çeber’i sağ kolundan tutarak 2-3 tokat vurdu. Ben ’Yapma’ diye bağırınca durdu. Çeber’e sordum ’Kardeş neyin var, hasta mısın?’ dedim. ’Hasta değil, siyasiyim, DHKP-C’liyim’ dedi. ’Bu odada siyasi tutuklu olmaz’ dedim. Kimliğini odasından aldırdım. Yanağına dokunup ’Canım kardeşim’ dedim. ’Suçun memura mukavemet etmek, siyasi değil’ dedim. Sayım alan memurları gönderdim. Aynı gün arkadaşlara ’Tutanak tutun getirin’ dedim. İş yoğunluğundan tutanakla ilgilenemedim.

‘Tekme tokat dövüyorlardı’

“Ertesi gün koridorda dolaşıyordum. Arkadaşlar B-8’de sayım yapıyordu. Yine sesler geldi. 30-40 saniye sürdü. Kapıya baktım içeride arbede vardı. Kalkacaksın kalkmayacaksın diye tartışıyorlardı. ’Kimliğini alın tutanak tutun’ dedim. Çeber, Sami Ergazi, Selahattin Apaydın ve Nihat Kızılkaya’nın arasındaydı. Tekme tokat dövüyorlardı. Nihat iki şamar vurdu. Nevzat avucunun içiyle başına vuruyordu. Ben bağırınca bıraktılar. Selahattin’i dışarı çıkardım. Çeber yere düştü. Sami de onu bahçeye doğru sürükledi ve vurmaya devam etti. Çeber dizüstü çöktü. Sonra o şekilde bırakıp ayrıldım. ’Durun vurmayın’ diye talimat verdim ama dinlemediler.”

Bir sanık avukatının “6 Ekim’deki tutanak yanlışsa niye ihbar etmedin?” şeklindeki sorusu üzerine Aydoğdu “Kendi kendime tutamam. Korktum” dedi. Duruşma, diğer sanıkların dinlenmesi için bugüne ertelendi.Bu haber 607 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,808 µs