En Sıcak Konular

'Berdel'den kaçtılar

18 Ocak 2009 23:00 tsi
Elazığlı baba, kendisi ve kardeşiyle evlenmeleri için iki kadına karşılık iki kızına ‘berdel’ evliliği yaptırmak istedi. Kızlar devlete sığındı

Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde babaları tarafından "berdel" usulü evlendirilmek istenen iki genç kız, İlçe Emniyet Amirliğine sığındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Alacakaya’ın Guleman Mahallesi’nde oturan Abbas S. (44), kardeşi Mahmut S. (37) ile birlikte, Bingöl’de yaşayan iki kadına karşılık, "berdel" usulü evlenmek istedi.

Babalarının "berdel" karşılığında kendilerini evlendirmek istediğini öne süren T.S. (16) ve S.S. (17) kardeşler, Alacakaya İlçe Amirliğine gelerek, yardım talebinde bulundu.

Kız kardeşlerin ifadesini alan polis ekipleri, daha sonra T.S. ve S.S’yi bir memur refakatinde Maden Cumhuriyet Savcılığına sevk etti. Savcılık tarafından ifadeleri alınan genç kızlar, annelerinin hayatta olmadığını ve babaların da kendilerine bakmadığını ifade ederek, babası ve amcasının evlenmek için kendilerini "berdel" usulü evlendirmek istediklerini anlattı.

Maden Cumhuriyet Savcılığı, T.S ve S.S’nin devletin koruması altına alınmasına karar vererek, iki kız kardeşi Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim etti. Savcılık daha sonra kızların babası Abbas S. ile kardeşi Mahmut S’nin "Kişi hürriyetini kısıtlama suçlamasıyla" gözaltına alınmasını istedi.
Gözaltına alınan zanlılar, İlçe Emniyet Amirliğindeki sorgularının ardından Maden Savcılığına sevk edildi. Abbas ve Mahmut S, çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

-BABA DAHA ÖNCE 3 KEZ EVLENMİŞ-

Öte yandan, Abbas S’nin bugüne kadar 3 evlilik yaptığı ve T.S. ile S.S’nin ilk evliliğinden oldukları öğrenilirken, iki kız kardeşin anneleri öldüğü için teyzelerinin yanında kaldıkları belirlendi.
Baba Abbas S’nin bu evliliğinin üzerine 2 kez daha evlendiği tespit edilirken, 2 çocuk sahibi olduğu ikinci evliliğinin ardından boşandığı ve bir süre sonra tekrar evlenerek 3 çocuk sahibi daha olduğu ortaya çıktı.

Abbas S’nin son eşinden de bir süre önce boşandığı belirlenirken, 3 çocuğunun mahkeme kararıyla Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce koruma altına alındığı kaydedildi.
Bir kez daha evlenmek isteyen Abbas S’nin, kendisi ve kardeşi için kızlarını "berdel" usulü evlendirmek istediği belirlenirken, kardeşi Mahmut S’nin de daha önce evlenip boşandığı, bu evlilikten olan 2 çocuğunun da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce koruma altına alındığı bildirildi.

aaBu haber 461 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,303 µs