En Sıcak Konular

'Sigara böreğinin ismi değişsin'

18 Ocak 2009 22:45 tsi
BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'nde, Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Mehmet Zeki Karaman, sigara böreğinin isminin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Börek isminin çocuk ve gençlere kötü örnek olduğunu öne süren Karaman, “Evlerinde sigara içilmeyen ve hiç sigara tanımayan çocuklar, ilk olarak sigarayı bu börek ismiyle, masum olduğunu düşünerek tanımaktadır” dedi.

Bandırma Yeşilay Cemiyeti'nin olağan genel kurul toplantısı, cemiyet binasında yapıldı. Tek liste halinde girilen ve eski başkan Mehmet Zeki Karaman ile ekibinin kazandığı genel kurulda ilginç bir öneri ortaya atıldı. Şube Başkanı Mehmet Zeki Karaman, çocuk ve gençlere kötü örnek olduğu gerekçesi ile sigara böreğinin isminin değiştirilmesini istedi. “Evlerinde sigara içilmeyen ve hiç sigara tanımayan çocuklar, ilk olarak sigarayı bu börek ismiyle, masum olduğunu düşünerek tanımaktadır. Böreğin sadece şekli ince ve uzun diye sigara böreği isminin verilebileceğine inanmıyoruz. İnce ve uzun birçok nesne bulunmaktadır. Bu ismin takılmasında bir kasıt dahi aramaktayız” dedi.

“Börek sağlıklı bir yiyecek maddesiyken sigara her gün zararına binlercesi eklenen bir zehirdir. Sağlıklı bir yiyeceğe neden zehir ismi verelim” diyen Mehmet Zeki Karaman, şunları söyledi:
“Birçok kişi bu böreği yedikten sonra bağımlı olduğu maddeyi hatırlattığı için ardından bir sigara yakmaktadır. Sigara böreği denince akla sigara ve zehir gelmekteyken, Yeşilay böreği denince akla zararlı alışkanlıklarla mücadele eden bir kurum gelmektedir.
Bu böreği her yiyen bu maddelerin zararını bir kez daha hatırlayacaktır. Tüm devletler sigarayı toplumdan atmaya çalışırken, bizim onu restoranlarda yer alan mönülerimizin en güzel yerinde barındırma lüksümüz yoktur. Börek çok lezzetli. Bu böreği yiyen ve hiç sigarayı tatmamış çocuklar, ‘Bu börek böyle lezzetli iken adını aldığı sigara kim bilir ne kadar lezzetlidir’ diye düşündürmektedir. Böreğin içine konulan maddeler; peynir, kıyma, patates gibi protein ve birçok vitamin ihtiva eden besinlerdir. Oysa sigaranın içine konulan maddelerin içinde 4 binden fazla zehir bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle isim benzerliği bulunmamalıdır.”

hurriyetBu haber 476 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,744 µs