Ergenekon itirafları | " /> Ergenekon itirafları | "/>

En Sıcak Konular

Dalan'dan Ergenekon itirafları

18 Ocak 2009 20:48 tsi
Dalan'dan Ergenekon itirafları Bedrettin Dalan'ın Ergenekon'la ilişkisini her geçen gün biraz daha aydınlatan bilgiler günışığına çıkıyor. Dalan'ın emekli tuğgeneral Levent Ersöz'le yaptığı 'kaydedilen' konuşma, Dalan konusunda 'son nokta' gibi. Bakın Dalan kimler için ne demiş

Teknik takibe yakalanan Bedrettin Dalan'ın Ergenekon tutuklusu Levent Ersöz'le konuşmasında Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nu göreve çağırdığı ileri sürüldü..

Ergenekon Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen 10'uncu dalgada aranan İSTEK Vakfı Başkanı Bedrettin Dalan'ın, örgütün telekulağı emekli tuğgeneral Levent Ersöz'ü TSK'yı kurumsal zafiyet içerisinde bulduğunu bildirmesi ve Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nu göreve çağırması teknik takibe takıldı.

Halen eşinin tedavisi için ABD'de olan Bedrettin Dalan'ın, 2 bin 500 kişinin ses kaydı örneklerinin bulunduğu CD'lerin ele geçmesiyle örgütün tele kulağı olduğu ileri sürülen emekli Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz ile 2 yıl önce yaptığı telefon görüşmesi teknik takibe takıldı.

Ergenekon Örgütü'nün yöneticisi olduğu ileri sürülen Dalan, Ankara'da yakalanan emekli general Ersöz'e telefon görüşmesinde Cumhuriyetçi Çalışma Gurubu'nun faaliyetleriyle ilgili tavsiye ve öngörülerde bulunduğu iddia ediliyor.

BURS LİSTESİ DE İNCELENİYOR

Bu tavsiyelerde askeri yetkililerin, toplumun bir kesiminin baskı altına alıp sindirilmesi gerektiğini gözden kaçırdığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son dönemde güç kullanmada kurumsal zafiyet içinde olduğu belirtildiği iddia ediliyor.

TSK yetkililerinin duruma karşı duyarsız olduğu değerlendirmesinde bulunulurken, bu yüzden Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun derhal harekete geçirilmesi ve grubun AKP karşıtları ile işbirliğine gitmesi, gerekirse, grubunun yeniden yapılandırılması istendiği kaydediliyor. Dalan'ın yine Ergenekon davasının tutuksuz sanığı eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile yaptığı telefon görüşmesinde, TSK'nın Amerika'daki bir Yahudi Lobisiyle irtibata geçip, bu çıkışı durdurması gerektiğini anlattığı görüşmede telefon takibine takıldığı ileri sürüldü.

Öte yandan, operasyon kapsamında düzenlenen baskında İSTEK Vakfı'nda bulunan 80 kişilik burs listesi üzerindeki polisin incelemesi sürüyor. İSTEK okullarında okuyan öğrencilerin yer aldığı listede birinci sınıf emniyet müdürlerinden, yüksek rütbeli asker ve bürokrat çocuklarına kadar pek çok tanıdık ismin bulunduğu öğrenildi. Bu öğrencilerin velilerinin Dalan ve örgütle birebir ilişki içersinde olduğu izlenimine ulaşıldığı da iddia edildi.

DALAN İTİRAFLAR

Vatan Gazetesi'ne konuşan Bedrettin Dalan, Levent Ersöz ve Şener Eruygur'la yaptığı görüşmeleri itiraf etti.

Levent Ersöz’ün evinde Şener Paşa ile yaptığınız telefon görüşmesinin kaydı çıktığı iddia ediliyor. 2005’te Şener Paşa’ya “AK Parti’nin çıkışını durdurmak lazım” dediniz mi?

Ben son 25 senedir Türkiye’nin siyasal İslam’a yönlendirildiğini biliyorum. Bu projenin nereye nasıl gittiğini hep beraber gördük. Endişelerimi sadece Şener Paşayla değil asker-bürokrat, bugüne kadar binlerce kişiyle konuştum. O zaman bana deli gözüyle bakıyorlardı ama şimdi hak veriyorlar. Olay bu.

Bu görüşme kaydının Levent Ersöz’ün evinde bulunmasına ne diyorsunuz?

Bu kaydedenin meselesi. Demek ki gelen giden herkesi kayda almışlar. Benim öyle bir derdim yok. Kapalı kapılar arkasında söylediğim her şeyi açık olarak da söyledim. Bunlar herkesle konuştuğum şeyler. Benim o gün konuştuğum şeyleri bugün köşe yazarları yazıyor.

Ergenekon soruşturması ile ilgili son değerlendirmeniz nedir?

At izi it izine karıştı. Türkiye’yi Büyük Ortadoğu Projesi’nin içine çekebilmek için yapılıyor her şey. Independent gazetesinde yazdılar “asrın projesi” diye. Bu AKP’nin sorunu da değil. Ben bu projeyi 1980’lerden bu yana biliyorum. Siyasetin ve Turgut Özal’ın çok yakınında olmam dolayısıyla çok önce fark ettim ve herkese anlattım. İlgili-ilgisiz herkese anlattım bu projeyi. Televizyonda konuştum, kitabını yazdım.


LEVENT ERSÖZ KURAN KURSU BİNASINI YIKTIRMIŞ

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan emekli tuğgeneral Levent Ersöz, Bursa Jandarma Bölge Komutanlığı yaptığı dönemde de tartışılan bir isimdi. Ersöz, 2003'te Uludağ eteklerindeki Hüseyinalan köyünde 20 yıllık Kuran kursu ve aralarında AKP'li yöneticilerin de sahip olduğu birçok binanın kaçak olduğu kanaatine varmış, dönemin DSP'li belediyesi tarafından yıkılmasını istemişti.
Ersöz'ün bizzat katıldığı yıkımlara mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş, ancak 116 binadan onlarcası, karar yetkililerin eline ulaşmadan sabahın ilk ışıklarıyla yıkılmıştı. Yıkılan binalar arasında Milli Gençlik Vakfı'nın Kuran kursu ve o dönemde AKP'den belediye meclis üyesi şu an ise Büyükşehir Belediye Başkan adayı Recep Altepe'nin evi de vardı. Yıkımlardaki etkin rolünden dolayı tuğgeneral Levent Ersöz, sivil toplum örgütü tarafından plaketle ödüllendirilmişti.

4 Mayıs 2003'te İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği (İTÜ-DER) makamında ziyaret ettiği Ersöz'e dönemin dernek başkanı Gürkan Kandir tarafından Uludağ'daki kararları nedeniyle teşekkür ederek plaket verdi.

sabah-vatan-samanyoluhaberBu haber 675 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,576 µs