En Sıcak Konular

Ermeniler: Sözünü tut Obama

18 Ocak 2009 19:52 tsi
Ermeniler: Sözünü tut Obama ABD'deki Ermeni kuruluşları, salı günü başkanlık görevine resmen başlayacak olan Barack Obama'ya bir mesaj gönderdi.

Ermeniler, seçim kampanyası sırasındaki, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları ''soykırım'' olarak tanımaya yönelik sözünü tutmasını istedi.

ABD'deki 20 Ermeni kuruluşunun ortak mesajında, Amerikan Ermenilerinin, Obama'nın ''tarihi başkanlığını'' tebrik ettiği belirtilirken, ana hatlarıyla Ermeni talepleri dile getirildi.

Mesajda, ''Biz, toplum olarak, 'soykırımın' Kongre'de anılması, başkan tarafından tanınması ve Türkiye'nin 'soykırımı' tanıması yönündeki çalışmalarımızda sizin, bizim yanımızda durmanızdan gurur duyuyoruz'' görüşü ifade edildi.

Mesajda, ''Osmanlının, 1915'te bir ırkı yok etme'' suçunu işlediği iddia edilerek, ''devletimiz, bu suçu açıkça ve kuşkuya yer vermeden kınamalı'' ifadesi kullanıldı.

Ermeni mesajında Obama'ya hitaben, ''Sizin de çeşitli vesilelerle dile getirdiğiniz gibi Amerika'nın, 1915 olaylarına ilişkin gerçeği söyleyen bir lidere hakkı var'' cümlesi yer aldı.

Mesajda, Obama'nın yardımcısı Joe Biden, dışişleri bakanlığını üstlenecek olan Hillary Clinton ve yeni yönetimde yer alması öngörülen İçişleri Bakanı Ken Salazar, Çalışma Bakanı Hilda Solis, Ulaştırma Bakanı Ray Lahood ve Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) başkanı Leon Panetta'nın da 1915 olaylarının ''soykırım'' olarak tanınması gerektiğini savunduğu öne sürüldü.

Mesajda, ABD'nin, Ermenistan ile ilişkilerini geliştirmesi, bu ülkeye ekonomik katkıda bulunması ve Karabağ Ermenilerini desteklemesi de istendi.Bu haber 237 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,883 µs