En Sıcak Konular

Rumlar Güney'e geçen Türklere saldırdı

18 Ocak 2009 14:48 tsi
Kıbrıs Rum kesimindeki APOEL Futbol Kulübünün dünkü maçından sonra yollara dökülen Rumlar, KKTC plakalı araçlara ve Kıbrıslı Türklere saldırdı.

Saldırılarda 7 araç hasar görürken, 20'ye yakın Kıbrıslı Türk KKTC'ye geçince Lefkoşa Polis Müdürlüğüne şikayette bulundu.

Güney Lefkoşa'da maç çıkışı sokaklara dökülen fanatik Rum grupları, KKTC plakalı araçların kırmızı ışıkta durmasını bekleyerek, içindekilere korkulu anlar yaşattı.

Hilton Otel ve APOEL kulübünün bulunduğu bölgede maç çıkışı gördükleri tüm KKTC plakalı araçlara zarar veren yaklaşık bin kişilik grup, kırmızı ışıkta durmasını bekledikleri araçlara taş ve şişe atıp araçları tekmeledi ve Kıbrıslı Türklere sözlü saldırıda bulundu.

Benzer saldırıların Güney Kıbrıs'ın başka bölgelerinde de yaşandığı ve bazı motorlu grupların da Kıbrıslı Türklerin araçlarına saldırılarda bulunduğu öğrenildi.

Saldırıya uğrayan Kıbrıslı Türklerin Rum polisine de başvurduğu, ancak Rum polisinin “bölgemiz değil” diyerek yardımda bulunmayı reddettiği belirtildi.
Aracına hasar verilen bir Kıbrıslı Türk, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“(Güney Lefkoşa'daki) Ufalides Alışveriş merkezinden Metehan'a doğru gitmekteydim. Kırmızı ışığa yakalandım. Bir 20-25 kadar motorlu, biz onlara holigan diyoruz, arabaların camlarından ellerinde bayraklar, borular, bağırıp çağırıyorlardı. Ben kırmızı ışıkta beklerken hanımım gösterdi, 'bak KKTC plakalı, işaret ediyorlar' diye. Üç tane motorlu arka arkaya ayaklarıyla vurarak arabamın sağ dikiz aynasını kırdılar. Çok korktuk. Bir an evvel yeşil ışığın yanmasını bekledim.”


RUM YÖNETİMİ, KIBRISLI TÜRKLERE SALDIRIYI KINADI


Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, güney Lefkoşa'da APOEL Futbol Kulübünün dünkü maçından sonra yollara dökülen Rumların KKTC plakalı araçlara ve Kıbrıslı Türklere saldırısını kınadı.

Rum radyosunun haberine göre Stefanu, yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıs sorununun çözümü, ülkenin ve halkımızın yeniden birleştirilmesine yönelik doğrudan müzakerelerin sürdürülmekte olduğu bu zamanda yaşanan bu olaylar, Kıbrıs Rum ve Türk toplumları arasındaki güveni dinamitliyor, altını oyuyor” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Rum halkını, “bu tür faaliyetlerle bölünmüşlük değirmenine su döken fanatik ve aşırı unsurları tek başlarına bırakmaya” çağıran Stefanu, maskeli Rumların saldırısı sonucu bazı Kıbrıslı Türklerin yaralanması nedeniyle Rum yönetiminin üzüntüsünü dile getirdi.
 
aaBu haber 412 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,714 µs