En Sıcak Konular

Rusya ile Ukrayna doğalgazda anlaştı

18 Ocak 2009 09:04 tsi
Rusya Başbakanı Putin, Ukrayna ile Avrupa fiyatlarında doğalgaz alımı konusunda anlaştıklarını açıklarken 2009 yılı için geçerli fiyatı da açıkladı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Ukrayna ile Avrupa fiyatlarında doğalgaz alımı konusunda anlaştıklarını, 2009 yılı için serbest piyasa fiyatlarından yüzde 20 indirim yapılacağını açıkladı. 2009 yılında Ukrayna'nın Rusya'dan aldığı transit ücretinde ise bir zam yapılmayacak.

 Putin 1 Ocak 2009'dan itibaren de transit ücretleri ve doğalgaz alımı ile ilgili serbest piyasa fiyatlarının geçerli olacağı konusunda anlaştıklarını söyledi. Rusya başbakanı Vladimir Putin'le Ukrayna başbakanı Yulia Timoşenko doğalgaz krizine çözüm bulmak amacı ile bugün Moskova'da bir araya gelmişti. Gece geç saatlere kadar süren görüşmeler sonunda transit gaz ve Ukrayna'nın iç alımı ile ilgili yeni bir anlaşma sağlanmış oldu.

Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği doğalgazın fiyatını piyasa fiyatlarına çekmek istemesi ile başlayan krizde 1 Ocak'tan itibaren Gazprom Ukrayna vanalarını kesmişti. Kiev'in Avrupa sevkıyatından doğalgaz çaldığını iddia eden Rus enerji şirketi, 7 Ocak'ta da Avrupa sevkıyatını durdurdu.

Avrupa Birliği'nin aracı olması ile oluşturulan bağımsız denetim komisyonu da krizin çözümüne katkı sağlamadı. Rusya'nın sevkıyatı başlatma kararı almasına karşın Kiev teknik gaz anlaşması olmadığı gerekçesi ile Avrupa sevkıyatına beş gündür izin vermiyordu. Enerji ithalatı gerçekleştiremeyen 20'ye yakın Avrupa ülkesi krizden olumsuz etkilendi.

Avrupa Birliği hafta sonuna kadar krizin çözülmesi ile ilgili Moskova ve Kiev'e ültimatom verdi. Brüksel, aksi durumda iki ülke ile de ilişkilerin yeniden gözden geçirileceği tehdidinde bulundu.

cihanBu haber 292 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,817 µs