En Sıcak Konular

AB, gaz zirvesinde üzüldü

17 Ocak 2009 21:39 tsi
Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden doğalgaz krizini çözmeye yönelik Moskova'da gerçekleşen zirvenin tatmin edici olmadığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, "Avrupa Birliği dönem başkanı olarak Çek Cumhuriyeti Moskova'da gerçekleşen uluslar arası konferansın sonuçları yeterli görmektedir." denildi.

Zirveye Avrupa Birliği temsilcisi olarak katılan Çek Cumhuriyeti Endüstri ve Ticaret Bakanı Martin Riman, "Biz zirve sonrasında tarafların anlaşma sağladıkları konusunda bir açıklama yapmalarını bekliyorduk. Bu olmadı." eleştirisi getirdi. Riman gün sonuna kadar böyle bir gelişmenin olmasını beklediklerini de ifade etti.

Rusya: "AB yardımcı olmadı"

Rusya başbakanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov Avrupa Birliği'nin doğalgaz krizinin çözümü için yeterli destek sağlamadığını söyledi. Peskov, "Avrupa ülkeleri Rusya ve Ukrayna'yı aynı zeminde görüyor. Bu adil değil. Birlik krizin çözümü için katkı sağlamadı." suçlamasında bulundu.

Brüksel'de Peskov'un suçlamasına yanıt veren Avrupa Komisyonu Enerji Sözcüsü Ferran Tarrdellas Espuny Avrupa'nın pozisyonunun yapıcı olduğunu, Avrupa'ya sevkıyatın bir an önce başlaması gerektiğini söyledi. Reuters'a açıklamada bulunan Espuny, "Biz taraflara yardımcı olduk, ancak aracı olmadık. Çünkü anlaşma Rusya ile Ukrayna arasında sağlanması gerekiyor. Onlar problemin kaynağı. Çözümü de onlar bulacak. Bizler kurbanlarız." eleştirisi getirdi.

chaBu haber 398 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,658 µs