En Sıcak Konular

Gaz zirvesinde uzlaşı yok!

17 Ocak 2009 20:08 tsi
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bugün Moskova'da yapılan uluslararası doğalgaz zirvesinde, Avrupa'ya doğalgazın yeniden verilmesini sağlayabilecek bir anlaşmaya varılamadığını söyledi.

Dimitriy Medvedev, Rus doğalgazını kullanan ve ileten transit ülke temsilcilerinin katıldığı zirvenin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderilen transit doğalgazın yeniden verilmesi konusunda bir anlaşma ortaya çıkmadığını belirterek, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'nun, soruna çözüm bulmak için ikili düzeydeki görüşmelerini sürdüreceğini kaydetti.

Ukrayna üzerindeki transit doğalgazın Avrupa'ya birkaç gün içinde yeniden ulaşmasını umduğunu ifade eden Medvedev, bugün yapılan ve Avrupalı yetkililerin de katıldığı toplantının en önemli sonucunun, tarafların sorunla ilgili görüş alışverişinde bulunabilmesi olduğunu vurguladı.

Uluslararası bir konsorsiyumun doğalgazı Rusya'dan satın alabileceğini ve konsorsiyumun doğalgazı Avrupa'ya iletebileceğini ifade eden Medvedev, Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinin Gazprom'un da içinde yer alacağı konsorsiyumda eşit hisseye sahip olacaklarını bildirdi.

Medvedev, Kiev'in, doğalgaz borcunu ödeyebilmesi için uluslararası kredi bulunması yönündeki önerilerini yineleyerek, Ukrayna'nın, batılı bir bankaya Rus gazı ödemelerini güvence altına alacak geri alamayacağı bir güvence mektubu vermesinin de anlamlı olacağına inandığını dile getirdi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Medvedev, fiyat konusuyla ilgili herhangi bir ödünle ilgili konuşmayı uygun bulmadığını belirterek, tarafların piyasa koşullarına uymaları gerektiğini kaydetti.

Türkiye'den de zirveye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı katıldılar.

aaBu haber 386 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,855 µs