En Sıcak Konular

İsrail ateşkese 'tamam' dedi

17 Ocak 2009 19:42 tsi
İsrail ateşkese 'tamam' dedi İsrail'in Gazze saldırısı bir yandan sürerken, diğer yandan İsrail ve Mısır'dan, bu akşam önemli bir gelişmenin yaşanabileceğinin işaretleri geliyor...

İlk gelen bilgilere göre, İsrail'in ateşkesi kabul ettiği, İsrail Parlamentosu'nda kabulü halinde uygulamaya geçilebileceği söyleniyor. 20:30'dan sonra bu konuda önemli gelişmeler olabilir.

--- ORTADOĞU'DA ATEŞKES DİPLOMASİSİ

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar dolayısıyla gergin günler yaşayan Ortadoğu bölgesinde ateşkes için diplomatik çabalar hızlandı. İngiltere eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü'nün özel barış elçisi Tony Blair, Suudi Arabistan'a gelerek Kral Abdullah ile görüştü. Görüşmede Gazze ateşkesinin ele alındığı belirtildi.

Mısır da yarın Şarm El Şeyh kentinde düzenleyeceği Gazze ile ilgili Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya liderlerinin de davet edildiği bir zirve düzenleneceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Filistin Otoritesi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da zirveye katılacağı önceden açıklanmıştı.

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown da İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e ortak bir mektup gönderdi. Yarın Şarm El Şeyh'teki zirveye katılması beklenen liderler mektuplarında ateşkes konusunda İsrail ve Mısır'ın çabalarını desteklediklerini ilettiler. Liderler Mısır sınırından Gazze'ye silah kaçakçılığının önlenmesi önlem almaya hazır olduklarını ifade ederken, Gazze Şeridi'ne denizden silah kaçakçılığı yapılmasını önlemek amacıyla da bölgeye devriye görevi yapacak savaş gemileri göndermeye hazır olduklarını kaydettiler.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a bugün akşam saatlerinde gelen İngiltere eski Başbakanı ve Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi Tony Blair, Suudi Kralı Abdullah tarafından kabul edildi. Görüşme Suudi Kralı Abdullah'ın Riyad'daki sarayında akşam saatlerinde gerçekleşti. Görüşmede İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılar ele alındı. Binlerce Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan bu saldırıların bir an önce durdurulması üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Görüşmede Suudi Kralı Müsteşarı Prens Abdülaziz bin Abdullah bin Abdülaziz, Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Nizar bin Ubayd Madani ve İngiltere Riyad Büyükelçisi hazır bulundu.

Mısır ajansı MENA'da yer alan habere göre yarınki zirveye Türkiye de davet edilirken, toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılabileceği öğrenildi. Toplantıya İspanya'dan ise Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun katılması bekleniyor. cha

--- Mısır'ın önerisine İsrail'den yeşil ışık

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Mısır'ın Gazze'de ateşkes önerisine ''olumlu yanıt verdiği'' ileri sürüldü. Haberi Mısır resmi haber ajansı MENA verdi.

--- İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Mısır'ın Gazze'de ateşkes önerisine "olumlu yanıt verdiği" ileri sürüldü.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Mısır'ın Gazze'de ateşkes önerisine "olumlu yanıt verdiği" ileri sürüldü. Mısır Resmi Haber Ajansı MENA, Ehud Olmert'in Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i telefonla arayarak, Mısır'ın Gazze'de ateşkes önerisine "olumlu yanıt verdiklerini söylediğini" bildirdi.

İlerleyen dakikalarda gelişmeleri bu haberimizin başlığı altında izleyebilirsiniz...Bu haber 689 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,095 µs