En Sıcak Konular

Ergenekon için komisyon istendi

17 Ocak 2009 19:07 tsi
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Onur Öymen, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde araştırma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

Öymen, "(Ergenekon) denilen davanın, çok iyi, çok yakından, çok dikkatle izlenmesi gerektiğini, bu davada bir taraftan adi suçlular olduğunu, bombalar, silahlar, mermiler bulunduğunu, bir takım insanların da bu olaylarla ilgili olarak tutuklandıklarını hatırlamalıyız." dedi.

Partisinin Bursa İl Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Onur Öymen, gündemdeki konuları değrelendirdi.

İsrail'in derhal saldırıyı kesmesini isteyen Öymen, Gazze'de insanlık açısından hiçbir şekilde kabul edilemeyecek çok büyük bir katliam yaşandığını, İsrail'in bölgede yaptıklarının insanlık adına utanç verici olduğunu kaydetti.

Gazze'deki ölü sayısının bin 200'e ulaştığını, yaralı sayısının da 5 bini aştığını vurgulayan Öymen, BM'nin ateşkes kararına rağmen, bölgede fiili bir ateşkes sağlanamadığını kaydetti.

Onur Öymen, "Bu kanı mutlaka durdurmak gerekiyor. Burada hepimize görev düşüyor. Hepimizin bu konuda kararlı bir şekilde tavır koymamız lazım. Katliamı kınıyoruz. Katliamı kınamayanları da kınıyoruz. İktidardan o doğrultuda pek ses çıkmıyor. Uluslararası toplumun sessiz kalmasından şikayet falan ediyorlar ama, katliamı kınamayanları kınamıyorlar açıkça, çünkü onlar stratejik ortaklarıdır. Siz 'Stratejik ortağız' derken o ülkenin Orta Doğu politikasını bilmiyor muydunuz? Filistin politikasını, Irak politikasını bilmiyor muydunuz? Nasıl siz kolaylıkla 'Stratejik ortağız' dediniz. İşte Orta Doğu'nun gerçekleri acı bir şekilde karşımıza çıkıyor. İsrail bu saldırıyı niye yaptı? Sadece Hamas'ın füze saldırılarına karşılık mıydı? Yoksa başka sebepleri de var mıydı? Gazze bölgesinin sahilinde 2000 yılında doğalgaz bulundu. İngiliz gaz şirketi burada gaz buldu ve bir anlaşma yaptılar, Filistin yetkilileriyle. Bu gazın gelirinin yüzde 60'i şirkete ait olacak. Yüzde 30'u Yunanista'nda konuşlandırılmış, sahibi Lübnanlı olan bir şirkete ait olacak, yüzde 10'u da Filistin makamlarına ait olacak. Gazın rezervi 1,3 trilyon ayak küp, o zamanın parasıyla 4 milyar dolar yapıyor. İsrail kıyameti kopardı, 'Böyle bir anlaşma yapamazsınız' dedi. İngiliz şirketine anlaşmayı kendileriyle yapmaları için baskı yaptılar. İşte bu Gazze meselesinin bilinmeyen, pek yansıtılmayan yönü budur. Önce bölgede ateşkes sağlanacak. Çok somut bir tavır izleyeceksiniz. Bir proje ortaya koyacaksınız. Bu proje de bizim önerimize göre, Filistin'in bağımsız bir devlet olmasının bütün devletlerce, ülkelerce tanınması projesidir. Türkiye'nin ortaya koyacağı proje budur. bu laf olarak kağıt üzerinde herkesçe kabul ediliyor." dedi.

Ergenekon terör örgütü soruşturmasına da göndermelerde bulunan Onur Öymen, toplumun çok saygın, çok itibarlı, meslek hayatlarında en küçük bir leke olmayan insanların da, aynı suçun sanığı gibi gözaltına alındıklarını savundu.

Öymen, ''Toplumun itibarlı kişilerine de 'terör şüphelisi' sıfatı takılıyor. Bu insanlar da aynı resmin içine konuluyor. Bu oyuna çok dikkat etmek lazım. Bu belli ki, adi suçluları bahane ederek, iktidarın muhaliflerini sessiz kılma, sindirme operasyonudur. Siyasallaşmış bir operasyondur. Siz dünyanın her hangi bir ülkesinde bir başbakanın, her hangi bir davanın 'savcısıyım' dediğini duydunuz mu? 'Davanın avukatıyım' diyebilirsiniz. Çünkü her sanığın avukata ihtiyacı var. Sanıklar mahkum olana kadar, suçsuz sayılır. Onların da avukatlığını yaparsınız. Ama iddia makamı başka. 'Savcıyım'' demek, bu davanın gerçek savcısı kimi, ne şekilde itham ediyorsa, ben de onunla beraberim' demektir." şeklinde konuştu.

Onur Öymen, "Bütün bu davanın kökeninde olduğu anlaşılan, ne olduğu belirsiz, muhtemelen bir psikiyatrik tedaviye ihtiyaç duyan bir zatı devletin televizyonuna çıkarıyorsunuz ve onun ağzından, ana muhalefet partisi lideri de dahil olmak üzere, Türkiye'nin en itibarlı emekli komutanları, emekli Genelkurmay Başkanları da dahil olmak üzere, bu insanlara ağza alınmayacak sözler söylüyorsunuz. Hakaretler savrulmasına izin veriyorsunuz. Utanç verici bir durumdur ve bir suçtur. CHP olarak biz TRT aleyhine dava açıyoruz.'' diye konuştu.

Türkiye'nin yerel seçimlere hazırlandığı bir dönemde Ergenekon'un gündemde olmasının bilinçli olduğunu öne süren Öymen, hükümetin iktidarı bırakmamak için, yenilmemek için herşeyi göze aldığını, yapamayacağı şey bulunmadığını iddia etti.

Onur Öymen şöyle devam etti: "4 bin 95 kişiyi kayıtlardan sildirdik. Başka yerlerde de orada oturan insan kayıtlardan siliniyor. Senelerce o adreste oturan, oy kullanan insan bir de bakıyor ki, kayıtta yok. Kim bunlardan biri; mesela ben. Beni bile kayıttan silmişler. Yıllardan beri oturduğum mahallede, İstanbul'da oy verdiğim mahallede, bir de gidiyoruz ki, benim ve eşimin adı yok. Civar muhtarlıklarda da yok. İstanbul'un bütün sandıklarını araştırdık yok. Bir de baktik ki; kendi kendilerine bizi Ankara'ya nakletmişler. Ankara'dan alınmış bir ikametgah ilmuhaberimiz yok. Bir kaydımız yok. Birçok yerde böyle olaylar oluyor. bu şartlarda bir seçim yapacaksınız ve diyeceksiniz ki; 'Çok demokratik bir seçim yaptık' Gözümüzü 4 açacağız.''

chaBu haber 423 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,117 µs