En Sıcak Konular

Erdoğan'dan müjde: Çalışmalar başladı

17 Ocak 2009 17:12 tsi
Erdoğan'dan müjde: Çalışmalar başladı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, petrol fiyatlarındaki düşme sürecinin devam etmesi halinde doğal gaz fiyatlarında indirim yapacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, DSİ'nin çeşitli illerdeki 20 tesisiyle İzmir'deki projelerin açılışı dolayısıyla İzmir Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, göreve geldikleri zaman petrolün varilinin 26.6 dolar olduğunu, bu rakamın bir dönem 150 dolara kadar çıktığını anımsattı.

Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

''Göreve geldiğimiz zaman dedim ki 'Dışa bağımlı olduğumuz ürünler hariç yerli ürünlerde biz asla zam yapmayız ama dışa bağımlı olduğumuz ürünlerde ne kadar zam yansıtılırsa, onu yansıtmak zorundayız.' Doğal gaz, petrol bizden çıkmıyor. Bunun yansıması neyse bunu yansıtmak durumundayız. Bunu yansıtmazsak, bunun altından millet olarak kalkamayız. 5 yıl buna biz tahammül ettik. Göreve geldiğimizde petrolün varili 26.6 dolardı, 150 dolara kadar çıktı. Şimdi en düşük zamanında olmasına rağmen yine iki katı ve bizler, hatırlayın 5 yıl elektriğe, sanayide ve evlerde zam yapmadığımız gibi hatta fiyatlarını da düşürdük ama 150 dolara çıkınca artık bu dayanılır hal olmaktan çıktı ve bütçede cari açığımızı da ciddi manada artırmaya başladı.

Zam yapmak durumunda kaldığımızda, bu işin üzerinden siyaset yapmak isteyenler bize yüklendiler. Siz gerçekleri biliyorsunuz. Şu anda doğal gazın asgari ücrete yansıması yüzde 20'dir. Şu anda fiyatlar düşmüş vaziyette. Bu sürecin devam etmesi halinde, arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyor. Doğal gaz fiyatlarında da o zaman indirimi zaten yaparız. Biz halkımızın cebindeki parada gözü olmayan bir iktidarız''Bu haber 452 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,497 µs