En Sıcak Konular

Gorbaçev: Putin, sadece ufak bir grubu kurtarabilir

17 Ocak 2009 13:37 tsi
Gorbaçev, Putin tarafından ekonomik krize karşı alınan tedbirlerin, sadece ufak bir grubu kurtarmaya yeterli olacağını açıkladı.

Eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçev, Rusya Başbakanı Vladimir Putin tarafından ekonomik krize karşı alınan tedbirlerin, sadece ufak bir grubu kurtarmaya yeterli olacağını açıkladı.

Vedemosti gazetesinde yayınlanan ortak makalede, krize karşı alınan tedbirlerin şeffaf omadığını, yavaş ve etkisiz olduğunu belirten Gorbaçev, krizin aşılması için ayrılan kaynakların Rusya halkını krizden korumak için değil sadece belirli bir grubu krizden korumak için ayrıldığını söyledi.

Vedemosti gazetesinde yayınlanan makalenin diğer yazarları, bankacı Aleksandr Lebedev, siyasetçi Vladimir Rıjkov, ekonomist Vladislav İnozemtsov ve Merkez Bankası'nın eski başkan yardımcısı Sergey Aleksaşenko ise Putin'in devlet başkanı olduğu dönemi eleştirdiler.

Rus siyasal iktidarının, gerçekçi bir model olmayan enerjide süper güç olma modeli ile Rusya ekonomisinin sorunlar ile karşılaşmayacağını inandıklarını belirten yazarlar, bu yüzden siyasi iktidarın ekonomiyi yeniden yapılandırılacak reformları yapmadıklarını, enerjiden gelen gelirin etkili bir şekilde kullanılmadığını ve yolsuzluğun arttığını kaydettiler.

Putin Hükümeti'ne ekonomik krizden çıkılması için yeni bir plan sunan yazarlar, rubledeki devalüasyonun durdurulması, krizden kurtarılacak şirketlerin önceden belirlenmesinden vazgeçilmesi, alt yapı ücretlerinin arttırılmaması gerektiğini belirttiler.

Rusya.ruBu haber 472 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,967 µs