En Sıcak Konular

Babacan: Ateşkesin şartları sağlanamazsa...

12 Ocak 2009 22:54 tsi
Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Gazze'de her iki tarafı da memnun edecek minimum şartlar sağlanmazsa, şu anda ateşkesin her iki taraf için de yenilgi anlamına geleceğini söyledi.

Babacan, resmi ziyarette bulunmak için Kosova'ya gidişinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze'deki durumla ilgili soruları yanıtlayan Babacan, "2009, Gazze olaylarıyla başladı, bu hem bizi üzüyor, hem de yoruyor" dedi.

Türkiye'nin iki yıl boyunca üstleneceği BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) dört görev üstlendiğini söyleyen Babacan, bunları Kongo Komitesi, Kuzey Kore Komitesi, Afganistan Komitesi ve Terörle Mücadele Komitesi başkanlıkları olarak sıraladı.

Babacan, Gazze'deki durumu kastederek "Böyle tatsız bir şeyle BMGK'ya başlamak istemezdik tabii" dedi ve geçen aralık ayı başında Brüksel'deki NATO Bakanlar Konseyi toplantısındaki konuşmasını anlattı. Konuşmasında, Orta Doğu'daki gelişmeler temelinde yaklaşan tarihlerden bahsettiğini kaydeden Babacan, 9 ocakta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın görev süresinin dolmasına, 10 şubatta İsrail'de yapılacak seçimlere ve Irak, Lübnan, Afganistan gibi ülkelerde yapılacak seçimlere dikkati çektiğini bildirdi. Ali Babacan ayrıca, 2008'in pek çok alanda ümit veren bir yıl olduğunu vurguladığını ve 2009 iyi yönetilmezse pek çok riski içinde barındıran bir yıl olacağını ifade ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin Gazze'de bunlar sonra neler yapabileceğine ilişkin bir soru üzerine de Babacan, bölgede ateşkesin haziran ayında başladığını ama Gazze üzerindeki ablukanın kalkmadığını belirterek, bugünkü duruma neden gelindiğine değindi. Filistin yönetimiyle ilgili olarak Babacan, "Bizim Mahmud Abbas'la herhangi bir sıkıntımız yok. Filistinlilerin liderinin güçlü bir lider olmasını istiyoruz ki, müzakere masasına güçlü bir şekilde otursun" diye konuştu.

Ali Babacan, İsrail'in, Gazze'ye yönelik kara operasyonuyla "ateşkesin kurgulanmasının başka bir hale geldiğini" bildiren Babacan, Türkiye'nin bütün çabalarını diplomasiye yoğunlaştırdıklarını kaydetti.

BMGK'nın ateşkese yönelik aldığı kararın yaptırımının tartışılabilse de önemli bir siyasi duruş olduğunu ifade eden Babacan, ateşkesin bir an önce sağlanması için BMGK'nın duruşunun önemine dikkati çekti. Babacan ayrıca, BMGK'nın, Gazze'de ateşkes çağrısına ilişkin oylamada çekimser oy kullanmasının "zamanlama itibariyle" olduğunu sözlerine ekledi. Babacan, BMGK'dan çıkan kararın "iyi bir karar" olduğunu bildirdi.

İsrail'deki kamuoyu yoklamalarını takip ettiklerini ve bunun önemli olduğunu ifade eden Babacan, "Şu anda ateşkes demek, eğer yanında minimum şartlar olmazsa her iki taraf için de yenilgi anlamına gelecek" diye konuştu. İsrail'in güvenlik ve Mısır üzerinden Gazze'ye silah kaçakçılığıyla ilgili somut tedbirler alınmasını beklediğini bildirdi. İsrail'in aynı zamanda Hamas'ın askeri kabiliyetinin yok olmasını istediğini belirten Babacan, "Tabii bu ne kadar gerçekçi o da belli değil. Bana göre çok gerçekçi değil" dedi. Hamas'ın, Gazze'nin normal bir yer olmasını istediğini belirten Babacan, varılacak bir ateşkesle ilgili garantilerin önemli olduğunu kaydetti. Babacan, "Bu ateşkes imzalandığında, bunu kim garanti edecek, uygulamada hangi ülkeler olacak, Gazze için güvenlik, sınırların kontrolü, gözlemcilik boyutu var. Bunları kim ve nasıl yapacak? Şu anda yoğun bir şekilde görüşülen konular bu" diye konuştu.

aaBu haber 587 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,433 µs