En Sıcak Konular

Akaryakıtta inanılmaz indirim

12 Ocak 2009 13:20 tsi
Konya'da bir akaryakıt firması, ekonomik durgunluğa bağlı olarak satışları düşünce, 5 bayisinde yüzde 11'i geçen oranlarda indirime gitti.

Son yapılan zamdan sonra 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 9 kuruş, motorinin fiyatı ise 9-13 kuruş arasında arttı.

Bu artışlardan sonra Konya'da 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 2,84 TL, 97 oktan kurşunsuz benzinin litresi 2,91 TL, motorinin 2,44 TL, Eurodizel ise 2,54 TL'ye ulaştı.

Türkiye'de birçok sürücü, akaryakıtta maliyetleri azaltmak için çeşitli yollara başvururken, bunların başında LPG geliyor. Bunun yanı sıra birçok araç sahibi, şehir içinde sürüş teknikleriyle, aracına yakıt düşürücü cihaz taktırma ya da sıvı takviyesiyle yakıt maliyetini azaltmaya çalışıyor.

Özellikle son aylarda ekonomik krizin dünyayı etkisi altına aldığı ve tasarrufun sıkça konuşulduğu bir dönemde akaryakıt maliyetleri daha büyük önem taşıyor. Birçok kişi, daha az para harcama çabası içinde tasarruf amacıyla toplu ulaşım araçlarını tercih ediyor.

Akaryakıt firmaları da daha fazla yakıt satabilmek adına birbiriyle yarışıyor. Bazıları deterjan, küçük altın, temizlik bezi dağıtıyor, bir bölümü de topladığı puanlara göre telefon, dizüstü bilgisayar gibi hediyeler veriyor.

- FİRMALAR ARASI YARIŞTA FARKLI BİR UYGULAMA -

Konya'da kurulu Altınyılmaz Petrol'ün Genel Müdürü Yılmaz Efe, ekonomik krizin etkisiyle son aylarda satışlarının çok düştüğünü söyledi.

Kriz nedeniyle depo dolduran sürücü sayısının iyice azaldığını ifade eden Efe, araç sahiplerinin artık 20-50 TL arasında idareli yakıt aldığını bildirdi. Efe, benzin ve motorin tüketiminin azaldığını kaydetti.

Bu durgunluğu aşmak, kriz nedeniyle sıkıntı çeken sürücüye destek olmak amacıyla akaryakıtta indirim kararı aldıklarını dile getiren Efe, şunları kaydetti:

''Konya kent merkezinde 5 bayimiz var. Bunların hepsinde indirime gittik ve bunu gazetelere verdiğimiz reklamlarla sürücülere duyurduk. Motorinin litresini 2,44 TL'den 2,20 TL'ye, Eurodizeli 2,54 TL'den 2,25 TL'ye, 95 oktan kurşunsuz benzini 2,84 TL'den 2,65 TL'ye, 97 oktan kurşunsuz benzini ise 2,91 TL'den 2,75 TL'ye indirdik. Benzinde yüzde 5,5 ile 6,69 arasında indirim yapmış olduk. Motorinde indirim oranımız yaklaşık yüzde 10, eurodizelde ise yüzde 11,4 oldu.''

İndirimlerden sonra 55 litrelik bir depoyu 55 oktan kurşunsuz benzinle doldurmanın maliyetinin yaklaşık 10 TL ucuzlama ile 145 TL olacağını belirten Efe, ''Eurodizelle doldurmanın maliyetinde yaklaşık 16 TL, motorinde ise 13 TL'lik bir fark oluyor. Kamyoncuya, otobüsçüye değil herkese indirim sloganıyla yola çıktık ve bütün ürünlerde herkese indirim uyguladık'' dedi.

Efe, indirimden sonra satışlarının canlandığını, hatta bazı kişilerin indirimin kısa süreceği gerekçesiyle depoyu bile doldurduğunu vurgulayarak, birçok sürücünün indirim yaptıklarına zor inandığını sözlerine ekledi.

starBu haber 811 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,117 µs