flaş açıklama! | " /> flaş açıklama! | "/>

En Sıcak Konular

Yargıtay'dan flaş açıklama!

12 Ocak 2009 10:22 tsi
Yargıtay'dan flaş açıklama! Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ergenekon Soruşturması konusunda açıklama yaptı:

"HUKUK HERŞEYİ KENDİSİ HALLEDER"

 Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, "Ergenekon" soruşturmasıyla ilgili, "Yargılama süreci devam ediyor. Bizim bu aşama bir şey söylememiz çok yanlış olur. Hukuk her şeyi kendi içinde halleder" dedi.

Ankara Barosu Eğitim Merkezi'nde düzenlenen 1. Uluslararası Spor Hukuku Kurultayı'nın açılış törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gerçeker, "Siz yıllarca savcılık yaptınız. Ergenekon soruşturmasındaki size göre usul hataları nelerdir?" sorusuna, "Konuşmuyoruz, o gün de söyledim. Yargılama süreci devam ediyor. Bizim bu aşama bir şey söylememiz çok yanlış olur. Hukuk her şeyi kendi içinde halleder. Söyleyeceğim bu kadar" yanıtını verdi.

"Yani sessiz kalmayı tercih ediyorsunuz?" sözleri üzerine Gerçeker, "Hayır. Sessiz kalma meselesi değil. Bir şey söyleyebilmek için olayı çok iyi inceleyip, değerlendirmek lazım. Yanlış bir şey söylememek için. Şu aşamada bu dosya için de söylemiyorum, herhangi bir soruşturma için sonuçta Yargıtay'a gelecek. Yargıtay'ın bu konuda görüş belirtmesi yanlış olur, yanlış anlamalara sebep olur. Biz hukukçuyuz, hukukun kuralları neyse ona göre hareket etmek zorundayız" dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) bugün konuyla ilgili açıklama yapacağının anımsatılması üzerine Gerçeker, YARSAV'ın konumunun farklı, Yargıtay'ın konumunun farklı olduğunu belirtti.

Gerçeker, "YARSAV bir dernek. Dernekler Yasası'na göre faaliyet gösteriyorlar. Ama Yargıtay bugün adli yargının en tepesindeki kurum. Ona göre hareket etmek zorunda" diye konuştu.

"Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantısının ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyelerinin "Ergenekon" savcıları hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na kişisel şikayette bulundukları yönündeki iddiaların" sorulması üzerine de Gerçeker, "Açıklamayı yaptım, açıklamada çok net söyledim. 'Bunlar tamamen spekülasyondur' dedim. Çünkü orada konuşulanlar gizlidir. Orada kimin ne konuştuğunu kimse bilmez. Demek ki arkadaşlar kendilerine göre bir yorum
yapmışlar. Öyle bir şey yok" şeklinde konuştu.

Gerçeker, spor hukukuna ilişkin sorulara karşılık olarak, özerk federasyonlar kurulmasından sonra sporun sorunlarını da kendi içinde halletmesinin ilke olarak benimsendiğini ifade etti. Adli, idari yargıyla sporun bir ilişkisinin olmaması gerektiğini vurgulayan Gerçeker, bu alandaki sorunların sporun kendi kurulları içerisinde halledilmesi gerektiğine işaret etti.

cnnturkBu haber 865 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,778 µs