En Sıcak Konular

Bağış'a AB'den sıcak mesaj

10 Ocak 2009 08:51 tsi
BAŞMÜZAKERECİ olarak Egemen Bağış'ın atanması AB tarafından olumlu karşılandı. AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Eva Filipi, AKŞAM'a yaptığı açıklamada, bu atamanın sürpriz olmadığını belirtti.

Filipi, 'AB tarafından birçok kez Türk yetkililere, AB ile müzakerelerin tam zamanlı çalışma gerektirdiği ve bu görevi yapacak ayrı bir ismin atanması gerektiği görüşü iletildi. Ben de gayriresmi olarak bu görüşü Türk yetkililerle paylaşmıştım' dedi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a ve yaptıklarına saygı duyduklarını belirten Büyükelçi, bu görüşün Babacan aleyhine algılanmaması gerektiğini vurguladı.

YENİ BAKANLIK KURULUYOR

AB ile ilişkilerde 'Başmüzakereci' sıfatıyla Devlet Bakanlığı'na atanan Bağış, müzakere sürecini tek elden yönetecek. Bu amaçla yeni bir Devlet Bakanlığı kurulacak, AB Genel Sekreterliği de Dışişleri Bakanlığı'ndan alınarak, Bağış'a bağlanacak. Kurumun teşkilat yapısı güçlendirilecek. Müzakerelerdeki 35 fasıla göre uzmanlaşmaya gidilecek. Tüm bakanlıklardaki AB ile ilgili uzmanların da Bağış'ın güdümünde olacağı belirtiliyor. Bağış ilk mesaisini pazar günü yapacak. AB Genel Sekreterliği yetkilileri, Bağış'a brifing verecek.

ANKARA'YA TAŞINACAK MI?

Evli ve iki çocuk babası olan Egemen Bağış'ın temelli olarak Ankara'ya taşınabileceği belirtiliyor. Eşi ve çocukları İstanbul'da yaşayan Bağış, hafta sonları bu kente gidiyordu. Bağış'ın, ailesini Ankara'ya getirebileceği belirtiliyor.

AkşamBu haber 560 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,087 µs