Hilmi Özkök, Gazze saldırısını yorumladı | " /> Hilmi Özkök, Gazze saldırısını yorumladı | "/>

En Sıcak Konular

Hilmi Özkök, Gazze saldırısını yorumladı

5 Ocak 2009 16:27 tsi
Hilmi Özkök, Gazze saldırısını yorumladı Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları yorumladı. Özellikle İsrail'le yapılmış askeri ihale ve anlaşmaların sorgulandığı bu dönemde, bakın Özkök hangi uyarıda bulunuyor...

Özkök, “Şu ülke haklı şu ülke haksız demiyoruz, ama baktığınız zaman kulvarda kuvvetin oranı Hamas’a göre çok fazladır. Bu bir insani facia. Keşke böyle şeyler hiç olmasa dünyamızda. Ama malesef medeniyet ne kadar gelişirse gelişsin bu gibi şeyler ortadan kalkmıyor” dedi.

Memleketi Manisa’ya gelip Vali Celalettin Güvenç’i ziyaret eden Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, anı defterini imzaladı. Soru üzerine İsrail’in Gazze’ye saldırısını değerlendiren Özkök, şöyle konuştu:
“Bu harekatta tüm can veren insanlara üzülüyoruz. Hepsine Allah rahmet eylesin diyoruz. Bu çok acı verici bir durum. Bütün Türkiye’nin gösterdiği reaksiyonu görüyoruz. Her yerde mitingler yapılıyor. Hükümetin bu konuda inisiyatifi var, bunları izliyoruz. Umarız ki kısa süreli ateşkes ilan edilir ve taraflar arasında tekrar etmeyecek bir durum doğar. Güç tabii ki orantısız görülüyor. Bir tarafın tayyaresi var, istihbaratı var, eğitimli askerleri var. Bu durumlarda bir tarafı suçlamak, bir tarafı haksız görmek biraz zor. Bu işin gerileri de vardır. İki tarafı da dikkate almak lazım. Her ülke bir harekatı yaparken tabi belli riskleri, belli reaksiyonları göze alır. Ama bunun için de bazı sebepler ileriye sürmesi lazım. Şu ülke haklı şu ülke haksız demiyoruz, ama baktığınız zaman kulvarda kuvvetin oranı Hamas’a göre çok fazladır.”

İNSANLIK FACİASI

Orgeneral Hilmi Özkök, İsrail’in hava ve kara harekatında Hamas mensuplarının yanı sıra sivillerin de öldüğünün hatırlatılması üzerine şunları söyledi:
“Dünyanın tepkilerini şahsen yeterli bulmuyorum. Birçok ülke bunu kınıyor, ama sadece şunu söylemekle, kınamakla iş bitmiyor, insanların acıları dinmiyor. Hayatta kalanları, yaralıları düşündükçe içler acıyor. Yeterli yardım götürülemiyor. Bu bir insani facia. Keşke böyle şeyler hiç olmasa dünyamızda. Ama malesef medeniyet ne kadar gelişirse gelişsin bu gibi şeyler ortadan kalkmıyor. Bundan büyük acı duyuyoruz, ama şimdilik bunları sadece izliyoruz. Bütün isteğimiz bu işin bir an önce sona erdirilmesi.”Bu haber 1,501 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,119 µs