En Sıcak Konular

İran-Mısır gerginliği

5 Ocak 2009 15:36 tsi
İran, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere yardım ulaştırılması konusunda Mısır'dan sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde savunmasız ve masum halka yönelik saldırılarını kınayarak, Filistinlilere yardım konusunda ilgili bölgesel ve uluslararası kuruluşları göreve çağırdı.

Filistinlilere insani yardım ulaştırılması için Mısır'ın Refah kapısınıaçmasını da isteyen Kaşkavi, "Mısır yönetimi, tarihi, insani, İslami, ve vicdani görevlerini yerine getirsin" diye konuştu. Kaşkavi, Filistinli yaralıları İran'daki devlet ve özel hastanelerdetedaviye hazır olduklarını belirtti.

Gazze'ye en yakın bir noktada seyyar hastane kurmak için Mısırmakamlarına başvuruda bulunduklarını kaydeden Kaşkavi, olumlu cevap almaları halinde hemen harekete geçeceklerini söyledi.

İran Sağlık Bakanlığı da önceki açıklamasında doktor, hemşire ve diğer görevlilerden oluşan bin kişilik sağlık ekibini Filistinli yaralıların tedavisiiçin Gazze Şeridi'ne göndermeye hazır olduğunu bildirmişti. İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava ve kara saldırılarında, aralarında çocukların da bulunduğu 500'den fazla kişinin hayatını kaybettiği en az 2400 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

8SütunBu haber 595 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,369 µs