İsrail militarizmi | " /> İsrail militarizmi | "/>

En Sıcak Konular

İsrail militarizmi

5 Ocak 2009 09:02 tsi
İsrail militarizmi 

Milliyet yazarı Taha Akyol, Filistin meselesinde temel sorunu yazdı.

Taha Akyol / Milliyet

GECE TV’lerde İsrail’in Gazze’yi işgalini izliyorum. CNN’de, BBC’de, France 24’te canlı yayına çıkan İsrail üniformalı, sarışın bir kadın, bozulmuş plak gibi hep aynı şeyleri söylüyor:
- İsrail Batı Şeria’dan ve Gazze’den çekilmiş, Filistin devletinin kurulmasına imkân vermişti. Ama bunu yapmadılar, Hamas, İsrailli sivillere füze atıyor. Biz de şimdi kendimizi savunuyoruz.
Bu sözleri söyleyen sarışın, İsrail savaş makinesinin resmi sözcüsü Avital Leibowitz...
Sinirlendiğimi söylemeliyim, çünkü yabancı TV’lerdeki sunuculardan biri bile Bayan Leibowitz’e asıl sorulması gereken soruyu sormuyor:
- Gazze ve Batı Şeria’dan çekildik diyorsunuz, neden BM kararlarına uygun olarak 1968 sınırlarına çekilmediniz? İşgaliniz altındaki topraklara İsrailli nüfus da yerleştiriyorsunuz. Filistinlilerdeki İsrail öfkesinin kaynağı bu olamaz mı?!
Filistin meselesinde temel sorun budur! Hamas, İsrail militarizminin bir şiddet türevidir.

Sürekli işgal
İsrail’in hukuki ve siyasi varlığı Kasım 1947’deki BM kararına dayanır. Savaş sırasındaki korkunç Nazi zulmüne de tepki olarak, BM, Filistin topraklarının yüzde 55’ini Yahudilere, yüzde 45’ini Araplara vermişti. Fakat İsrail bağımsızlığını ilan ederken, Filistin’in yüzde 23’ünü daha işgal ederek yüzölçümünü yüzde 78’e çıkarmıştır!
800 bine yakın Filistinliyi askeri güçle kovmuş, yerine İsrailli nüfus yerleştirmiştir.
Bunları Filistinliler sineye çekebilir miydi?!
1967 savaşında ise İsrail hemen bütün Filistin’i işgal etmiştir!
En önemlisi, Kudüs’ü bütünüyle zaptetmiştir!
Bayan Leibowitz’in “Çekildik” dediği Gazze ve Batı Şeria’nın en verimli ve stratejik yerlerine İsrailli nüfus yerleştirilmiştir.
Bunları Filistinliler içine sindirebilir miydi?!
Amerikan destekli ve yüksek teknolojili İsrail savaş makinesinin uluslararası hukuka aykırı gasp ve saldırıları, Filistin militanlığının temel kaynağıdır.
Önceleri milliyetçi, ardından Marksist, son zamanlarda Hamas’la ortaya çıkan İslamcı militarizmin temelinde İsrail’in bu korkunç haksızlığına duyulan tepki ve öfke vardır.
İsrail, BM kararlarına uyarak 1967 sınırlarına çekilmedikçe kanın durması çok zor.

Bölgedeki bölünme
Hamas birkaç füze attı, İsrailli sivilleri korkuttu diye bir haftadır Gazze’ye bomba yağdıran ve şimdi karadan işgal eden İsrail, Filistinlilerin de 1968 sınırları içinde korkusuz yaşama hakkı olduğunu kabul etmedikçe, ne kendisi korkudan kurtulacak ne barış mümkün olacak, maalesef.
İsrail, bölgedeki bölünmeden yararlanıyor: Bir yanda İran, Suriye, Hizbullah ve Hamas’tan oluşan radikal blok... Öbür tarafta, Batı Şeria’da yerleşik Filistin yönetimi ile Ürdün, Mısır, Arabistan rejimleri...
İsrail bu bölünmeyi ve özellikle de ‘radikal blok’un dünyadaki yalnızlığını kullanıyor; işte dünyadan büyük bir tepki görmeden ölüm saçıyor.
Ama her yerde, halklar İsrail militarizmine öfkeli...
İsrail’in savaş makinesi gaddarca kan dökmekle kalmıyor, yarattığı öfkeyle radikalizmi besleyerek barışı ve bütün dünyada güvenliği tehdit ediyor.
“İntihar saldırıları” bile İsrail militarizminin on yıllar boyu yarattığı öfkenin acı ürünleridir. İntihar terörizmi elbette kınanmalı ama onu besleyen İsrail militarizmi de kınanmalıdır.Bu haber 292 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,981 µs