ortadan ikiye böldü | " /> ortadan ikiye böldü | "/>

En Sıcak Konular

İsrail Ordusu Gazze’yi ortadan ikiye böldü

5 Ocak 2009 08:13 tsi
İsrail Ordusu Gazze’yi 
ortadan ikiye böldü  
İsrail'in Gazze Şeridi’ne yönelik Dökme Kurşun Operasyonu, birinci haftasını doldurduğu önceki akşam yeni bir boyut kazandı.

İsrail ordusu, bir haftadır, önce havadan ve denizden, ardından karadan bombaladığı 1.5 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’ne dört koldan girdi. Binlerce İsrail askeri; tankların, helikopterlerin, istihkam ve istihbarat birliklerinin ve topçuların desteğiyle, Hamas’ın iktidarda olduğu bölgeyi, Gazze şehrinin güneyinden ikiye ayırdı.

Hamas 25 roket attı 1 İsrailli yaralandı

Kuşatılan Gazze’nin otoyol bağlantısı kesilirken, İsrail uçakları, Hamas’ın güneydeki Refah civarında bulunan silah kaçakçılığı tünellerini ve mühimmat depolarını da vurdu. Hamas’ın kalelerinden Zeytun bölgesinin doğusunda da şiddetli çatışmalar yaşandı. Hamas militanları, açık alanda çatışmaya girmek yerine, kademeli olarak Gazze’ye ve diğer şehirlere çekilmeyi tercih etti. Çekilirken İsrail birliklerine havan topuyla ateş açıldı, yol kenarı bombaları patlatıldı, bubi tuzakları kuruldu. Hamas’ın amacının, İsrail askerini Gazze içine çekip bina bina gerilla savaşı yapmaya zorlamak olduğu belirtiliyor.

Savaşın gerekçesi olarak gösterilen roket atışları ise dün de sürdü. Atılan 25 roketten biri, İsrail’in güneyindeki Sderot’ta yaşayan bir kadını yaraladı. Dün sabah saatlerinden itibaren Hamas militanlarıyla Gazze şehrinin dış mahallelerinde zaman zaman çatışan İsrail birlikleri, bir haftadır hava saldırılarıyla harabeye dönen şehre tank ateşi açtı. Tank mermileri bazı evlere ve bir alışveriş merkezine isabet etti, çoğu sivil 30 Filistinli öldü. AFP’ye göre dün ölen en az 32 Filistinli’den sadece 5’i Hamas militanıydı. Dokuz günlük operasyonda ölen Filistinlilerin sayısı, en az 80’i çocuk olmak üzere 500’ü aştı.

Gazze sokakları ceset dolu, halk kaçıyor

İsrail ordusu dün bir askerinin öldüğünü ve 30’unun yaralandığı açıklarken, biri subay olan yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu bildirdi. Hamas’ın, iki İsrail askerinin esir alındığına dair iddiası ise doğrulanmadı. Yüzlerce Gazzeli, sokakları cesetlerle dolan şehri dehşet içinde terketmeye çalışırken, bölgenin kuzeyindeki bir hastanede çalışan yabancı bir Kızılay doktoru durumu "kabus" olarak niteledi. Sivil kayıplarının çok fazla olmasının, ABD’nin desteğiyle Gazze Şeridi’ne son 40 yılın en büyük operasyonunu düzenleyen İsrail üzerindeki uluslararası baskıyı artırması bekleniyor. Hamas, "Gazze’nin İsrail’e mezar olacağını" öne sürerken, İsrailli yetkililer, kara harekatının "günlerce" sürebileceğini ve "gerektiğinde genişletilebileceğini" vurguluyor.

İsrail’in son silahı ’alevden ahtapot’

İSRAİL hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, vurulacak hedeflerin yakınına önce "beyaz fosfor mermisi" atıyor. İsrail’in "hedefi aydınlatmak veya gizlemek" amacıyla iki yıl önce Lübnan’da da kullandığı mermiler tartışma yaratmıştı. Düştüğü yeri yakan mermilerin "kimyasal silah" kabul edilip yasaklanması gerektiğini öne sürenler var. Normalde alçak irtifadan bırakılan fosfor mermilerini İsrail ordusunun iki gündür yüksek irtifadan bırakması da, yeni bir taktiğe işaret ediyor olabilir. Bu silahın, ses bombaları ve duman bombaları gibi psikolojik bir etkisi de bulunuyor.

 
hurriyetBu haber 330 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,119 µs