En Sıcak Konular

Serdar Turgut


Serdar Turgut
0 0 0000

Gizli gündem imar affı mıTürkiye'de iktidarı elinde tutmakta olan partinin oylarında patlama yaratacak seçim vaadinin bir imar affı sözü olduğu biliniyor. 'İMAR AFFI', Türk siyasetinin ve toplumsal yaşamın yumuşak karnıdır. Lafının çıkması bile dar gelirli kesimden (Gecekondu sahiplerinden) oyların sözü veren partiye akmasına yol açacaktır

Yetkililerin aniden Acaristanbul ile Beykoz Konakları'nı gündeme taşımalarının zamanlaması insanları haklı olarak şaşırttı. Öyle ya, bu yerleşim alanları yeni yapılmadı ve evleri satın alanlar güvendikleri şirketlerle anlaşmalarını yaparak tapularını almışlardı. Dolayısıyla gelişme bu bölgelerde yaşamakta olan insanları şoka uğrattı denilebilir. Şunu söylemeliyim ki; İstanbul'da bazı çevrelerde bu gelişmenin altında başka amaçlar olduğu tartışılıyor şu ara. Aslında tartışılana bir tür komplo teorisi de denilebilir ama bunları konuşanlar Türkiye'yi iyi tanıyan, tecrübeli insanlar. O nedenle kuşkularına kulak vermek gerekir diye düşünüyorum. Bu konuların konuşulduğu çevrelerle direkt bağlantısı olmayabilecek, hükümete yakın insanlar da bunlardan haberdar olsunlar diye yazıyorum bu konuyu.

Türkiye seçim sürecine çoktan girdi. Tüm partiler pozisyonlarını yaklaşan seçime yönelik almaya başladılar. Yakında seçim yarışı daha da kızışacak, miting alanları daha da canlanacak ve seçmene vaatler yine birbiri ardına gelecek. Türkiye'de iktidarı elinde tutmakta olan partinin oylarında patlama yaratacak seçim vaadinin bir imar affı sözü olduğu biliniyor. 'İMAR AFFI', Türk siyasetinin ve toplumsal yaşamın yumuşak karnıdır. Bunun lafının çıkması bile dar gelirli kesimden (Gecekondu sahiplerinden) oyların sözü veren partiye akmasına yol açacaktır. Türkiye'de çarpık kentleşmenin önünün bir türlü alınamaması, bu siyasi gerçekten kaynaklanmaktadır. Ancak açıkça söyleyelim; 'Beyaz Türk' olarak adlandırılabilecek kesim bu tür bir 'imar affına' yıllardır karşıdır, çünkü yaşadıkları şehrin dar gelirlinin gecekonduları tarafından çirkinleştirildiğini düşünür. Bu gruba giren insanların sayısı belki fazla olmayabilir ama etkinlikleri sayılarıyla orantısız olarak fazladır. İmar affı sözü verecek parti bunları karşısına almaktan korkar. Çünkü kamuoyu yönlendiricisi konumundaki insanların bu grupla yakından bağlantısı vardır.

Şimdi Beykoz Konakları'nın konumunun şu aşamada bir anda gündeme getirilmesine bu analiz çerçevesinde bakarsak, bu meselenin imar affını çıkarmayı kolaylaştırmak için kullanılabileceğini görürüz. Eğer Beykoz Konakları'nda evi olanlar hakkında yasal süreç işletilecekse, davaların sonucunda bu evlerin gerçekten yıkılabileceğini kimse beklemiyor, olsa olsa tapular geri alınır ve evler tapusuz hale gelir yani imar izinsiz yapılmış hale dönüşür. Bu durumda seçim süreci yaklaştığı zaman bir imar affı sözü kitlelere verildiği zaman 'Beyaz Türkler'in bu seçim vaadine karşı çıkma gücü iyice zayıflatılmış oluyor. Çünkü özellikle Beykoz Konakları'nda Türkiye'ye yön veren iş aleminden ve medyadan önemli insanlar oturuyor. Orada evi olmayanların da orada yaşamakta olan arkadaşları var. (Bu köşenin yazarının konumu da budur) Bir imar affı sözü o bölgede yaşayanları da olumlu etkileyeceğinden, bu söze karşı çıkmak hayli zor olacak gibi geliyor bana. Tabii bu arada bir imar affında, asıl yararlananlar gecekondu sahipleri yani ötekiler olacak ve sözü veren parti iktidarı kazanacak, 'bizimkiler' de bu arada kurtarmış olacaklar.

Şunu da görelim; ayrıca bu evlerin bulunduğu alanlarda site kuranların yaptığı fiilen 2B Yasası'nı çıkmış gibi uygulamaktan başka şey değildir. Yani hükümetin büyük gelir beklediği (25 milyar dolar civarında) ama 'Beyaz Türk' tepkisi nedeniyle çıkaramadığı yasa yine aynı 'Beyaz Türkler' tarafından fiilen hayata geçirilmiş oluyor.

Yani anlayacağınız; 2B Yasası tekrar gündeme getirildiğinde buna fazla muhalefet olabileceğini de pek düşünmüyoruz. Bence hem imar affı hem de 2B Yasası önümüzdeki yıl yine gündeme gelecek gibi görünüyor.Bu yazı 1,180 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2009 Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli
  • 22 Aralık 2008 Erdoğan’ın kızının resmini görünce utandım
  • 11 Aralık 2008 Modernizmin ölümü ve anlamsızlık
  • 11 Kasım 2008 Fehmi Koru’nun yazısının şifreleri
  • 3 Kasım 2008 Acımasız düzen
  • 31 Ekim 2008 Medya Faşizmi nedir?
  • 28 Ekim 2008 THY’nin devrimci kararı
  • 24 Ekim 2008 Krizi fırsata çevirmek
  • 22 Ekim 2008 Kriz komplo olabilir mi?
  • 2 Ekim 2008 New York şehrinin kapanması
  • 16 Eylül 2008 Doğan’ın büyük kötülüğü
  • 17 Ağustos 2008 Medya da temizlenecek
  • 7 Ağustos 2008 Taşlar yerine böyle oturur
  • 27 Temmuz 2008 Faili meçhul hayatım
  • 17 Haziran 2008 Derin devlet gurusu
  • 23 Mayıs 2008 S-muhtıra
  • 1 Mart 2008 ABD’ye nanik yapılmaz
  • 29 Şubat 2008 Bölgenin ‘Büyük Abi’si
  • 9 Şubat 2008 Fakirlik ebedi oldu
  • 15 Ocak 2008 Enerji güvenliğinde stratejik ortaklık

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,105 µs