En Sıcak Konular

Fikret Ertan


Fikret Ertan
0 0 0000

Kant üssü genişliyorKırgızistan geçen yıl Akayev rejiminin devrilmesine yol açan Lale Devrimi’nden bu yana bir türlü durulmuyor, kargaşadan kurtulamıyor.

Ülkede milletvekilleri sokak ortasında öldürülüyor, hükümet söz verdiği reformları bir türlü gerçekleştiremiyor, muhalefet bu yüzden sokaklara dökülüyor, protesto gösterileri yapıyor, ülke sınırlarında silahlı saldırılar yapılıyor, karakollar basılıyor. Kısacası istikrar ve güvenlik arzu edildiği kadar bir türlü sağlanamıyor.

Bütün bunlar olurken Kırgızistan’ın en yakın dostu, en yakın müttefiki Rusya ülkedeki askerî varlığını daha da artırmak, güçlendirmek ve genişletmek için yeni hamleler yapıyor.

Bu hamlelerin sonuncusu Rusya’nın, başkent Bişkek yakınlarında bulunan Kant askerî hava üssünü daha da güçlendirme ve genişletme yolunda aldığı karar. Kararı açıklayan da Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Vladimir Mihaylov. Geçen hafta perşembe ve cuma günleri Bişkek’e bir çalışma ziyaretinde bulunan Mihaylov, Kırgızistan’daki Rus askerî varlığını, ülkede görevli askerî personel sayısını bu yıl sonuna kadar yüzde 150 oranında artırarak güçlendirmeyi planladıklarını, bunun da askerî lojmanların zamanında bitirilmesiyle ilgili olduğunu açıklamış bulunuyor.

Mihaylov’a göre, Kant üssünün ana askerî karargâhı çoktan faaliyete geçirilmiş, üssün genişletme çalışmaları da çoktan tamamlanmış bulunuluyor. Üste konuşlandırılacak yeni havacı askerî personelin eğitimleri de halen Rusya’daki 5. Ordu üslerinde devam ediyor ve bunlar da eğitimleri biter bitmez üsse gönderilecekler.

Rusya’nın Sovyet sonrası Orta Asya’da açtığı ilk hava üssü olan Kant üssü 2003 yılı Ekim ayı sonlarında resmen faaliyete geçen Bişkek’in 20 kilometre doğusunda ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin 2001 yılından bu yana kullandığı Ganci-Manas hava üssünden sadece 50 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor ve şeklen ve resmen her ne kadar ‘Ortak Güvenlik Anlaşması’na göre faaliyete geçmiş olsa da esasen bir Rus hava üssü olarak görülüyor.

Son haberlere göre bugün üste 140 kadar hava teknisyeni ve pilot ile 5 adet Sukoy-25 avcı-bombardıman uçağı, 2 adet MI-8 saldırı helikopteri ve 4 adet L-39 savaş uçağı bulunuyor. General Mihaylov’a göre, işte bu personel ve uçak sayısı önümüzdeki yıl sonlarına kadar 3 misli artırılmış ve böylece Kant üssü Orta Asya’nın en büyük, en güçlü hava üslerinden biri haline gelmiş olacak.

Hem Rus ve hem de Kırgız liderlerinin açıklamalarına göre, Kant üssü hem Kırgızistan, hem Rusya ve hem de bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarına önemli bir katkı sağlayacak. Bu genel ve hiç kimsenin itiraz edemeyeceği ifadeler bir yana, üs Rusya’nın hem Kırgızistan ve hem de diğer bölge ülkelerinin sınırlarında, gerekirse de sınırlarının içlerinde bulunan dağlık alanların havadan kontrolüne, tehditlerle karşılaşıldığında da bu tehditlerin havadan saf dışı edilmelerine imkan sağlıyor şüphesiz. Haritaya bakıldığında Kant üssünün sadece Kırgızistan hava sahası değil bitişik Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan, hatta Afganistan hava sahalarına yakın konumda olduğu ve istenirse bu hava sahalarının önemli bir bölümünde de etkili olabileceği görülür. Bu bakımlardan Kant üssü olağanüstü bir stratejik konumda sayılır.

Kırgızistan, Kant üssünün son genişletme kararıyla şüphesiz Rusya’ya biraz daha da yakınlaşıyor, bu ülkeyle olan askerî bağlarını giderek daha da güçlendirirken Amerika ile de Ganci-Manas üssünün pazarlığını yapıyor. Kırgız yönetimi Amerikan üssünün kira bedelini düşük buluyor ve bedelin yılda en az 200 milyon dolara kadar yükseltilmesini talep ediyor. Bu yöndeki pazarlıklar da halen devam ediyor.

Diğer yandan Kırgızistan’a çok uzak bir ülkenin Kırgız yönetimiyle birtakım güvenlik anlaşmaları için temasta olduğu, bu ülkenin gayri resmî heyetlerinin Bişkek’e gelip gittikleri haberleri de ortalıkta dolaşıyor. Bu uzak ülke İsrail. Haberlerde bazı İsrailli özel güvenlik şirketlerinin son dönemde Bişkek’te bazı önemli temaslar yaptıkları söyleniyor. Biz de muhtemelen bu konuyu bir başka gün ele alacağız. Bugünlük ise Rusya’nın Kant üssünü genişletme hamlesiyle yetinelim.Bu yazı 963 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Eylül 2012 Bingazi saldırısının mahiyeti seçim sonrasına kaldı
  • 20 Eylül 2012 Filistin'e acil para lazım
  • 17 Eylül 2012 Bingazi saldırısı ve ötesi
  • 10 Eylül 2012 Rusya, Suriye rejiminden kolay kolay vazgeçmez...
  • 6 Eylül 2012 Trans Hazar hattı bir gün hayata geçecek
  • 3 Eylül 2012 Amerika ve İsrail: Pekişen, derinleşen ayrılık
  • 30 Ağustos 2012 Bosna ve Suriye...
  • 27 Ağustos 2012 Bağlantısızlar Zirvesi'nden ne çıkacak?
  • 23 Ağustos 2012 Amerika'nın Irak'taki nüfuzu ne kadar?
  • 13 Ağustos 2012 İran'a saldırının önünü açabilecek rapor
  • 9 Ağustos 2012 İranlı yetkililerin nankörlüğü
  • 6 Ağustos 2012 Rejimin helikopterleri ve mücadelenin seyri
  • 2 Ağustos 2012 İsrail Suriye'yi nasıl dinliyor, nasıl gözetliyor?
  • 30 Temmuz 2012 Eski dostlar buluştu: Romney-Netanyahu
  • 23 Temmuz 2012 Suriye'nin kimyasal silahlarının akıbeti ne olacak?
  • 19 Temmuz 2012 Rum Kesimi, İsrail, yeni jeopolitik ve ötesi
  • 16 Temmuz 2012 Rum Kesimi ve Rusya ilişkileri
  • 9 Temmuz 2012 İsrail donanması ve yeni görevi
  • 5 Temmuz 2012 El-Kibar muammasını hatırlarken...
  • 2 Temmuz 2012 Rusya'nın rolü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,978 µs