En Sıcak Konular

Engin Ardıç


Engin Ardıç
0 0 0000

Ahmet Hakan neden bu kadar çok düşman kazandı?Her iki tarafın da 'ezberini bozdu' da ondan... Aslında size geçen gün yitirdiğimiz Philippe Noiret'nin ne tonton bir adam, ne büyük bir oyuncu olduğunu anlatacaktım, vazgeçtim; neme lazım, bakarsın birisi çıkar 'bu yazdığının kime ne hayrı var' diye sorar.

Kefere sanatçısını bırakayım, Ahmet Hakan'ı anlatayım, çocuk hem Ahmet hem de Hakan, hem Müslüman hem Türk, böylece yazımızın mala davara faydası olsun!

Ahmet Hakan bir imam-gazeteci. Meslekten imam, bildiğiniz imam. Daha önce televizyonda 'enkırmenlik' yapıyordu, şimdi 'amiral gemisinde' yazıyor. Onu küçümseyenler, 'AKP'nin Hürriyet konsolosu' dediler. Hatta 'AKP iktidardan gidince Ahmet Hakan da gazeteden ossaat gider' diyenler de çıktı. Kimisi de dövmeye kalktı.

Hem İslamcı çevrelerin tepkisini çekiyor, hem Kemalist çevrelerin. Bizim gelin hanım bile 'o adamın nesini beğeniyorsun, sana hiç yakıştıramadım' gibilerden çıkışmıştı bana... (Gelinimiz, Galatasaraylı Tuna'yla everdiğimiz İclal.)

Çünkü, Ahmet Hakan, sağdan bakıyorsun sağın 'klişelerine' uymuyor, soldan bakıyorsun solun klişelerine... (Övünmek gibi olmasın, bendeniz de öyleyimdir ama başka açılardan.)

Ahmet Hakan, 'yaşamayı keşfederek' herkesin ezberini bozdu.

Nişantaşı 'kafelerine takılıyor', espresso içiyor, falan... Gelip bunları da anlatıyor. En kral arkadaşı 'rakçı' Mansur. Saldırıya da birlikte uğradılar. Eskiden 'kız yüzünden kavga' Fenerbahçe Lisesi'nde edilirdi, artık basında da edilmeye başlanınca Ahmet Hakan yeniden gündeme geldi.

Oysa imam dediğin, namazı kıldıktan ve kıldırdıktan sonra çayını demleyecek, Hafız Burhan kasetini koyacak, yeşil kapaklı 'Elmalı tefsiri' falan okuyacak, erkenden de yatacak. Karıya kıza da bakmayacak.

'Dört zevceye ve birçok cariyeye cevaz veren' İslam dinini, papazlara cinsel ilişkinin ve evlenmenin yasak olduğu, bu yüzden de birçok kart eşcinsel üreten Katolik dinine benzetmeye çalışacaksınız ve kızacaksınız ha?

Ama orada arkeolog papazlar da var, sanat tarihçisi papazlar da, toplumda saygı görüyorlar. (Galatasaray'da bizim felsefe hocamız gerçek bir papazdı, hiçbirimiz de yadırgamazdık. Fransızca bilen bir imam gelip bize ders veremediyse bu kimin suçudur?)

Bizde bir imam gazetecilik yapınca fena halde ezber bozuyor. Dinciler de kızıyorlar, 'gavur kahvesi' içilir mi, Mısır Çarşısı'nın arkasında mis gibi Kurukahveci Mahmut Efendi 'mamulatı' ne güne duruyor? Berikiler de bozuluyorlar, Müslüman dediğin geri, ilkel, cahil olur, Atatürk devrimlerinden nasibini alamamıştır.

Oysa Latince İncil okuyabilen imamlar, Santa Cecilia Müzik Akademisi'nin şan bölümünü bitirmiş müezzinler, İsviçre'de saatçilik kursu görmüş muvakkitler olsa memleket kalkınacak, kimse bunun farkında değil. Ahmet Hakan magazin yapıyor, ara sıra politikaya da giriyor.

Olamaz mı? Magazinci ille de 'la-dini' olmak zorunda mıdır? İlle içki içmeye, orospu peşinde dolanmaya ve barlardan yemlenmeye mecbur mudur? Alın size bu da bir 'Müslüman magazincisi' işte.

Ahmet Hakan 'dinci yazar' değil, bir 'Müslüman aydın'... Bu da ezber bozuyor. Haa, 'müktesebatı' örneğin bir Ahmet Kekeç kadar geniş ve derin olmayabilir. Beriki çok bilgili, çok 'kafalı' bir adam. Bu daha hafif. Ağır olmak zorunda mı? Ayrıca kaç 'laik' yazar Ahmet Hakan'dan daha ilginç ve daha önemli yazılar yazabiliyor da onu küçümsemeye kalkıyor?

Ahmet Hakan kendisinden beklenen 'formata' girse de örneğin Çorlulu Ali Paşa Medresesi'nde nargile içerken ayak parmaklarının arasını karıştırıp sonra da burnuna götürüp koklasa, hem dinci yobazlar rahat bir nefes alacaklar hem laik yobazlar!Bu yazı 824 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Tayyip gitsin de Hitler mi gelsin?
  • 15 Ağustos 2012 Atraksiyon
  • 29 Temmuz 2012 Akşam diyordun Abbas
  • 23 Temmuz 2012 Özeleştirini yap Kemal arkadaş!
  • 16 Temmuz 2012 Fransa'nın Kılıçdaroğlu'su
  • 15 Temmuz 2012 Onları geri kazanalım
  • 4 Haziran 2012 Ay birbirinizden farkınız mı vardı?
  • 26 Mayıs 2012 İç savaş istediklerini söylemiştim
  • 29 Nisan 2012 Coşku duyulacaaak... Duy!
  • 13 Nisan 2012 Osmanlıca dersi de konulsun
  • 8 Nisan 2012 Osmanlı'da garaj mes'elesi
  • 23 Mart 2012 Hatırlayalım hatırlatalım
  • 7 Mart 2012 ''Haybeden Şef Gezisi''
  • 29 Şubat 2012 Senin de adın Kemal
  • 12 Şubat 2012 Lafının ardında dur
  • 19 Ocak 2012 Aman oğlum, vururlar ha
  • 6 Ocak 2012 Zurnanın zırt dediği yere henüz gelmedik
  • 5 Ocak 2012 İlker Paşa bize de ifade versin
  • 2 Ocak 2012 CHP'yi destekliyorum
  • 19 Aralık 2011 Olmayanı olduramazsınız

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,502 µs