En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Papa neden geliyor?Dün öğleden sonra bu yazıyı yazmaktayken bürodaki televizyonda CNN açıktı. Kanal, ekonomi haberlerini verirken, ayrı bir stüdyoya bağlandı 'Türklerin' Papa 16'ncı Benedikt'in önümüzdeki haftaki ziyaretini engellemek için protesto gösterileri yapmakta olduğunu duyurdu. Ancak Vatikan, bu protestolara karşın ziyaretin yapılacağını söylüyordu.
Hemen haber ajanslarına baktım. Anadolu Ajansı, Anka ve DHA ajanslarında böyle bir protesto gösterisine ilişkin henüz bilgi verilmemişti. Uluslarası ajanslara bakınca durum anlaşıldı. Associated Press 16.32'de 40 kadar Büyük Birlik Partisi (BBP) taraftarının Ayasofya önünde Papa'nın gelişini protesto etmesini 'acil' koduyla duyurmuş, CNN International de bunu dakikalar içinde alıp ekrana vermişti. Sonuç: 'Tükler istemiyor, Papa her şeye rağmen gidiyor' haberiydi.
Bu haber yazının girişini değiştirdi, ama özünü güçlendirdi.
Papa ziyareti nedeniyle dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde. Hükümetin ya da muhalefetin ya da en uçtaki örgütlerin attığı her adım, 'Türklerin' Papa'ya, ya da Hıristiyanlığa karşı hoşgörüsüzlüğünün kanıtı olarak sunulmaya hazır. Üstelik Papalık ile 'Türklerin' oldukça karmaşık bir ilişkisi var. Yalnızca dinler tarihi açısından değil, yakın tarih açısından da. 16'ncı Benedikt'in selefi 2'in John Paul'un 1979'daki Türkiye ziyaretinden iki yıl sonra, Vatikan'da San Pietro, Aziz Peter meydanında Mehmet Ali Ağca adlı Türk tarafından vurulmuş olması pek de yüz ağartıcı olmayan bir terörist saldırı olarak kayıtlarda duruyor. Bir zihniyet, aradan yıllar geçse de varlığını sürdürüyor.
AP gerçi haberinin sonunda, 16'ncı Benedikt'in eylül ayında Hazreti Muhammed'in İslamiyet'i kılıçla yayıp şiddet saçmakla suçlayan bir metinden alıntı yapması ve bunun İslam dünyasında uyandırdığı tepkileri aktarmış. Ancak şu anda söz konusu olan bir ziyaret ve bu ziyarette Türkiye'nin üst düzey bir konuğuna nasıl davranılacağı.
Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün o tarihlerde NATO toplantıları için Türkiye dışında olması, bu çerçevede eleştiriliyor ve adeta neden Papa ile görüşebilmek için o ziyaretlerin iptal edilmediği sorgulanıyor. NATO zirvelerinin tarih ve gündemi neredeyse bir yıl önceden bellidir ve dünyanın etkili liderlerinin katıldığı o zirveye hükümet başkanları, dışişleri bakanları eğer katılmazlarsa bu sorgulanmalıdır.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan dün açıkladı: Bu durum Vatikan'a aktarılarak ziyaretin iki gün önceye ya da sonraya alınması durumunda tam teşekkülü görüşmeler yapılması istendiği bildirilmiş. Ancak Vatikan, buna gerek olmadığını söylemiş. Dışişleri Bakanı Gül, Papa'ya İstanbul'da yemek vermeyi teklif etmiş. (Çünkü Papa'nın Ankara'da olacağı 28 Kasım günü, Gül yurtdışı temaslarında. Önce Finlandiya Dışişleri Bakanı ile AB ve Kıbrıs görüşecek, sonra NATO zirvesine katılacak.) Papa bunu israf prensipleri çerçevesinde geri çevirmiş. Vatikan'dan gelen haberler bunu doğruluyor ve üstelik Vatikan'ın bundan rahatsız olmadığı vurgulanıyor.
Çünkü Papa'nın Türkiye'ye gelişi, Türk hükümeti bunu durumu kurtarmak için resmi ziyaret kategorisine dönüştürse de, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Ankara'da görüşme için Vatikan'ı ikna etse de, Türkiye'yi ziyaret amacını taşımıyor. 16'ncı Benedikt, 'Ekümenik Ortodoks Patriği' olarak tanıdığı Bartholomeos ile 30 Kasım'daki Aziz Andrew gününde (Hıristiyanlığı Anadolu'da da yayan ve o zamanki adıyla Constantinapol'da ilk kiliseyi kuran, Peter'in ağabeyi) yapılacak ayine katılmak için geliyor. (Tan'ın 'iki gün önce ya da sonra' deyişi, 30 Kasım'ı temel alıyor.) Asırlardır süren Doğu Kilisesi-Batı Kilisesi tartışmasında yeni bir yakınlaşma adımı olarak kabul edilen, önemli bir dini olay bu her ikisi için de. Dolayısıyla ne Erdoğan'ın ispanya Başbakanı Zapatero ile 'Kültürlerin İttifakı' projesi, ne dinlerarası yumuşama girişimleri şu anda 16'ncı Benedikt'in o kadar gündeminde. Onun gündeminde, Fener ile, Doğu Kilisesi ile olan diyalog var. Türkiye eğer seyahat özgürlüğü ve ibadet özgürlüğü olan bir ülkeyse, bu ülkede yaşayan insanların da kurallarına, inançlarına, değerlerine saygılı olmak kaydıyla, 16'ncı Benedikt nam Ratzinger, istediğini yapabilir.
Ziyaretin amaç ve kapsamını yerli yerine oturtursak, ne ona, ne kendimize haksızlık yapmamış oluruz.Bu yazı 393 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,397 µs