En Sıcak Konular

Serdar Turgut


Serdar Turgut
0 0 0000

Parti içi demokrasiİyi eğitilmiş bir kişi düşünün; fikirleri sola yakın olsun mesleği bulunmasına rağmen ülkeye siyasetçi olarak hizmet etmek istesin. Ne CHP'de ne de DSP'de alt düzeyde başlayarak başarılı olabilmesi mümkün mü?.. Görünen o ki; katiyen değil...

MHP'de başkana alternatif ismin kongreye gelmesine bile müsaade edilmemesinden yola çıkarak yazdığım dünkü 'Gündem' yazısında, bu durumun sadece MHP'ye özgü olmadığını, bütün siyasi partilerimizde aynı hastalığın var olduğunu belirtmiştim.

Siyasi partilerimiz, iç demokrasi yoksunluğu ve ayak oyunlarının bolluğu nedeniyle bu ülkede genç ve eğitimli insanların siyasetten soğumalarının en büyük nedeni olmuşlardır. Son haber de CHP cephesinden geldi. Arkadaşımız Dilek Gedik'in haberine göre CHP Parti Meclisi toplantısına sunulan MKYK raporunda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP'den, başka partilere üye olan 45 bin 541 kişinin üyelikten düşürülmesini istediği ve bu kişilerin ağırlıklı olarak DSP'den istifa eden kişiler olduğu ifade edilmiş.

Bu, partilerimizin ve Ankara merkezli siyasetin düştüğü acıklı durumu göstermektedir. Bu olayda da büyük boyutta ayak oyunu var. Üstelik kendilerine sol diyen partiler arasında yapılıyor bu iş. Ve yapılanlar, halkı sol kavramından uzaklaştıracak kadar ilkesiz.

Bu olayın baş sorumlusu DSP, solda birlik konusunu hiç ağzından düşürmüyor ama birlik konusunda doğal müttefiği olması gereken bir partiye yapılanlardan sonra dediklerine ne kadar güvenilebilir ki...

İyi eğitilmiş bir kişi düşünün; fikirleri sola yakın olsun ve mesleği bulunmasına rağmen ülkeye siyasetçi olarak hizmet etmek istesin. Bu insanın ne CHP'de ne de DSP'de alt düzeyde başlayarak başarılı olabilmesi mümkün mü?.. Görünen o ki; katiyen değil... Partilerden bir tanesine üye olsa, daha ilk günde ayak oyununa başlamak zorunda kalacak. Var olan kliklerden bir tanesine bağımlılık ilan edecek.

Haydi her türlü ayak oyununu öğrendi, klikleşmede başarılı oldu diyelim... Siyasette daha fazla yükselme şansı var mı? İdealist genç, başkanlığa adaylığını koydu, ülke için büyük projeleri var, bunları uygulamak ateşi ile yanıyor diyelim... Adaylığını koyduğu anda sokakta dayak yemek korkusuyla dolaşmaya başlar dahası öldürülmekten bile korkabilir.

Sol partilerden örnek veriyorum ama diğer partilerde durum daha farklı değil.

O genç, başka partilerde üye olmadan önce bile baskılarla karşı karşıya kalabilirdi.

Türkiye'deki çok partili demokrasinin genel görünümü böyledir maalesef. Bu sadece lafta demokrasidir. Bir yanda lider diktatörler diğer yanda ise bürokrat diktatörler arasında kalan ve sıkıştırılan halk, nefes alamaz duruma gelmiş ve siyasetten umudunu tamamen kesmiştir.

Medyadan duyulan umut ise büyük darbe yemiştir. Çünkü bazı medya grupları çeşitli iktidarlar ile ahlaksız ilişkiler kurmuş ve iktidarın sorgulanması görevinden fiilen caymışlardır. Böylece halk sadece siyasetten değil sistemden de soğumaya başlamıştır.

Bu durum Türkiye'nin geleceğini tehlikeye atan en önemli sorun haline gelmiştir. Veri durumda koltuğunu bir türlü bırakamayan liderler altında ezilen partiler ve devlet sistemiyle istediği gibi oynayan bürokratik keyfilik, ülkede yeni umudun doğmasına, ülkeye umut aşılayacak yeni insanların ortaya çıkmasına izin vermiyor.

İnsanlar siyasi partiler için 'biz neyle uğraşıyoruz onlar nelerle uğraşıyor' diye düşünüyor artık. Arada bir patlayıveren tartışma konuları, (örneğin; türban meselesi gibi), halkı 'ama bunlar bizim sorunumuz değil' dedirterek isyan ettiriyor. Kimsenin bu sistemin acımasız çarkına tahammülü kalmadı. Ancak insanlar henüz çözümü hala daha sistem içinde arıyor. Bu da Türkiye'nin şansıdır. İnsanlar radikal çözümlere yönelmeyi reddediyor. Bu nedenle sorun, sistemde reform yapılarak çözülecek, ama bugün ama yarın illa da çözülecek. Bu hayati soruna çözüm getirilmeden Türkiye'de siyaset, toplumun hep gerisinde kalacak ve modern Türkiye'ye bir türlü layık olamayacak. Bu sorunu çözmeye girişen parti ve lider de Türkiye'nin tarihine geçecek.Bu yazı 928 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2009 Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli
  • 22 Aralık 2008 Erdoğan’ın kızının resmini görünce utandım
  • 11 Aralık 2008 Modernizmin ölümü ve anlamsızlık
  • 11 Kasım 2008 Fehmi Koru’nun yazısının şifreleri
  • 3 Kasım 2008 Acımasız düzen
  • 31 Ekim 2008 Medya Faşizmi nedir?
  • 28 Ekim 2008 THY’nin devrimci kararı
  • 24 Ekim 2008 Krizi fırsata çevirmek
  • 22 Ekim 2008 Kriz komplo olabilir mi?
  • 2 Ekim 2008 New York şehrinin kapanması
  • 16 Eylül 2008 Doğan’ın büyük kötülüğü
  • 17 Ağustos 2008 Medya da temizlenecek
  • 7 Ağustos 2008 Taşlar yerine böyle oturur
  • 27 Temmuz 2008 Faili meçhul hayatım
  • 17 Haziran 2008 Derin devlet gurusu
  • 23 Mayıs 2008 S-muhtıra
  • 1 Mart 2008 ABD’ye nanik yapılmaz
  • 29 Şubat 2008 Bölgenin ‘Büyük Abi’si
  • 9 Şubat 2008 Fakirlik ebedi oldu
  • 15 Ocak 2008 Enerji güvenliğinde stratejik ortaklık

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,228 µs