En Sıcak Konular

Serdar Turgut


Serdar Turgut
0 0 0000

Kongrede gözden kaçanlarTürkiye'nin töre cinayetleri yarasına iktidar partisinin önem verdiğini göstermesi, sorunun çözümü yolunda bugüne kadar atılmış en önemli adımı oluşturuyor. AKP yönetimini ve yeni kadın yöneticilerini tebrik ediyoruz

AKP Kongresi'nin-lider seçimi heyecanı yaşanmadığından olsa gerek-, sönük geçtiği, önemli gelişmeler olmadığı yolunda yorumlar yapıldı. Kongre ile aynı gün Ecevit'in cenaze töreni de olduğundan gazetelerin yazarları kongreyi izlemediler. Fakat görülüyor ki; kongreyi bu şekilde ihmal etmek biz medyanın bir hatasıymış. Çünkü bu kongrede Türk siyasi ve toplumsal yaşamı açısından son derece önemli olan birkaç gelişme yaşandı. Bunların ele alınıp dikkatle incelenmesi gerekiyor diye düşünüyoruz.

İlk başta kongrede kadın-erkek ayrı oturma sistemi bu kez uygulanmadı. Bu, kadın meselesine AKP'de önemli bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin geleceğine damgasını vuracak AKP'nin bu yaklaşımı sergilemesi Türkiye açısından önemli bir gelişmedir.

Bununla birlikte AKP büyük duyarlılık göstererek töre cinayetleri ile mücadele eden kadın üyelerini parti vitrinine yerleştirdi. Parti yönetimine ve MKYK'ya bu kadın üyelerden önemli bir bölümünü seçerek Türkiye açısından devrim bile sayılabilecek adım attı.

Sol ve liberal partilerin bile kadın meselesini tutarlı bir şekilde ele alamadığı memleketimizde, AKP gibi dini vurgulamalarıyla öne çıkan bir partinin kadınlarla ilgili olarak bu kadar net tavır alması, Türkiye'yi bırakın, dünyada bile önemli bir gelişmedir. Bu nedenle Başbakan Erdoğan, Medeniyetler İttifakı hakkında en fazla laf söylemeyi hak eden lider olduğunu dünyada kanıtlamıştır.

Türkiye'nin töre cinayetleri yarasına iktidar partisinin bu şekilde önem verdiğini göstermesi, sorunun çözümü yolunda bugüne kadar atılmış en önemli adımı oluşturuyor. Bu açıdan da AKP yönetimini ve yeni kadın yöneticilerini tebrik ediyoruz ve onlara başarı diliyoruz. Bu konudaki savaşlarında onlara gereken desteğimizi de vereceğimizi ilan ediyoruz.

AKP Kongresi'nde atılan adım siyasi geleceğimiz açısından da hayli önemlidir. Görünen odur ki; Türkiye'nin yakın geleceğinde en önemli stres ve kavga konusu kadın odaklı olacaktır. Çünkü cumhurbaşkanlığı konusunda başı örtülü eş olasılığı şimdiden kavga konusu haline getirilmiştir. Kadın meselesine AKP Kongresi'nde görüldüğü şekilde yaklaşan parti yönetiminin ve Başbakan'ın bu tür kavgalar içine çekilmesi pek kolay ve pek de haklı görülmeyecek gibi bundan sonra. Bu konuda siyasi kavga yaşanmaması Türkiye'nin kazancı olacaktır. Bu kavganın gerçekten olmaması için Başbakan'ın kongrede attığı yumuşatıcı adımların sürmesini bekliyor ve umuyoruz.

Bu arada medyanın AKP Kongresi'yle pek ilgilenmediği yorumları yapılırken, 'töre savaşçılarının vitrine çıkarıldığı'nı tespit edip bunu haberleştiren Ankara Büromuzu da keskin gözlemleri nedeniyle kutluyoruz.Bu yazı 750 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2009 Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli
  • 22 Aralık 2008 Erdoğan’ın kızının resmini görünce utandım
  • 11 Aralık 2008 Modernizmin ölümü ve anlamsızlık
  • 11 Kasım 2008 Fehmi Koru’nun yazısının şifreleri
  • 3 Kasım 2008 Acımasız düzen
  • 31 Ekim 2008 Medya Faşizmi nedir?
  • 28 Ekim 2008 THY’nin devrimci kararı
  • 24 Ekim 2008 Krizi fırsata çevirmek
  • 22 Ekim 2008 Kriz komplo olabilir mi?
  • 2 Ekim 2008 New York şehrinin kapanması
  • 16 Eylül 2008 Doğan’ın büyük kötülüğü
  • 17 Ağustos 2008 Medya da temizlenecek
  • 7 Ağustos 2008 Taşlar yerine böyle oturur
  • 27 Temmuz 2008 Faili meçhul hayatım
  • 17 Haziran 2008 Derin devlet gurusu
  • 23 Mayıs 2008 S-muhtıra
  • 1 Mart 2008 ABD’ye nanik yapılmaz
  • 29 Şubat 2008 Bölgenin ‘Büyük Abi’si
  • 9 Şubat 2008 Fakirlik ebedi oldu
  • 15 Ocak 2008 Enerji güvenliğinde stratejik ortaklık

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,282 µs