En Sıcak Konular

Sami Kohen


Sami Kohen
0 0 0000

"Topal" Bush!ABD'de iki kez üst üste seçilen bir Başkan, son görev süresi içinde, "topal ördek" (lame duck) diye anılır.
Bu, eskiden beri kullanılan bir terim. Bunun nedeni, bir daha adaylığını koyamayan Başkan'ın, ikinci ve son dönemde -hele partisinin ara seçimlerde başarısızlığa uğraması halinde- siyasi gücünü yitirmeye başlamasıdır.
Geçen salı günü ABD'de yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi ile Senato'da yenilgiye uğraması, buna karşılık Demokratların Kongre'nin her iki kamarasında da çoğunluğu ele geçirmesi, Başkan George W. Bush'u -kelimenin tam anlamıyla- iyice "topallaştırmış" bulunuyor!
Başkan'ın bu ikinci döneminin ikinci yarısında, artık Kongre'de iki ayağının üstünde sağlam duracağı bir Cumhuriyetçi çoğunluk desteği yok.
Bu durumda önünde iki seçenek var: Ya "kör topal" bildiğini okuyup yoluna devam edecek... Veya fazla "topallamamak" için, Demokratlarla işbirliği yapıp onları bir nevi koltuk değneği olarak kullanacak.

Değişim zamanı
Kongre için yapılan seçimler, Başkan Bush'un politikaları için bir nevi referandum sayıldığı için, alınan sonuç da doğrudan onunla ilgili. Bir bakıma Amerikan seçmeni oyunu Cumhuriyetçilere karşı kullanarak Bush'u cezalandırmak istedi.
Demokrat Parti, seçim kampanyasında sürekli "değişim" sloganını kullandı ve seçmenlerin Kongre'deki güç değişikliğinin "yeni bir başlangıç" olacağı mesajını verdi.
Gerçekten şimdi böyle bir değişim beklenebilir mi? Örneğin Bush, Irak stratejisini değiştirecek mi? Kendi gücüne güvenerek "tek yanlı önleyici müdahale" doktrininden vazgeçecek mi? Ekonomik ve sosyal alanda tutucu programında bir esneklik gösterecek mi?
ABD'de başkanlık sistemi Beyaz Saray'da oturan siyasetçiye çok geniş yetkiler verdiğine göre, ilk bakışta, Kongre'de rakip partinin çoğunlukta olmasının, karar ve yürütme mekanizmasını aksatmadığı düşünülebilir. Nitekim daha önce de muhalif bir Meclis ile karşılaşan başkanların, kendi politikalarını (her alanda değilse bile) yürüttükleri görülmüştür.
Şimdi Başkan Bush'un "topal ördek" döneminin son iki yılında temel politikalarında ne kadar ısrar edeceği büyük soru işaretidir.

Çıkış yolu arayışı
Örneğin, bütün dünyayı yakından ilgilendiren Irak politikasını ele alalım.
Demokratlar Bush'un Irak stratejisine karşı çıkıyorlar. Kampanyada politikacılar yönetimin hatalarından bol bol söz ettiler. Bu tavır halktan geniş destek gördü. Ancak Demokrat Parti somut olarak bir "çıkış yolu" önermiş değil. Bu sorunun nasıl çözümlenmesi gerektiği konusunda bu partinin önde gelenlerinden farklı sesler yükseliyor. Ama bir gerçek var: Demokratlar -halkın çoğunluğu gibi- ABD'nin artık Irak'tan çekilmesini istiyor. Bunun "kes-kaç" şeklinde değil de, "kademeli" olarak gerçekleşmesi gerektiğini söyleyenler çok.
Bush, geçen gün Demokratlarla birlikte bu konuda çalışacağını söyledi. Irak Savaşı'nın "mimarı" sayılan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in "istifa"sını onayladı, yerine pragmatik ve deneyimli eski CIA Başkanı Robert Gates'i getirdi. Bu önemli bir gelişme. Bunun bir "taktik" mi, yoksa "strateji değişikliğinin bir işareti" mi olduğu zamanla anlaşılacak...
Ama Demokrat ağırlıklı Kongre, Cumhuriyetçi yönetimi yeni bir stratejinin belirlenmesi için zorlayacaktır. Kamuoyu da bu yönde baskılarını artıracaktır. Bush bu durumda yoluna eski politikalarıyla "topal" olarak pek rahat devam edemez...Bu yazı 1,095 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Ocak 2012 Rusya ile ''kazan-kazan''
  • 20 Aralık 2011 Irak’taki boşluğu kim dolduracak?
  • 23 Eylül 2011 BM’nin Filistin sınavı
  • 18 Ağustos 2010 Tabular yıkılırken...
  • 6 Ekim 2009 Yorgo’nun dönüşü
  • 6 Mayıs 2009 Şimdiki öncelik Kafkasya
  • 7 Nisan 2009 Obama’dan çarpıcı mesajlar
  • 24 Şubat 2009 Araplar neden birleşmez?
  • 20 Ocak 2009 Obama neyi ne kadar değiştirecek?
  • 23 Aralık 2008 Ortadoğu’da domino oyunu
  • 19 Aralık 2008 Stratejik önem yetmez!
  • 4 Kasım 2008 Sürpriz olur mu?
  • 10 Ekim 2008 Kriz neleri ne kadar değiştirir?
  • 3 Ekim 2008 ABD’de “part-time” sosyalizm!
  • 19 Eylül 2008 Livni ile barış olur mu?
  • 16 Ağustos 2008 İran’la ilişkilerde ince ayar
  • 1 Ağustos 2008 Türkiye şimdi nasıl görünüyor?
  • 10 Temmuz 2008 Neden İstanbul?
  • 22 Şubat 2008 Sarkisyan'dan beklenen...
  • 20 Şubat 2008 Castro gitti ama Castroizm sürüyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,222 µs