En Sıcak Konular

Abdülhamit Bilici


Abdülhamit Bilici
0 0 0000

Da Vinci Şifresi’ne karşı ‘kutsal ittifak’



Dünyayı büyük bir krizin eşiğine getiren karikatür krizinden ne kadar ders alındı? Hindistan’da yaşanan bir gelişme, Danimarkalı gazetenin tetiklediği krizden bazı dersler çıkarıldığı yönünde umut veriyor.

Hatırlarsanız, karikatür krizi üzerine kaleme aldığımız bir yazıda, olayı, bir İslam-Batı çatışması şeklinde takdim etmenin yanlışlığını vurgulamış ve bu görüntüyü ortadan kaldıracak bazı önerilerde bulunmuştuk. Bunlardan biri de kutsala hakaret edildiğinde, hakaret edenle hakarete uğrayanı baş başa bırakmayacak yaklaşımları devreye sokmaktı. Çünkü bugün Müslüman’ın kutsalına hakaret eden, yarın Yahudi’nin, ertesi gün de Hıristiyan’ın kutsalına hakaret edebilirdi. Bu tür olayları kutuplaşmaya varmadan önlemenin yolu, kutsala saygı etrafında dinler ve kültürler arası bir platform oluşturmak ve hakarete ortak cevap vermekti.

Karikatür krizinde, Peygamberimiz hedef alındığı için, ilk tepkinin Müslümanlardan gelmesi doğaldı. Ama ilk tepkinin ardından diğer dini grupların harekete geçirilmesi noktasında geç kalındı. Kriz, şiddet boyutuna ulaştıktan sonra çeşitli adımlar atıldı. Ancak geç de olsa bu yöndeki küçük çabalar olumlu sonuçlar verdi. Ülkemizde ve dünyada diğer dini gruplar, Müslümanları üzen karikatürleri kınadı.

Müslümanların karikatür krizinde karşı karşıya kaldığı krizin bir benzerini, Hıristiyanlar, Da Vinci Şifresi kitabı ve bundan hareketle sinemaya uyarlanan film yüzünden yaşıyor. ABD’de iki yıl önce çıkan ‘Da Vinci Şifresi’ adlı roman, 44 ayrı dilde 25 milyondan fazla sattı. Halen dünyada en çok satan kitapların başında. Dan Brown’un yazdığı kitabın ‘A Beatiful Mind’ filmiyle Oscar kazanan yönetmen Ron Howard tarafından sinemaya aktarılması üzerine, Hıristiyanların, özellikle de Katolik dünyasının tepkisi iyice artmış durumda. Çünkü film, Katolik kilisesini karanlık bir örgüt olarak ele alıyor ve 2 bin yıldır Hz. İsa ile ilgili sırları saklamakla suçluyor. Kitabın iddiasına göre Hıristiyanların inançlarının aksine, Hz. İsa, Mecdelli Meryem isimli öğrencisiyle evlendi. Bu evlilikten çocukları oldu. Hatta bugüne kadar bu evliliğin kan bağını sürmek mümkün. Ancak Vatikan bunu gizliyor.

Hıristiyanlar arasında kitaba ve taşıdığı bu iddialara tepki o kadar büyük ki, birçok ülkede olumsuz etkileriyle mücadele etmek için Katolik dini liderler Da Vinci Şifresi’ne Cevap Ekipleri oluşturmuş durumda. Kitap adı üstünde bir roman ve bir kurmaca. Aklı başında kimse bu iddialara inanmaz. Ama Hıristiyanlar, kitabın kurmaca yönünün göz ardı edilmesinden ve iddiaların gerçekmiş gibi algılanmasından korkuyor. Ayrıca görüntülerle destekleneceği için, filmin kitaptan da daha olumsuz etkilere yol açacağını düşünüyor ve tepki gösteriyorlar. Film, ilk olarak bugünkü Cannes Film Festivali’nin açılışında seyredilecek. 19 Mayıs’ta ise bütün dünyada gösterime girecek. Öfkeli Hıristiyanlar ise filmin yasaklanmasından, ‘kurgu’ olduğunu hatırlatan bir uyarı eklenmesine kadar farklı taleplerde bulunuyor.

İşte kutsala hakaret karşısında işbirliği açısından olumlu gelişme de burada ortaya çıkıyor. Hindistan’da önemli Müslüman gruplardan biri, filme karşı Hıristiyanlarla birlikte protestolara katılacağını açıklıyor. Hindistan gazeteleri, dün “Da Vinci Şifresi, Müslümanlarla Hıristiyanları birleştirdi” başlığıyla çıktı.

‘Hindistan Sünni Alimler Cemiyeti’ tarafından yapılan açıklamada filmin Hz. İsa’ya iftira attığı belirtildi. Örgütün Genel Sekreteri Mevlana Mensur Ali Han ise şu açıklamayı yapıyor: “Kur’an, Hz. İsa’yı bir peygamber olarak tanıtıyor. Bu kitap ve filmin söylediği ise hem Hıristiyanlara hem de Müslümanlara saldırıdır. Hindistan’daki Müslümanlar, ortak dini inancımıza saldırı karşısında Hıristiyan kardeşlerimize yardım edecektir.” Hindistan’daki diğer Müslüman örgütler de ülkede yaşayan 18 milyon Katolik’i üzen filme tepki gösteriyor. Hatta Müslüman ve Hıristiyan liderlerin Bombay’da siyasi temsilciler ve polise birlikte görüşüp tepkilerini iletiyorlar.

Umarız sonuç alırlar. Ama bir netice çıkmasa da bu, kutsala saygı paydasında örnek bir hareket.



Bu yazı 1,221 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Ankara'nın Suriye'ye bakışı
  • 1 Eylül 2012 İran'a Mursi tokadı!
  • 14 Ağustos 2012 Suriye kimin meselesi?
  • 7 Ağustos 2012 Başbakan da 'terörist' oldu!
  • 28 Temmuz 2012 Yüksek riskli Suriye politikası
  • 24 Temmuz 2012 Suriye nereye gidiyor?
  • 14 Temmuz 2012 "Derin devlet"
  • 10 Temmuz 2012 Türkiye'nin kaybettiği üç lüks
  • 3 Temmuz 2012 Ortadoğu için hangi Türkiye?
  • 26 Mayıs 2012 Gül'ü kaçıran Google aracı!
  • 21 Nisan 2012 Neden Batı Çalışma Grubu?
  • 13 Mart 2012 Abant'ın 4 mesajı!
  • 4 Şubat 2012 Araplar bilmez, biz biliriz!
  • 24 Ocak 2012 Obama'yı vur, İsrail'i koru!
  • 14 Ocak 2012 Silivri boşalsın, Türkiye rahatlasın!
  • 24 Aralık 2011 Fransa'ya en iyi cevap
  • 29 Ekim 2011 Keşke Başbakan da okusa!
  • 27 Kasım 2010 Psikolojik harekâta dikkat!
  • 30 Haziran 2010 AK parti'yi kaybetmenin sifreleri!
  • 28 Kasım 2009 Davutoğlu Yeni Osmanlıcı mı?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,957 µs