En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Erdoğan'ın Yimpaş tepkisiBaşbakan Tayyip Erdoğan'ın dün Yimpaş'taki yolsuzluk iddialarını dile getiren muhalefet partileri ve basına yaptığı sert çıkışı siyasi dengeler açısından iyi değerlendirmek gerekiyor. Keza TBMM Genel Kurulu'nda dün Yimpaş Holding ve Dış Ticaret Bakanı Kürşad Tüzman aleyhindeki
iddialar nedeniyle yaşanan sert tartışmaları da...
Önce şekli açıdan bakalım. Başbakan Erdoğan günlerdir gündemi işgal eden bu konuya AK Parti il başkanlarına dünkü hitabında girdi. Zamanlaması, konuşmasının içeriğine bakılarak belki CNN Türk'te önceki akşam Ahmet Hakan'ın programına konuk olan Yimpaş Holding Başkanı Dursun Uyar'a yönelik suçlamalara (ve bu suçlamalarda bulunan bir kişinin fazicilik suçlamasına pek yanıt verememesine) kızmasına bağlanabilir.
Ya da önceki gün CHP lideri Deniz Baykal'ın Meclis'te daha önce Yimpaş'la ilgisi olmuş kaç AK Parti milletvekili ve yöneticisi olduğunu sormasına kızmasına bağlanabilir. Çünkü Başbakan dün, konuşmasının asabiyeti en üstteki bölümünde, AK Parti'nin zaten bu ilişkilere tepki duyarak ayrılan 10 kişiyle kurulmuş olduğunu vurgulamak ihtiyacı duydu. Bir anlamda, bu ilişkilerin içinde olmakla, kendisinin de içinden çıktığı Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Görüş hareketini ve onun çeşitli adlarda kurulmuş, kapatılmış partilerini sorumlu tuttu.
Ne de olsa Yimpaş'ın yurtdışında da soruşturmalara konu olan usulsüz para aktarma ve sahte belge düzenleme gibi iddalarında, örneğin dönemin eski Fazilet Partisi Yozgat İl Başkanı (şimdi de Uyar'ın yardımcısı) Abdullah Örnek'in adı geçtiği bilgisi mevcut. Siyaset ve ticaret Yimpaş örneğinde iç içe girmiş görüntü sergiliyor.
Erdoğan da dün, bu konuya partisinin adının karıştırılmış olmasına tepki gösteriyor. Kanıt olarak da partisinin kuruluş nedenlerinden birini de bu ilişkilerden bıkmış olmasına bağlıyor.
Oysa işin başka boyutu da var.
Erdoğan bu açıklamayı AK Parti İkinci Olağan Kongresi'ne 10 gün kala, il başkanlarına hitaben yapıyor. Zamanlamadaki asıl faktör de burada. Çünkü gerek Yimpaş haberlerinin, gerekse Dış Ticaret Bakanı Tüzmen hakkındaki iddiaların parti tabanında belli bir etki-tepki ilişkisine neden olacağının farkında. Yimpaş dosyasının yeniden açılmasına, AK Parti Yozgat millevekili İlyas Arslan'ın vefatı nedeniyle düzenlenen cenaze töreninde, aralarında üç başbakan yardımcısı, İçişleri Bakanı ve valinin de bulunduğu cenaze namazı fotoğrafı vesile oldu. CHP sonradan suçlamalara dahil oldu ve İstanbul milletvekili Bilhun Tamaylıgil'in konuya hâkimiyetiyle de can yakmaya başladı. Ancak Erdoğan da, CHP'nin Tüzmen dosyasını gündeme getiriş zamanlamasının AK Parti Kongresi ile bağlantısını kuruyor olabilir.
Tüzmen, hakkında en çok iddia ortaya atılan ve parti tabanında en az seveni bulunan bakanlardan birisi. Bu kongre sonrası kabine değişikliği senaryolarında yerinden olmasına en çok ihtimal verilenler arasında. Böyle bir senaryo gerçek olsa bile, bu haberler ve Meclis'te dün CHP tarafından salvo ateşine maruz kalması ardından, Erdoğan tarafından sahip çıkılması ve görevde tutulması ihtimali artmış bulunuyor.
CHP, daha önce Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik için uyguladığı taktiği Tüzmen için de devreye almış görünüyor. Çelik'in görevden alınacağı söylentilerinin zirveye çıktığı zamanlarda ona en büyük destek, tam o sırada saldırı başlatan CHP oluyor. Maliye Bakanı kemal Unakıtan'dan Erdoğan'ın kolaylıkla vazgeçeceğini söylemek mümkün değil. Ama CHP'nin Unakıtan'ı nokta hedefe koymasında onu yerinde tutma niyeti rol oynuyor. Böylelikle Erdoğan'ın kendisine sorun çıkaran unsurlardan kurtulamaması sağlanmış oluyor. CHP açısından başarılı bir taktik sayılabilir, işe yarıyor.
Tabii Erdoğan, parti vitrininde ciddi değişiklikler beklenen Kongre öncesinde aniden tırmanan bu yolsuzluk iddiaları kampanyasına bakıp, cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştığında nelerle karşılaşabileceği endişesine de kapılmış olabilir. Daha önceki hükümetlerin akıbetinin yolsuzluk iddialarına ne kadar bağlı olduğunu en iyi bilenlerden biri de kendisi. Dünkü çıkışını bu açıdan da ele almak gerekiyor.Bu yazı 952 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,452 µs