En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Çankaya'dan siyaset dışı notlarCumhurbaşkanı'nın 29 Ekim, TBMM Başkanı'nın 23 Nisan ve Genelkurmay Başkanı'nın verdiği 30 Ağustos resepsiyonları gazeteciler ile devletin zirvesi arasında bir çeşit "kovalamaca"ya dönüşür.
Gazeteciler devletin zirvesini güncel konulara çekmek için uğraş verirken, onlar konuşmak istemedikleri konularda sorulardan kaçmanın yollarını ararlar.

Sezer'in yanıtı

Cumhurbaşkanı Sezer'in sorulardan uzaklaşmak için kullandığı yöntem kısa ve nettir. Sezer, yanıtlamak istemediği soruyu büyük bir dikkatle sonuna kadar dinler. Tam yanıt vereceğini sandığınız anda ağzından kesin bir tonda iki sözcük dökülür:
"İyi akşamlar."
Bunun anlamı "Soru sormayın"dır.
Cumhurbaşkanı Sezer, "İyi akşamlar" yanıtını dün de sık sık kullandı.
Sezer'in sorudan uzaklaşma yöntemlerinden biri de bir anısını aktarıp ne demek istediğini gazetecilerin anlamasını beklemektir. Sezer, bu yöntemi de önceki günkü Çankaya resepsiyonunda kullandı. Sorular artınca, şöyle bir anısını aktardı:
"Cumhurbaşkanlığımın sanıyorum ilk yıllarındaydı. Bir meslektaşınız bana yaklaşıp rüyasında benimle röportaj yaptığını söyledi. Ben de ona dedim ki, ne iyi onu bulamayanlar da var."

Komutanın kurtarıcıları

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ı siyasi sorulardan kurtaran iki konusu vardır:
1- Sigara
2- Fenerbahçe
Org. Büyükanıt, önceki günkü 29 Ekim resepsiyonunda da sık sık bu iki konuya girerek nefes almaya çalıştı.
Komutan, resepsiyonda sigarasını avucunun içine saklayarak içti. Bu hareketi dikkatimizi çekince şöyle izah etti:
"Artık gizli sigara içebiliyoruz. Günümüzde böyle. Bir askeri lisede sigarayı böyle gizli, kaçak içerdim bir de Genelkurmay Başkanı olduktan sonra böyle içmeye başladım. Göstermeden içmeye çalışıyoruz."
Gazeteciler sorulara geçmek için sabırsızlanırken, Genelkurmay Başkanı sigara sohbetine devam etmeyi tercih etti:
"Hayatta iki kez verdiğim sözü tutamadım. İkisi de sigarayla ilgiliydi. Bırakacağım dedim, bırakamadım. Birinci sözü albayken vermiştim, ikinci sözü de orgeneral olduktan sonra. İkisini de tutamadım."
Resepsiyonun, Vestel Manisaspor-Fenerbahçe maçının oynandığı saatlere denk gelmesi de Org. Büyükanıt'a futbol sohbeti olanağı verdi. Sık sık "Kaç kaç?" diye maçı soran Genelkurmay Başkanı'na Köşk görevlileri ve emir subayı zaman zaman skor hakkında bilgi verdiler. Fenerbahçeliliğinin tarafsızlığını etkileyip etkilemediği sorularına ise, Org. Büyükanıt şöyle yanıt verdi:
"Ben Fenerbahçeliyim ama diğer kulüplere, o kulüplerin taraftarlarına da çok saygılıyımdır. Onlar da beni severler. Örneğin, damadım Galatasaraylı. Bana der ki, Galatasaray camiasında sizin kadar sevilen Fenerli yok. Yani, diğer kulüplerle de sevgiye, saygıya dayalı bir ilişkimiz var."

Bedelli yok

Genelkurmay Başkanı'nı en çok rahatlatan sorular, askeri konulardaki sorulardır. Komutan böyle bir soruyla karşılaşınca detaylı bilgi verir. Resepsiyonda bu nitelikte iki soru vardı. Birincisi, Kâbil'deki görev, ikincisi, bedelli askerlik. Kâbil sorusuna yanıtını dün aktarmıştık. Org. Büyükanıt, bedelli askerlik sorusuna ise şu yanıtı verdi:
"Bedelli askerlik asker fazlası varsa Genelkurmay Başkanı'nın teklifiyle gündeme gelir. Şu anda TSK'da ihtiyaç fazlası asker yok. Bu nedenle de benim böyle bir teklifte bulunma niyetim yok. Bedelli askerlik söz konusu değil."

Pamuk yok

Resepsiyonda gazetecilerin davetliler arasında aradıkları isimlerden biri de Nobel ödüllü Orhan Pamuk'tu. Resepsiyon kulisinde muhabirlerin yaptığı araştırma Pamuk'un davetli olmadığını ortaya çıkardı. Köşk yetkilileri muhabirlerin bu konudaki sorularını yanıtsız bıraktılar.

Başbakan-komutan-Ağar

Gazetecilerin gözettikleri bir an da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bir araya gelmesiydi. Erdoğan ve Büyükanıt, çevrelerindeki gazeteci çemberleri birbirine değecek kadar yakınlaşmalarına karşın, bir araya gelmediler. Genelkurmay Başkanı'yla bir araya gelip gelmeyeceği merak edilen diğer isim de DYP lideri Mehmet Ağar'dı. Resepsiyon boyunca Büyükanıt ve Ağar da karşılaşmadılar.

Türk Yıldızları

Resepsiyonun en çok ilgi çeken konukları arasında, 29 Ekim töreninde Ankara semalarında nefesleri kesen gösteriler yapan, "Türk Yıldızları" pilotlarıydı.
Binbaşı rütbesindeki komutanlarının liderliğinde bütün dünyanın takdirini kazanan gösteriler yapan genç yüzbaşılar, üsteğmenler, sohbet ettikleri konukların takdir ve hayranlıklarını kazandılar. Türk Yıldızları, F-5 Tiger uçaklarla gökyüzünde birbirlerine bir metre yaklaşarak yaptıkları uçuşları başından sonuna kadar "manuel" kullanımla gerçekleştirdiklerini söylediklerinde konukların hayranlığı bir kat daha arttı.Bu yazı 599 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,309 µs