En Sıcak Konular

Fikret Ertan


Fikret Ertan
0 0 0000

Önemli general...Amerikan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Peter J. Schoomaker, başkent Ankara'yı ziyaret ediyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un davetlisi olarak cuma günü gelen general, bugün Türkiye'den ayrılıyor.
Haberlere göre, Schoomaker, muhatabı ile terörle mücadele konularını görüşecek ve önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyaret edecek olan Amerikan Genelkurmay Başkanı Peter Pace'ın ziyareti ile ilgili hazırlıkları gözden geçirecek.

Bu bilgilerin dışında Schoomaker'in ziyareti ile ilgili başka bilgi, haber yok; sadece Orgeneral Başbuğ'un kendisini Frank Sinatra'nın ünlü My Way şarkısı ile karşıladığı, bunun da Orgeneral Büyükanıt'ın Amerika ziyaretinde çalınan Katibim şarkısına karşı bir jest olduğu haberi medyada var.

Schoomaker, bugün Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nin iki numarası. Birinci şüphesiz Peter Pace. Bu yüzden de çok önemli bir general. Üstelik makamının ötesinde bir ağırlığı, bir önemi de var. Bu da Bush yönetiminin ona karşı duyduğu güven, önem ve askerî birikim ve tecrübeden kaynaklanıyor.

Üç yıl kadar önce hakkında bu köşede oldukça ayrıntılı bilgiler verdiğim Schoomaker emekli olduğu halde yeniden göreve çağrılan ve atanan ilk kuvvet komutanıydı. Bu da Amerikan askerî tarihinde bir ilkti. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in Başkan Bush'un onayıyla Schoomaker'i ataması ve atamanın Senato'da kolaylıkla onanması Schoomaker'in askerî özellikleri ve Rumsfeld'e yakınlığı ile doğrudan bağlantılıydı.

Michigan eyaleti doğumlu olan Schoomaker, Wyoming Üniversitesi'nden eğitim lisansı almış ve daha sonra orduya zırhlı birlikler subayı olarak katılmış birisi. Hem zırhlı ve hem de piyade birliklerinde çeşitli görevler yapan Schoomaker, 1970'lerde Amerikan ordusunun en seçkin, en gizli birliği olan 1. Özel Kuvvetler Birliği'ne intisap etmiş ve burada temayüz etmiş. Bu özel birlik aynı zamanda Delta Gücü diye de bilinen gizli birlik. Teröre karşı mücadele ve başka gizli operasyonlar yapan bu birlikte Schoomaker mesela 1980 yılında İran çöllerinde fiyasko ile sonuçlanan rehine kurtarma operasyonuna bizzat katılmış, 1982'de Beyrut'ta havaya uçurulan Amerikan Deniz Piyade Karargâhı'nın soruşturmasını da yapmıştı. Özel Kuvvetler'de yıllarca kalan Schoomaker bir ara zırhlı süvari birliklerinde tümen komutan yardımcısı olarak da görev yapmış, daha sonraları ise donanma, kara ve hava kuvvetlerinin ortak Özel Kuvvetleri'ne de komuta etmiş ve 1997 yılında Özel Kuvvetler Komutanı olmuş, emekli olduğu 2000 yılına kadar bu görevde kalmıştı.

Rumsfeld, Schoomaker'i öteden beri tanıdığı ve sevdiği için ona Afganistan operasyonu öncesinde danışmış, bu operasyonda ondan faydalanmıştı. General Schoomaker emekli olmasına rağmen ordu ile ilişkisini hep canlı tutarken, Genelkurmay'ın son yıllarda düzenlediği 12 kadar askerî manevra ve savaş oyununa da bizzat davet edilmişti. Kısacası, Schoomaker, fikirlerine ve tecrübesine çok değer verilen önemli bir general.

Diğer yandan, Schoomaker'in üç yıldır kara kuvvetleri komutanı olması Bakan Rumsfeld'in ve tabii ki Başkan Bush'un bundan sonra nasıl bir kara kuvveti görmeyi istediklerine de işaret ediyor. Bu da şüphesiz bundan sonra özel kuvvetlere dayalı çabuk devreye sokulabilecek hareket kabiliyeti yüksek, nispeten hafif teçhizata sahip bir kara kuvveti demek. Zaten Amerikan askerî doktrini de bu tür bir kara kuvveti ya da ordusu için kolları sıvamış durumda. Açıklanan askerî belgeler, strateji belgeleri ve başkaları bunu açıklıkla ortaya koyuyor. Schoomaker da işte böyle bir ordu için çalışıyor.

Frank Sinatra'nın My Way (Benim Yolum) adlı şarkısıyla karşılanan Orgeneral Peter J. Schoomaker'in 'yolu' da Amerikan ordusunun bugünkü askerî gerçeklere göre yeniden yapılanmasını sağlamak, daha çevik, daha hafif; ama ateş gücü daha yüksek bir ordunun hayata geçmesi için çalışmak.

Schoomaker işte bu sebeplerle önemli bir general...Bu yazı 1,019 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Eylül 2012 Bingazi saldırısının mahiyeti seçim sonrasına kaldı
  • 20 Eylül 2012 Filistin'e acil para lazım
  • 17 Eylül 2012 Bingazi saldırısı ve ötesi
  • 10 Eylül 2012 Rusya, Suriye rejiminden kolay kolay vazgeçmez...
  • 6 Eylül 2012 Trans Hazar hattı bir gün hayata geçecek
  • 3 Eylül 2012 Amerika ve İsrail: Pekişen, derinleşen ayrılık
  • 30 Ağustos 2012 Bosna ve Suriye...
  • 27 Ağustos 2012 Bağlantısızlar Zirvesi'nden ne çıkacak?
  • 23 Ağustos 2012 Amerika'nın Irak'taki nüfuzu ne kadar?
  • 13 Ağustos 2012 İran'a saldırının önünü açabilecek rapor
  • 9 Ağustos 2012 İranlı yetkililerin nankörlüğü
  • 6 Ağustos 2012 Rejimin helikopterleri ve mücadelenin seyri
  • 2 Ağustos 2012 İsrail Suriye'yi nasıl dinliyor, nasıl gözetliyor?
  • 30 Temmuz 2012 Eski dostlar buluştu: Romney-Netanyahu
  • 23 Temmuz 2012 Suriye'nin kimyasal silahlarının akıbeti ne olacak?
  • 19 Temmuz 2012 Rum Kesimi, İsrail, yeni jeopolitik ve ötesi
  • 16 Temmuz 2012 Rum Kesimi ve Rusya ilişkileri
  • 9 Temmuz 2012 İsrail donanması ve yeni görevi
  • 5 Temmuz 2012 El-Kibar muammasını hatırlarken...
  • 2 Temmuz 2012 Rusya'nın rolü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,204 µs