En Sıcak Konular

Mustafa S. TüterMustafa S. Tüter
0 0 0000

Fransa’nın horozuBazen semboller çok şey ifade eder. Bazılarına göreyse sembollerden başka bir şey yoktur hayatta. Mesela dil olgusu en büyük sembolik sistemlerden biridir. “Hayat ve bizim hayatı algılayışımız, yani kavramlarımız arasındaki ilişki sembolik temsillerden ibarettir” görüşü hiç de azımsanamayacak bir gerçeklik ifade eder.

Fransa’nın horozu da bugünlerde yaşananları anlamamız için bize yardımcı olabilir. Merak edilen soru şudur: Fransa ne yapmaya çalışıyor?

Amiyane tabirle söyleyecek olursak Fransa Türkiye’ye “horozlanıyor”. Horozlanıyor, ama sırf karşısında Türkiye var diye yapmıyor bunu. Çünkü horoz karşısında kim olursa olsun, aldırmaksızın, doğası gereği horozluğunu yapmaktan çekinmez. Bu horozun karakterinde olan bir şeydir.

Horoz nasıl bir hayvandır? Mağrurdur, büyüklenmeyi sever ve küstahtır… Şimdi Fransız horozunun daha bir diklendiğini görür gibiyim. 

Batı’da “öteki” ile ilişki kurma biçimi olarak iki farklı gelenek ve bu geleneklerin ete kemiğe büründüğü iki ülke vardır. Biri Fransa, diğeri İngiltere… Bu iki Batı ülkesinde pek çok ortak nokta bulunsa da, yaşanan tarihsel tecrübelere dikkat ettiğimizde farklı kültürler ve o kültürlerin insanlarıyla karşılaştıklarında nasıl davrandıkları konusunda iki ülke arasında belirgin bir ayrım yapmak mümkündür.

Tabiri caizse biri horoz gibi davranır, diğeri ise tilki gibi. Sonuçta ortaya “horoz demokrasisi” ve “tilki demokrasisi” çıkar.

Fransa kendi kültürünü her zaman çok beğenmiş ve bu kendini beğenmişliğin verdiği sarhoşluk içinde de zıvanadan çıkmıştır. Ötekine karşı uyguladığı yukardan bakan, jakoben ve baskıcı tavır hep bu kendisine duyduğu delice hayranlıktan kaynaklanır.

Horoz denen hayvan kendine aşıktır. Horoz, ben olmasam bu tavukların bir anlamı olmazdı, diye düşünerek dolaşır kümeste. Tıpkı Fransa’nın dünyaya ders vermek konusunda kendisinde olduğunu vehmettiği “var oluş iksiri” ne sahipmiş gibi davranması gibi.     

Şimdi, bu kibirli ve küstah horoza ne yapmak gerekir?

Yapılacak şey horoza horozlanmak değildir elbette. Bu ancak horoz dövüştürenlerin önerebileceği bir tekliftir. Olsa olsa yapılması gereken kümesteki pisliğin temizlenmesine yönelik olabilir. Horoza şunu söylemek gerekir: Kümesindeki diz boyu pislikten memnun mudur? Temizlemeyi düşünmekte midir? Düşünüyorsa horozluğuyla bunu yapmak kabil midir? 

Bu sorular bir yana bir de şunu hatırlatmakta fayda var. Hani derler ya “her horoz kendi çöplüğünde öter” diye. İşte onun anlamını bir kere daha kavradım. Meğer onun anlamı şuymuş: kendi çöplüğü üzerinde öten tek hayvan horozmuş. Altındaki kendi pisliğine aldırmadan ötmek ve devamlı ötmek…

Acaba horozun ötüşü Cezayir’den duyuluyor mu?  Bu yazı 967 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Ocak 2007 Suikastın MİT’e dönük mesajı
  • 14 Ekim 2006 Fransa’nın horozu
  • 8 Ekim 2006 Filistin’de neler oluyor?
  • 21 Eylül 2006 Cemaat toplumu olmak
  • 5 Eylül 2006 İran’a asker göndermek…
  • 25 Ağustos 2006 Mezhepçi hassasiyetleri kaşımak
  • 18 Ağustos 2006 Lübnan bugün daha güçlü…
  • 14 Ağustos 2006 Araplar bizim neyimiz olur?
  • 28 Temmuz 2006 Çözümün anahtarı İsrail’de!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,887 µs