En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Ermeni tasarısına karşı...PAZARTESİ günü bu sütunda "Üniversiteler niye susuyor?" diye yazmıştım; üzüntülüydüm. Şimdi mutlulukla görüyorum ki, 'konuşan' üniversitelerimiz var.
YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, pazartesi günü Fransız Cumhurbaşkanı Chirac'a mektup yazıyor. Eski "Galatasaray Üniversitesi Rektörü" olduğunu belirten Teziç, Fransa'nın büyük kamu hukukçusu Georges Vedel'in 2003 yılında "Bu tür konuların kanunla düzenlenmesi anayasaya aykırıdır" şeklinde mütalaa verdiğini hatırlatıyor Chirac'a...

Dün bu satırlar baskıya girene kadar Galatasaray, İstanbul, Uludağ, Ege ve Atatürk üniversitelerinin senatoları tarafından mahut 'tasarı'ya karşı yayımlanan bildiriler geldi.

Fransız kültürüyle ilişkisi bakımından Galatasaray Üniversitesi Senatosu'nun Fransa Cumhurbaşkanı'na, Meclis Başkanı'na ve Dışişleri Bakanı'na mektup göndermesi bilhassa anlamlıdır. Mektup "Biz de size öğrenci göndermeyiz ha!" gibi çocuksu tepkilerle değil, akademik ağırbaşlılıkla, etkili bir nezaket diliyle kaleme alınmış. Tasarıyı "akademik özgürlükler" açısından eleştiriyor, Fransız tarihçilerinin de karşı çıktığını hatırlatıyor. Doğru tavır budur. Tasarının yumuşak karnı fikir, ifade özgürlüklerine ve akademik özgürlüklere karşı bir darbe olmasıdır.

Akademik özgürlükler

Üniversitelerimiz ses vermekte maalesef geciktiler; pazartesiyi, salıyı beklemek mi lazımdı?! Fransız Meclisi'ndeki oylama yarın! Bu konuda iş dünyasının çok daha erken ve aktif davrandığını kaydetmek gerekir.

Ermeni diasporasının yürüttüğü bu 'tasarı saldırısı'nı püskürtmenin yolu, meseleyi bir "fikir ve ifade hürriyeti" davası olarak ele almaktır.

Fransa'da da tasarıya karşı çıkanlar bu gerekçeye dayanıyor. Ermeni yanlısı Anayasa Profesörü Jack Lang, ifade özgürlüğüne ve akademik özgürlüğe aykırı olan bu tasarı yasalaşırsa Anayasa Mahkemesi'nde iptal edileceğini, kendisinin de aynı gerekçeyle ret oyu vereceğini söylüyor!

Hatta Fransız Anayasa Mahkemesi'nin 2001 tarihli "Ermeni soykırımını tanıma" yasasını da iptal edebileceğine dikkat çekiyor.

Oportünist ve ikbalperest Sarkozy'nin danışmanı Senatör François Fillion da aynı gerekçeyle tasarıya karşı çıkıyor, Fransız Meclisi'ne "Tasarıyı reddedin" diye çağrı yapıyor.

Olli Rehn günlerdir bunu söylüyor, Fransa'yı uyarıyor.

Misilleme yanlıştır

Türkiye'nin içinde Fransa'ya karşı "misilleme", hatta "kısas" duygusuyla "Cezayir soykırımı"nı tanıma ve Ermeni soykırımından bahsedenleri hapse atma amacıyla kanun teklifi hazırlamak gibi girişimler yanlıştır. 70 bin Ermenistanlıyı sınır dışı etme önerisi de yanlıştır.

Bunların hiçbiri Fransa'yı ırgalamaz, Türkiye'yi ise "öfkeyle kalkıp zararla oturan" durumuna düşürür. Ermeni tasarısına karşı "fikir özgürlüğü" tezimizi zaafa uğratır. Bu girişimlere Başbakan'ın karşı çıkması isabetli olmuştur.
Türkiye içeride ve dışarıda akademik özgürlüklere sahip çıktığı zaman, dünyada akademik özgürlükleri önemseyenler aynı safta olacaktır; Ermeni yanlısı Prof. Jack Lang'ın tasarıya karşı çıkması gibi.

Öyle bir serbest düşünce ve ifade çağında yaşıyoruz ki, tasarı yasalaşırsa kısa vadede bir ölçüde Türkiye'ye, ama uzun vadede ağır biçimde Fransa'ya zarar verecek, Fransa'nın alnında bir kara leke olacaktır.Bu yazı 523 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,385 µs