En Sıcak Konular

Engin Ardıç


Engin Ardıç
0 0 0000

Turkish AmishAmish... Filmlerden falan hatırlarsınız (Harrison Ford mu oynuyordu William Hurt mü?), Amerika'da bir mezhep. Geçenlerde içlerinden bir sapık okul basıp çocukları takır takır öldürünce varlıkları yeniden hatırlandı.

Amerika'da, çocuğunu ergenlik çağına gelmeden vaftiz ettirmeyenlerden kilisede piton yılanıyla ayin yapanlara, kan naklini ve askere gitmeyi reddedip kıyamet kopmasını bekleyenlerden on altı kadınla evlenenlere kadar bir sürü protestan çeşidi var. Bu da o çeşitlerden biri. Amerika bir fırsatlar ve manyaklar ülkesi değil mi?

Fakat kelimenin her anlamında çeşit ha, bunlar da çağdaş teknolojiyi reddediyorlar. Kutsal Kitap'ta yazmıyormuş.

Hani şu korku filmi gibi görünüp de korkutmayan 'Köy' filmindeki çeşitler gibi (Night Shyamalan adlı yönetmen bunu hep yapıyor), dağ başında topluca yaşıyorlar. Kendilerini toplumdan ayırıp soyutluyorlar. Diğer insanlara, çok mecbur kalmadıkça, bulaşmıyorlar.

Bunlar aslında İsviçre'den göçmüş bir 'anabaptist' mezhebinin üyeleri, ve insanı dinden uzaklaştırdığı gerekçesiyle çağdaş yaşama karşı çıkıyorlar. Mezhebin yumurtlandığı dönem olan 1700'lere takılıp kalmışlar. Sayıları da 180 bin kadar varmış, az buz değil ha...

Elektrik yasak, telefon yasak, televizyon falan kafadan yasak, kadınlarda süslenme püslenme kesinlikle yok, çok sade giyiniyorlar, at arabasıyla geziniyorlar ve sütçülükle falan geçiniyorlar. Evlenene kadar tıraş olabilirsin fakat evlendikten sonra sakalını da kesmeyeceksin!

1700 yıllarının giysiyleriyle dolaşmayı tam da beceremeyince, ortaya, beyaz eşya kullanmayan ama hasır şapka giyen, televizyon seyretmeyen ama pantalonla dolaşan, at arabası kullanan ama şehre indiği zaman motorlu taşıt trafiğine de girmek zorunda kalan saçma sapan bir sakiller takımı çıkmış...

Buna benzer yaratıklar bizde de var. Fatih ilçesinin Çarşamba mahallesine gidince görüyorsunuz, ortalık, Abbasi halifesi Harun Reşit devrindeki Bağdat havasında.

Bu açıdan 'peygamber efendimiz onu kullandığı için dişlerini misvakla temizleyip diş fırçasını reddedenler' de bir tür 'Müslüman Amish' olurlar... Kur'an-ı Kerim'de yazmadığı için aya gidildiğine bir türlü inanamayanlar, falan.

Amerika'da dangalaklık serbest midir? Serbesttir. En yüksek hukuk mercii olan Supreme Court, 'şiddet ve başkasına dayatma içermediği sürece Satanizm'in bile bir tür din sayılmasına' karar verdi. Orada demokrasi vardır, her ne kadar birtakım Güneyli ayılar sarık sarmış Hindu'yu Müslüman sanıp öldürmeye kalkacak kadar ahmak olsalar da... Her ne kadar son beş yıldır 'Müslüman görünümlülere' hayatı zından etmeye niyetlenseler de, din ve vicdan özgürlüğü vardır.

Bizde de vardır ama bizde 'inkılap kanunları' da vardır. Atatürk devrimleri.

Uygulama şimdilerde gevşemiş olsa bile bunlar Anayasa'ya da girmişlerdir.

Örneğin, sarıkla gezmek yasaktır. Şapka giymek zorunludur. Aslında şapka 'giymemek' de yasaktır ve şu anda, yüksek tansiyon nedeniyle güneşten korunmaya çalışan bencileyin birkaç emekli dışında, bütün Türk erkekleri suç işlemektedirler!

Büyük önder, şapka devrimi yapmıştır ama, ileride günün birinde şapka modasının geçeceğini düşünmemiştir doğrusu! Örneğin 'istikbal göklerdedir' demiştir ama cep telefonu hakkında hiçbir şey söylememiştir. İşin güzel yanı, peygamber efendimizin de 'dizüstü bilgisayar kullanımı' üzerine hiçbir hadis-i şerifi yoktur.

'Itlib ül ilme velev bis Sin' deyip genellemiştir, bilim Çin'de de olsa isteyiniz... Bu açıdan, misvak kullanmakta ısrar eden ahmak aslında efendimize karşı gelmektedir!

İnsanlar, kendi dangalaklıklarını yaşamakta özgür olmalı mıdırlar? Evet, olmalıdırlar. İsteyen televizyon seyretmeli, dileyen mum ışığında geviş getirebilmelidir. Bayramda dileyen Roma'ya, isteyen Tahran'a gitmelidir.

Kavga gürültü, 'başkasına da empoze etmeye kalkınca' çıkıyor. Amish topluluğunun Amerika Birleşik Devletleri'nde iktidarı ele geçirmeye çalıştığı hiç görülmedi, başkan adayı çıkardığı da...

Başkasına zorla sarık sardırmak yasak. Peki başkasına zorla şapka giydirmek neden serbest, hatta övgü kaynağı?Bu yazı 871 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Tayyip gitsin de Hitler mi gelsin?
  • 15 Ağustos 2012 Atraksiyon
  • 29 Temmuz 2012 Akşam diyordun Abbas
  • 23 Temmuz 2012 Özeleştirini yap Kemal arkadaş!
  • 16 Temmuz 2012 Fransa'nın Kılıçdaroğlu'su
  • 15 Temmuz 2012 Onları geri kazanalım
  • 4 Haziran 2012 Ay birbirinizden farkınız mı vardı?
  • 26 Mayıs 2012 İç savaş istediklerini söylemiştim
  • 29 Nisan 2012 Coşku duyulacaaak... Duy!
  • 13 Nisan 2012 Osmanlıca dersi de konulsun
  • 8 Nisan 2012 Osmanlı'da garaj mes'elesi
  • 23 Mart 2012 Hatırlayalım hatırlatalım
  • 7 Mart 2012 ''Haybeden Şef Gezisi''
  • 29 Şubat 2012 Senin de adın Kemal
  • 12 Şubat 2012 Lafının ardında dur
  • 19 Ocak 2012 Aman oğlum, vururlar ha
  • 6 Ocak 2012 Zurnanın zırt dediği yere henüz gelmedik
  • 5 Ocak 2012 İlker Paşa bize de ifade versin
  • 2 Ocak 2012 CHP'yi destekliyorum
  • 19 Aralık 2011 Olmayanı olduramazsınız

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,697 µs