En Sıcak Konular

Serdar Turgut


Serdar Turgut
0 0 0000

Fethullah Gülen'in dönüşüFethullah Gülen siyasi konularda taraf olur gibi görünmemeyi tercih ettiğini söylüyor etrafına ama buna rağmen dönüşünde onbinlerce kişi tarafından karşılanır, uzun konvoylar oluşursa bu tür şeylerin ister istemez siyasi süreci etkileyeceği vurgulanıyor

Çok uzun zamandır ABD'de bulunan Fethullah Gülen'in memlekete döneceği spekülasyonu bir süredir yapılıyor. Gülen'in yakın çevresi de onun döneceği söylentilerini kesin dille yalanlamıyor. Gülen'in artık dönmeyi çok istediğini vurgulayıp 'bugün bile gelmek ister' dedikten sonra bir 'ama' ekleyip bazı açıklamalara giriyorlar.

İşte bu 'ama' kelimesinden sonra söylenenler Türkiye açısından önemli. Deniliyor ki; Fethullah Gülen kendi dönüşünün ülkenin gündemini etkileyeceğini ve hatta siyasi süreçlere bile damgasını vuracağını düşünüyor. Bu nedenle Fethullah Hoca'nın çok istediği halde dönüşünü sürekli ertelediği belirtiliyor.

Fethullah Hoca'nın etrafındaki insanlar bu dönüşün Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce olması durumunda Başbakan'ın siyasi şansını nasıl etkileyeceğini de düşünmek zorunda hissediyorlar kendilerini. Fethullah Gülen siyasi konularda taraf olur gibi görünmemeyi tercih ettiğini söylüyor etrafına ama buna rağmen dönüşünde onbinlerce kişi tarafından karşılanır, uzun konvoylar oluşursa bu tür şeylerin ister istemez siyasi süreci etkileyeceği vurgulanıyor. Milli Görüşçü günlerinde Gülen ile ilişkilerinin pek de iyi olmadığı bilinen Erdoğan ve çevresinin Gülen'in dönüşünden sonra nasıl tavır alacakları da merak ediliyor. AKP'nin siyasi nedenlerle Gülen ile aralarında problem olmadığı görüntüsü vermeye çalışacağı düşünülüyor. Böyle bir girişim olduğu takdirde Gülen'in bunu engellemesinin bile etkilerinin hayli büyük olacağı vurgulanıyor.

İşte bu nedenlerle dönüş tarihi konusunda Gülen de Başbakan da tereddütlü şu anda. Kimse dönüşün siyasi sürece etkileri konusunda şimdiden net bir tahminde bulunamıyor.

Başbakan son olarak, Tarım ve Orman Bakanı Mehdi Eker'i, görüşmek üzere Gülen ile görüştürme girişiminde bulundu ve hatta görüşmenin olduğu yolunda haberler bile çıktı. Gülen ve çevresi bu haberi anında yalanladı. Görüşme gerçekleşseydi Erdoğan açısından iyi olacaktı. O zaman Gülen'in kendisine bakışı konusunda daha net bir fikre ulaşması mümkün olacaktı.

Bu koşullarda bir değişme olmazsa veya Gülen'in bulunduğu Philedelphia'dan hükümete farklı mesajlar gelmediği takdirde, Gülen'in dönüşünün Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kalması ihtimali daha yüksek gibi görülüyor.

Bu arada Fethullah Gülen'den bir haber de verelim. Şeker hastası olduğundan oruç tutmaması için doktorları tarafından uyarılan Fethullah Gülen, bu uyarılara rağmen oruç tutuyor ve bu nedenle de şu aralar kendisini pek iyi hissetmiyor.

Sevenlerine haber: Merak edilecek bir mesele yok. Geçici, ciddi olmayan rahatsızlıklar bunlar. Sadece bu aralar ziyaretçi kabul edemiyor, o kadar...Bu yazı 1,044 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2009 Cemaat ile TSK diyaloğa girmeli
  • 22 Aralık 2008 Erdoğan’ın kızının resmini görünce utandım
  • 11 Aralık 2008 Modernizmin ölümü ve anlamsızlık
  • 11 Kasım 2008 Fehmi Koru’nun yazısının şifreleri
  • 3 Kasım 2008 Acımasız düzen
  • 31 Ekim 2008 Medya Faşizmi nedir?
  • 28 Ekim 2008 THY’nin devrimci kararı
  • 24 Ekim 2008 Krizi fırsata çevirmek
  • 22 Ekim 2008 Kriz komplo olabilir mi?
  • 2 Ekim 2008 New York şehrinin kapanması
  • 16 Eylül 2008 Doğan’ın büyük kötülüğü
  • 17 Ağustos 2008 Medya da temizlenecek
  • 7 Ağustos 2008 Taşlar yerine böyle oturur
  • 27 Temmuz 2008 Faili meçhul hayatım
  • 17 Haziran 2008 Derin devlet gurusu
  • 23 Mayıs 2008 S-muhtıra
  • 1 Mart 2008 ABD’ye nanik yapılmaz
  • 29 Şubat 2008 Bölgenin ‘Büyük Abi’si
  • 9 Şubat 2008 Fakirlik ebedi oldu
  • 15 Ocak 2008 Enerji güvenliğinde stratejik ortaklık

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,073 µs