En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Ermeni meselesinde Ankara'nın konumu'Ermeni soykırımı yoktur' demeyi suç sayan yasa tasarısı 18 Mayıs'ta Fransız parlamentosundan geçecek mi? Ankara'da siyasetin, diplomasinin, hatta güvenlik bürokrasisinin ortak ve önde sorularından biri bu.

Dün Paris'ten gelen bir haber, parlamentonun mevzuatlar alt komisyonunun Sosyalist Parti milletvekillerince sunulan karar tasarısını kabul etmediği yönündeydi. Bu gelişmenin önemli, ancak belirleyicilikten uzak olduğu ve tasarının 18 Mayıs'ta Genel Kurul'da oylanacağı bildiriliyor. Bir başka seçeneğin, oylamanın buzdolabına kaldırılması olduğu da vurgulanıyor.

Tasarının kabul görmemesi halinde Türkiye'nin sert tepki vereceği söyleniyor. Kanada'daki Türk temsilcisi Büyükelçi Aydemir Erman'dan sonra, Fransa'daki temsilci Büyükelçi Osman Korutürk'ün de geri çekilmesini ekonomik ambargonun izleyeceği 'uyarıları' yapılıyor. İş bu noktada akılla açıklanamayacak noktalara savruluyor.

Öncelikle ambargo, uygulandığında, uygulayana değil, uygulanana zarar verme durumu olduğunda siyasi bir anlam taşır. Diyelim Kanada'ya, ya da Fransa'ya ekonomik ambargo uygulamaya başladığımızda dünyanın en zengin 8 ülkesi (G-8) arasında bulunan bu iki ülke ekonomisi bundan ne kadar ağır bir zarar görecek? Türkiye'de üretilen elektrikli ev eşyalarının Avrupa pazarının yüzde 15'ini elinde tuttuğunu söyleyip, bir yandan Fransa'ya ambargodan söz ederken örneğin Lafayette mağazalarına artık Beko, ya da Vestel'in fason üretimi keseceğinden mi söz ediyoruz? Peki, Fransız şirketleriyle iş yapan Türk şirketleri ve orada çalışanlar ne zarar görecek? Örnek çok: Otomotiv alanında Ordu Yardımlaşma Kurumu-OYAK'la işbirliği yapan Renault'dan tutun, haberleşme alanında Alcatel'e, inşaat alanında Lafarge ve Cement France, gıda alanında Danone'ye dek Fransız yatırımlarını durdurmak, engellemek siyaseten mümkün. Siyaseten mümkün olan böyle bir adımın hukuki ve ekonomik sonuçlarını görmezden gelmek ise mümkün değil. Bu adımı atmakla Türkiye'nin tezlerini muhataplarına kabul ettireceği ise, yaptırım gücü tartışılır olduğu için tartışma götürür. Tekrar olacak ama, yine G-8 üyesi Rusya parlamentosunun danışma organı niteliğindeki alt kanadı Duma, 1915 olaylarının Türklerin Ermenilere soykırım girişimi olduğu yolunda bir kararı kabul etti. Rus hükümeti bir gün bu kararı onaylarsa, örneğin elektrik üretimimizin yüzde 44'ünü kendi elimizle bağladığımız Rus doğalgazını almaktan vazgeçtiğimizi mi açıklayacağız. Bu ambargo söylemiyle savunma ve nükleer santral gibi, kendi teknolojimizi üretemediğimiz uluslararası stratejik ihalelerde manevra alanımızı daralttığımızı fark eden siyasetçi, ya da kanaat önderi yok mu?

Bunları, seçim hesapları ve ideolojik önyargılar içindeki bazı Fransız siyasetçilerin, evrensel ifade özgürlüğünü yok saymak bir yana, Türkiye'yi kerameti kendinden menkul yetkiyle uluslararası düzeyde mahkûm etme çalışmalarına tepkisiz kalınması gerektiğini söylemiyorum. Yalnızca, bu tür akıldan çok duygu yüklü tepkiselliğin bir sonuç getirmeyeceği gibi, kendimize zarar vereceğini söylüyorum. Diğer senaryoya geçelim. Diyelim ki, Türk Dışişleri'nin, Fransa'ya giden Türk milletvekillerinin, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade ve Fransa Dışişleri'nin 'ilişkilerin bozulmaması' adına çabalarının, geçen yıl Türk Hava Yolları ile kârlı bir satış sözleşmesi imzalayan Airbus başta olmak üzere Başbakan Tayyip Erdoğan'ın davet edip destek istediği bazı Fransız şirketlerinin çabalarıyla Fransız parlamentosu tasarıyı geri çevirdi. Bunu bir zafer mi saymalıyız? Dün Bulgaristan parlamentosunun benzeri bir tasarıyı geri çevirmesine sevinmeli miyiz? ABD yönetimi her yıl Kongre'nin bu kararı almasını engelliyor diye sevinmek ne kadar akılcıysa, 18 Mayıs'ta kararın reddedilmesine sevinmek de o kadar akılcı olacak. Her sene Ankara, Washington'a Ermeni soykırımı karar tasarısının reddi için siyasi bir bedel ödemiyor mu?

Ankara'da bu işin sonunun olmadığını, er ya da geç, Ermeni meselesiyle başa çıkabilmek için bir başka yol bulmak gerektiğini görecek bilgi, bilinç ve erdeme sahip olanlar mutlaka olmalı. Birgün seslerini çıkarıp kralın, yani mevcut politikasızlığın çıplak, yani savunmasız olduğunu söylediklerinde kim olduklarını göreceğiz. Ülkemizi hiç hak etmediğimiz bu durumdan belki de onlar çıkaracak.

Bu yazı 640 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,857 µs