En Sıcak Konular

Gündüz Aktan


Gündüz Aktan
0 0 0000

Papa'nın verdiği fırsatPapa'nın Hz. Muhammet ve İslam hakkındaki sözleri doğru değil. Protestoları hak etti. Ama mensupları gerilik, kültürsüzlük ve terörizmle itham edilen İslam'ın ne olduğunu göstermek için de bir fırsat verdi. Papa'nın Türkiye ziyareti bu açıdan bir din münazarasına dönüştürülebilir. Vatikan'ın teologları önceden çağrılıp bir uluslararası seminer tertiplenebilir ve tartışmalar iç ve dış kamuoyuna aktarılabilir.
İslam dininin gerçek yüzü dünyaya gösterilebilir.
Papa, İslam'ın peygamberini, bilerek seçtiği Bizans İmparatoru II. Manuel Paleologus'un ağzından eleştiriyor. Papa bir teoloji profesörü.
Ama İslam'ı iyi bildiği söylenemez.
Papa, İslam'a saldırmakla, Vatikan'ı 'İslamcı' terörle mücadelede Batı'ya dini, akli ve ahlaki gerekçe sağlayan kurum haline getirmeyi amaçlıyor. Böylece Hıristiyanlıktan soğuma eğilimini tersine çevirmek istiyor. Bazıları, Papa'nın gayrı memnun olduğu dinler arası diyaloğu yeni bir zemine oturtmak için Müslümanlara pedagoji yaptığını ileri sürüyor.
Regensburg konuşmasında Papa, İslam'ın Allah kavramının insani akıl kategorisinin dışında bulunduğunu ve Hz. Muhammet'in dini kılıçla yayma yaklaşımının Allah'ın doğasına aykırı olduğunu söylüyor. Başka vesilelerle, İslam'ın demokrasiye elverişli olmadığını; Allah kelamı olan Kuran'ın yoruma açık olmaması nedeniyle 'reforme' edilemeyeceğini iddia etmişti.
Yani Papa diyaloğun, sadece dini konulara inhisar etmemesini; İslam'ın şiddete açık, akıl ve demokrasiye kapalı olması açılarından yürütülmesini sağlayacak yeni bir gündemle yapılmasını istiyor.
Papa, Bakara Suresi'nin 'Dinde zorlama yoktur' ayetinin Hz. Muhammet'in zayıf olduğu erken bir zamanda indiğini; daha sonra Peygamber güçlenince dinin kılıçla yayılmasını savunduğunu ileri sürüyor. Bakara Suresi'nin Kuran'da ikinci sırada olması Papa'ya erken indiği izlenimi vermiş olmalı. Oysa iniş sırası 92 olan Bakara Suresi, Medine'de Müslümanların Mekke ile başa baş mücadele ettikleri döneme ait.
İslam'ın kılıçla yayıldığı bir önyargı. Toynbee Haçlı seferlerine kadar, İslam'ın büyük imparatorluklar kurmakla birlikte, Ortadoğu'da bir azınlık dini olarak kaldığını; Haçlı seferleri sırasında Müslüman güçlerin, Katoliklerin zulmüne karşı, Ortodoksları koruması sonucu kitlesel katılmalarla yayıldığını söylüyor.
Yani İslam'ın yayılmasını, kısmen de olsa, Papa II. Urban'ın tetiklediği vahşete borçluyuz.
Araplar iki kez Hazar Türklerini yendikleri halde Müslüman yapmadılar. Hazarlar daha sonra Judaizme intisap ettiler ve Papa'nın da gençliğinde mensup olduğu Naziler tarafından Semit oldukları gerekçesiyle soykırıma uğratıldılar. Bu durumda Papa'nın AB üyeliğimize karşı olması tesadüf mü?
Osmanlı da fetihlerde Hıristiyanları İslam'a zorlamadı. Arnavutlar ve Boşnaklar, Hıristiyanlar tarafından ezildiklerinden kendi istekleriyle Müslüman oldular.
Buna karşılık Latin Amerika'nın nasıl Hıristiyanlaştırıldığını biliyoruz.
Papa'nın Hıristiyanlıkla Yunan felsefesi arasındaki bağ hakkında söyledikleri de ilginç. Tarih, Hıristiyan Avrupa'nın Yunan felsefesini Müslümanlardan öğrendiğini kanıtlıyor. Oysa Papa, Yuhanna İncili'nin 1. paragrafında 'logos'a yapılan atfı, Yunan aklının Hıristiyanlığa girmesi olarak gösteriyor. Logos, Yunanca'da kelime, akıl, zımnen de varlığın düzeni anlamına geliyor. Avrupa dillerine ve Türkçe'ye çevrilen İncillerde sadece 'söz' anlamına kullanılıyor.
Yuhanna 'logos' bölümünü, tümüyle Heraklit'ten yani Sokrat öncesi pagan bir Yunan fizikçiden almış. Rivayet o ki, İsa çarmıha gerildikten sonra Yuhanna Meryem'i alıp Efes'e kaçmış. Orada bu olağanüstü pasajı intihal etmiş olmalı.
Bunun Hıristiyanları akılla nasıl bağdaştırdığı pek anlaşılmıyor. Ama İslam'da bu yön eksik diyen Papa, 'kelimetullah'ın aynı anlama geldiğini bilmiyor.
Papa'nın akla ilişkin eleştirisi İslam'ın Hadis ekolüne karşı olabilir. Ama çok daha yaygın olan Rey yani akıl ekolü için eleştirisi geçersiz. Maturidi'nin ünlü 'Vahyi Allah yarattı da aklı kim yarattı' sorusunun bir benzeri Hıristiyanlıkta var mı acaba?
Bence hodri meydan!Bu yazı 558 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Aralık 2006 Son durum
  • 21 Eylül 2006 Papa'nın verdiği fırsat
  • 16 Eylül 2006 Türkiye kayar mı? (2)
  • 14 Eylül 2006 Türkiye kayıyor mu? (1)
  • 9 Mayıs 2006 Tehlikeli gelişmeler

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,668 µs