En Sıcak Konular

Güler Kömürcü


Güler Kömürcü
0 0 0000

Telekulak Skandalı ve yeni CIA Başkanı...Önemli bir atama oldu, dünyanın jandarması ABD'nin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) başına yaklaşık 2 yıl önce gelen, birkaç ay önce de Ankara'ya sürpriz bir ziyaret yapan Porter Goss cuma günü aniden istifa etti-ettirildi ve SİVİL BİR BAŞKANIN yerine ASKER BİR BAŞKAN General Michael Hayden atandı.

Evet, CIA'in tepesindeki bu gelişme bizi de yakından ilgilendiriyor, çünkü unutmayınız ki bölgemizdeki önemli operasyonlarda Bush'un 'siyah giyinen adamları' daima önemli bir aktör olacaklar, o halde, 'siyah giyinen adamların' başkanı hakkında tüm gelişmelere- bilgilere hakim olmak zorundayız biz ölümlüler de... Tamam, her ne kadar CIA'in yeni Başkanı Washington'un efendilerinden bağımsız hareket edemez ise de yine de o koltukta oturan ismin yönetim algısı, tarzı-düşünce metodu icratini etkileyen bir faktör olacaktır, şimdi, bakalım yeni CIA Başkanı kim?

Yeni CIA Başkanı söze girişte de belirttiğim gibi bir üst düzey asker, ABD Hava Kuvvetleri (Air Force) Generali olan yeni Başkan Michael Hayden aynı zamanda ABD Başkan Yardımcısı (kimilerine göre de ABD'nin geride duran asıl yöneticisi) Cheney'in iyi-yakın adamı. Hemen bu noktada duralım ve size çoook kritik bir hatırlatma yapayım, atamanın arkasını iyi görmeniz için efendim;

24 Kasım 2005'teki yazımda Cheney ve CIA arasında ciddi kavga yaşandığını anlatmıştım, kısa bir alıntı; 'Cheney'nin başı büyük dertte, Cheney ile CIA karşı karşıya. CIA, Başkan Yardımcısı Cheney'e savaş açmış durumda. CIA ve Başkan Yardımcısı Cheney arasındaki krizin ilk patlak verme nedeni bir casus skandalı, Casus skandalının başlangıcı ise, ABD'nin Irak savaşına hazırlandığı 2002 yılına dayanıyor. O dönemde emekli Büyükelçi Joseph Wilson, Saddam Hüseyin rejiminin Nijer'den nükleer madde satın aldığı iddiasını araştırmak üzere bu ülkeye gönderilmişti. Ancak iddianın asılsız olduğunu belirleyen Wilson, 2003 yılında bu durumu kamuoyuna açıkladığında, konuyu savaşın gerekçelerinden biri olarak kullanan Beyaz Saray zor durumda kalmıştı. Bu gelişmenin ardından Wilson'ın gizli CIA ajanı olan eşi Valerie Plame'nin kimliği, iddialara göre 'Wilson'dan intikam almak amacıyla' basına sızdırılmıştı. Diğer bir ifade ile Irak savaşını isteyen Bush ve yardımcısı Cheney ile malum şahinler, ellerini-oyunlarını bozan Wilson'dan intikamlarını, adamcağızın karısının 'CIA'nin gizli bir ajanı' olduğunu deşifre ederek, adamı can evinden vurarak aldılar.

Peki 'günah keçisi' yapılmak istenen CIA boş durur mu, elbette hayır, CIA eski Başkanı Stansfield Turner derhal bomba bir açıklama yaptı ve ABD Başkanı Bush, Başkan Yardımcısı Cheney ve etrafının bahse konu olan 'işkenceye göz yumduğunu ve hatta onayladığını' öne sürdü. Bitmedi hemen ardından Cheney'nin konuşmasını canlı yayınlayan CNN TV ekranında ansızın Cheney'in görüntüsünün üzerine bilinmeyen bir el (!)'in X işareti koyuverdi, bu zihinlerde, 'Cheney istenmeyen adam' ya da 'üzeri çizilen adam' gibi algılamalara yol açtı.' Ve... Bugüne döndük, bugün CHENEY KAZANDI, Cheney, CIA'nin istemediği Başkanı GOSS'u gönderip yerine kendine yakın olan General Michael Hayden'ı atamayı başardı.

Bitmedi, yeni CIA başkanının çok önemli bir durumu daha var, yeni Başkan Hayden düne kadar ABD'nin elektronik istihbaratından sorumlu olan Ulusal Güvenlik Ajansı'nı yani NSA'yi de yönetiyordu. Dünyadaki, telefon, faks, cep telefonu, e-mail, uydu telefonu konuşmalarını ve yazışmaları çözme işlerinin patronu NSA'dir

Yakın zamanlara kadar varlığı bile inkar edilen, Amerikan istihbaratının en gizli kurumu olan NSA'in direktörü (yeni CIA'nin Başkanı) HAYDEN'in adı kısa bir süre önce ABD basınında çoook çok hassas bir konuda anıldı ey okur; NSA'in mahkeme kararı olmadan-yasal dayanaksız istediği gibi gizli dinleme operasyonu yaptığı ortaya çıktı, yani açıkçası TELEKULAK SKANDALI patladı Washington'da. (Bu durum size pek yabancı gelmese gerek efendim!) TELEKULAK SKANDALININ kahramanlarının başında da dün CIA'in başına atanan General Michael Hayden'in olduğu iddia edildi.

Evet, size küçük bir dış haberin büyük bir resim altını sundum ey benim gibi meraklı okur...Yeni başkan belli ki kullandığı argümanlar ve arkasındaki dağ gibi destekçisi Cheney sayesinde oldukça iddialı.Bu yazı 648 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Haziran 2007 ‘İnsan tanrı’ yaratma planı devrede
  • 22 Mayıs 2007 2 yıl sonra yeni seçim beklentisi...
  • 15 Mayıs 2007 22 Temmuz’da seçim olmayabilir-mi? 
  • 8 Mayıs 2007 ‘AKP kapatılabilir’ 
  • 20 Nisan 2007 Her an her şeyin dengesi değişebilir... 
  • 12 Nisan 2007 Köşk yolundaki meçhul hesaplara bakalım 
  • 5 Nisan 2007 "5 yılda 7 ülke ele geçirilecek"
  • 13 Mart 2007 Andıç... Dosya savaşlarında sırada ne var? 
  • 8 Mart 2007 Eylem senaryoları... 
  • 20 Şubat 2007 Gül, Kürt liderlerle hafta sonu görüştü mü?! 
  • 13 Şubat 2007 Evet, derin devlet vardır... 
  • 8 Şubat 2007 ‘Kürt devleti Türkiye himayesinde kurulacak’  
  • 2 Şubat 2007 Acil müdahale... 
  • 1 Şubat 2007 Şifre; Serhildan mı?
  • 30 Ocak 2007 Çok özel bilgiler ...
  • 26 Ocak 2007 Perde arkasındaki gerçekler farklı mı? 
  • 25 Ocak 2007 ‘ABD’nin Karadeniz Projesi’ ve de suikastların şifresi  
  • 29 Aralık 2006 Washington Büyük Locası Türk'e emanet
  • 15 Aralık 2006 Asker baharda K. Irak'a girerse ne olur?
  • 7 Aralık 2006 AKP'li Edibe Hanım ve de TAŞYAPI...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,427 µs