En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Cumhurbaşkanı kim olacak?TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan konuşması büyük tartışma yarattı. Lehinde, aleyhinde çok şey söylendi, yazıldı. Ben yazmadım, çünkü Arınç'ın anlattığı liberal demokrasiyi ve laikliğin liberal yorumunu ben de önemli oranda doğru buluyorum. Ama öyle bir konuşmayı "tarafsız" Meclis Başkanı sıfatıyla yapması yanlıştı. Tıpkı Cumhurbaşkanı Sezer'in "tarafsızlık" ilkesini ihlal eden konuşma ve hareketleri gibi!

Demokrasi dengeler rejimidir. Sorumlu olan "seçilmişler" gereken yetkiye sahip olmalıdır. "Tarafsız" olması gereken ve bu sebeple de "sorumsuz" olan kurumlar gerçekten "tarafsız" davranmalıdır. Yargı bütün "taraf"lara eşit mesafede durmalı, "güvenilir hakem" vasfını kaybetmemelidir.

Bizde bu dengeler hâlâ tam oturmadığı için, cumhurbaşkanı seçimi, şahsi hırslardan öteye, "rejim savaşları"nın yaşandığı bir 'muharebe alanı'dır! Kafalara silah dayayarak cumhurbaşkanı seçtirilen dönemler çok uzağımızda değildir maalesef!

'Belli çevreler'

Adalet Bakanı Çiçek'le konuşuyorum. Cumhurbaşkanlığı tartışmalarını başlatanları eleştiren sözleri için "Kimseyi kastetmedim" diyor. Demirel'in "bu işleri karıştırmasını" ise isim vererek eleştiriyor, Baykal'ın Çankaya'yı "kale" diye nitelemesine dikkat çekiyor:

- Birçok parçayı bir araya getirince görülüyor ki, AKP'den rahatsız olan çeşitli türden çevreler, Meclis'teki AKP çoğunluğuna cumhurbaşkanı seçtirmemek için faaliyete geçmişlerdir.

O halde?

- Hükümetin önünde sıkıntılı bir dönem var!

Evet, Çankaya vesilesiyle "rejim savaşları"nın kızıştırılması, ciddi sorunlara yol açabilir! Peki ne yapmalı?

- Seçimler 2007'de yapılacak. Hükümet olarak en önemli görevimiz 2007'yi bulmaktır! Seçimlere kadar demokratik istikrarı sürdürmektir! Çankaya tartışmalarını şimdiden körüklemek, bunu kim yaparsa yapsın, istikrara zarar verir.

Bu sözlerde çok şey var!

Nasıl bir başkan?

Parlamenter sistemde devlet başkanı "sembolik" ve "tarafsız" olmalıdır. Anayasal görevi olan devlet ve millet bütünlüğünü ancak böyle temsil edebilir. Türkiye gibi dengelerin tam oturmadığı, istikrarın kolay bozulabilir olduğu toplumlarda bu daha önemlidir. Anayasa hukukumuzun büyük isimlerinden merhum Prof. Ali Fuat Başgil parlamenter cumhurbaşkanının niteliklerini anlatırken şunları yazar:

"Tecrübe ve olgunluğuyla hükümeti ikaz eder. Müdahale etmeksizin tavsiyelerde bulunur. Zor anlarda liderlerle temas ederek yatıştırıcı ve ara bulucu hizmetler ifa eder, ihtiyaç halinde, hükümete gidilecek yolu gösterir..." 'Tarafgir' bir cumhurbaşkanı ise, "Rejimin kendisinden beklediği birleştirici ve ihtirasları yatıştırıcı rol yerine, bilakis kamuoyunu parçalayıcı ve parlamentoyu hırçınlaştırıcı bir rol oynar... Taraf tutan bir cumhurbaşkanı faydalı olmak şöyle dursun, milletin selameti için zararlı olur."

Başgil'in 1960'da yazdığı bu satırların ne kadar haklı olduğunu tecrübeler gösteriyor.

Yeni cumhurbaşkanının AKP içinden olması elbette mümkündür. Önemli olan vasıflarıdır: Dışlayıcı değil, birleştirici, uzlaştırıcı, saygın bir isim... Çankaya'yı kaybedilmemesi veya ele geçirilmesi gerekli bir "kale" gibi görmeyen, açık fikirli, siyasete aşina ama o anda siyaset hevesini bırakan bir kimse.

Not: Prof. Erdoğan Teziç telefon ederek Galatasaray Üniversitesi'nin kuruluşunda rektör değil, rektör yardımcısı olarak görev aldığını belirtti. Bilgilerinize sunarım.

Bu yazı 484 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,333 µs