En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

"Çatışma Kuralları"nda Gül-Öymen tartışmasıDışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan'da görev yapacak barış gücünün angajman kurallarını belirleyen belgeyi muhalefetin yanlış yorumladığını öne sürüyor. Görev alması muhtemel Türk askerinin, Hizbullah'ın silahlarını toplama gibi bir görevi olmayacağını vurguluyor. Gül, BM belgelerinin de barış gücü için bu yönde böyle bir işlev öngörmediğini, buna karşılık, muhalefetin böyle bir yorum yaptığını ifade ediyor.

Gül, barış gücü askerlerinin silah taşımalarının normal olduğunu, işlerine mani olunduğunda veya saldırıya uğramaları halinde kendilerini ve görev yapacak diğer personeli koruyacağını vurguluyor.
Gül, angajman kuralları belgesini muhalefete kendilerinin gönderdiğini, muhalefetin ise basına yanlış yansıttığını öne sürerek, isim vermeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'i eleştiriyor.

Baykal: Gül vermedi

CHP lideri Deniz Baykal, BM'nin angajman kuralları belgesini Dışişleri Bakanı Gül veya Dışişleri yetkililerinin CHP'ye vermediklerini belirtti. Baykal, dün, konuya ilişkin sorularımı yanıtlarken şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sayın Gül yanlış bilgi veriyor. Bir kere bu belgeyi bize kendisi veya bakanlığı vermiş değil. Telefonla dahi bir bilgilendirmesi veya belge vermesi söz konusu değil. Biz kendi olanaklarımızla bu belgeye ulaştık. Ayrıca belgedeki hükümler açık. Kelime kelime ortada. Belge çatışma hallerini, kullanacak silahları bile yazıyor. Öldürme yetkisi veriyor.

Barış gücü komutanının yetkisinde kişileri ve grupları silahsızlandırmayı öngörüyor. Hükümler bu kadar açıkken, Türk askeri çatışmaya girmeyecek diye nasıl garanti verilebilir?"

"Belgeler ortada"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise, Dışişleri Bakanı Gül'ün belgelerle ilgili tüm gerçekleri yansıtmadığını öne sürerek, şu bilgiyi aktardı:

"Belgeler ortada. Gerek 1701 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı gerek 'çatışma kuralları belgesi' taslağı, kendini savunma dışında hangi hallerde silah kullanılacağını belirliyor.

Sayın Gül, barış gücünün silahsızlandırma işlevi olmadığını söylese de iki noktada kamuoyunu yanıltmış oluyor. Birincisi, Lübnan ordusunun bu işi yapacağı, gerektiğinde barış gücünün yardım edeceği belirtiliyor. Lübnan ordusu bu işi yapacak güç ve kabiliyette olsa zaten barış gücüne gerek olmaz. 15 bin kişilik bir barış gücü öngörüldüğüne göre Lübnan ordusunun yetersizliği ortada. Onun yapamadığını barış gücü yapacak. Bu görev barış gücüne veriliyor. Sınırların korunması, silah geçişinin önlenmesi, komutanın gerek gördüğünde silahsızlandırma faaliyeti öngörülüyor.

Bunları Lübnan ordusu tek başına yapamayacağına göre barış gücünden isteyecek."

Komutan isterse silah kullanılacak

Öymen, 1701 sayılı BM kararının 11/e ve (f) fıkralarında, Lübnan ordusuna yardımın ve angajman belgesinin kendini savunma dışında hangi hallerde silah kullanılacağının belirlendiği hükümlerin açık olduğunu vurguladı.

Öymen, Türkiye istemese ve kaçınsa bile, bu hükümler uyarınca, barış gücü komutanının gerek gördüğü hallerde çatışmaya girme ve silahsızlandırma faaliyetine barış gücünün de katılacağını yineledi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, belgelerin 5 Eylül öncesinde milletvekillerine dağıtılması talebinde ısrarlı olduklarını da anımsattı.Bu yazı 582 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,203 µs