En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Hükümetin Lübnan kararını Sezer mi hızlandırdı?Hükümetin Lübnan'a asker gönderme kararını Cumhurbaşkanı'nın karşı görüş bildirmesinin hızlandırıp hızlandırmadığı, dün Ankara'da sorulan bir soruydu. Yanıtı tabii ki yoruma açık. Ancak AK parti içinde bir şeyleri değiştirdiği kesin. Biraz yakından bakalım.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 25 Ağustos günü Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreni sonrasında Lübnan'a Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararı çerçevesinde asker gönderilmesine karşı olduğunu söyledikten sonraki ilk pazartesi günü, yani 28 Ağutos'ta Bakanlar Kurulu toplandı.
O tarihte, artık BM Genel Sekreteri'nin önceki gün başladığı bölge turunun son durağında, 6 Eylül'de Türkiye'ye geleceği kesinleşmişti. Sezer'e muhalefet partilerinin neredeyse tamamından ve sivil toplumdan verilen desteğe, AK Parti içinde bir kısmı eski Milli Görüşçü, bir kısmı insan hakları odaklı olarak bazı milletvekilleri arasında destek bulacağı tahminleri yapılıyordu. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, 2003 yılında Irak tezkeresinin geçmemesinden yana tavır koyduğu da biliniyordu.
Ancak, Arınç bu kez Sezer'e karşı çıkmak adına, "Bu Hükümetin ve Meclis'in işi. Onaylamayı reddedemez, üstelik Anayasa Mahkemesi'ne de başvuramaz" türü, Sezer'e tepkisini başka alanlara da yansıtan bir karşılık verdi. Milli Görüşçü ekipten Hüsrev Kutlu, bu tavrı "Sezer'e inat" oy vereceğini açıklamaya dek tırmandırdı. AK Parti'nin insan hakları alanında önce gelen ve asker gönderilmesine mesafeli duran isimlerinden Ersönmez Yarbay ise, bu kez durumun Irak'tan farklı olduğunu, en azından faaliyetin insani kapsamda tanımlandığını ve Lübnan, Suriye ve İsrail hükümetlerinin Türkiye'den talepte bulunduğu gerekçelendirmesini yaptı.
Bütün bu gelişmelere karşın 28 Ağustos'ta hükümetin asker gönderme kararını açıklaması sürpriz oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, anlaşılan demir tavında dövülür anlayışıyla dün hükümet ve partinin ileri gelenlerini topladı ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tezkerenin 4 Eylül'de Meclis'e getirilmesi için süreci başlattıklarını ilan etti. Geçmesi için endişesi olup olmadığı sorusunu ise kendinden emin bir şekilde yanıtladı; endişesi yoktu. Üst düzey bir parti kaynağı ise, Sezer'in açıklamasının hükümetin tutumuna desteği artırdığını öne sürdü dünkü konuşmamızda. CHP'nin, Lübnan tezkeresi görüşmelerinde, tıpkı Irak tezkeresinde olduğu gibi AK Parti içinde derin bir çatlak oluşturma ve kabul ettirmeme hedefinin de Sezer'in açıklamasıyla yara aldığı izlenimi var.
Nereden bakarsanız bakın, Sezer'in açıklamasının toplumun bir kısmının hislerine tercüman olduğu, bir kısmının tepkisine yol açtığı, ancak süreci derinden etkilediği görülüyor.
Belki bu havanın etkisiyle, dün Ankara'da Sezer'in 6 Eylül'de Annan ile görüşmeyi reddettiği haberleri yayıldı. Yaptığımız haber araştırması, bir tavır olmadığı, yalnızca randevu için henüz bir saatin belirlenmediği yönündeydi. Nitekim akşam saatlerinde randevunun verildiği haberi geldi.
Sezer'in açtığı ulusal çıkar tartışması da var gündemde. Bugünkü 30 Ağustos törenlerine ilk kez ev sahipliği yapacak olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt henüz tavrını ortaya koymadı. Ancak Orgeneral Hilmi Özkök, devir teslim konuşmasında, ulusal çıkar tanımının artık Türkiye'nin yakın çevresini, enerji havzaları ve ulaşım yollarının güvenliğini ve gelişmiş dünya ile bağlarının sürekliliğini de içine aldığını söyledi. Bu yaklaşım acaba Büyükanıt tarafından da benimseniyor mu? Bunu sorup öğrenmeye çalışacağız.
Şimdi Ankara, BM merkezinin bulunduğu New York'tan gelecek haberi bekliyor. Türkiye gibi pek çok ülke, barış gücünün görev tanımı ve yeri üzerine BM'ye sorular sordu. Tezkerenin hukuksal klişesi hazır. Ama içeriği, BM'den gelecek yanıtların Dışişleri ve Genelkurmay tarafından incelenmesiyle belirlenecek. Dışişleri ve Genelkurmay'ın Erdoğan'a vereceği tavsiyeye göre bir tezkere hazırlanacak. Askeri katkının deniz ve hava kuvvetleriyle sınırlı kalıp kalmayacağı, kara birliği gönderilip gönderilmeyeceği, gönderilirse nerede, nasıl çalışacağı, o aşamada belli olacak. Lübnan'a asker göndermenin Türkiye'ye ne getireceğinin, ne götüreceğinin çokça tartışılacağı günler var önümüzde.Bu yazı 838 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,054 µs