En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Özkök'ten nükleer, Büyükanıt'tan silahsız tehdit uyarısıOrg. Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini Org. Yaşar Büyükanıt'a dün devretti.

Devir teslim sırasında her iki komutan da duygulandı. Protokol dışı samimi bir tavırla devir teslimi kucaklaşarak gerçekleştirdiler.

Org. Büyükanıt bu duygusal anı, "Üsteğmenliğimizden beri devam eden bir dostluk, silah arkadaşlığı başka şeydir, duygulandık" diye izah etti.

Nükleer uyarı

Genelkurmay Başkanlığı görevini teslim eden Org. Hilmi Özkök'ün konuşması dış, görevi devralan Org. Yaşar Büyükanıt'ınki ise daha çok iç dünyayı iyi analiz eden konuşmalardı.

Org. Özkök, gelişmiş ülkelerin oluşturduğu işleyen merkezde yer almak gerektiğini vurgularken, bu hedefi Atatürk'ün çağdaş medeniyet hedefiyle izah etti. Bu çemberin dışında kalan "ikinci sınıf" denilebilecek ülkeleri ise iyi bir gelecek beklemediğini vurguladı.

Org. Özkök'ün analizi, Türkiye'nin Batı'ya çevrili rotasının doğru olduğu, bu yönde ilerlemek, ikinci ligde değil birinci ligde yer tutmak gerektiği üzerine kuruluydu.

Org. Hilmi Özkök'ün üzerinde durulması gereken bir uyarısı nükleer tehditle ilgiliydi. Org. Özkök, Kuzey Kore'den başlayıp Ortadoğu'ya uzanan eksende kitle imha silahlarına sahip veya sahip olduğu yolunda şüpheler yaratan ülkelerin varlığının Türkiye için ciddi ve yön verici bir tehdit olduğunu belirtti.
Bu sorun diplomasiyle çözülemezse Türkiye'nin önemli bir karar noktasıyla karşılaşacağını vurguladı.

Sorunun çözülememesi halinde Türkiye'nin bölgedeki stratejik üstünlüğünü kaybedeceğini söyledi.

Org. Özkök, ülke ismi zikretmedi ama bu sözleriyle İran'ın nükleer çabalarını kastettiği açıktı. Özkök'ün mesajı, İran'ın nükleer güç olması, nükleer silaha sahip olması halinde, Türkiye'nin böyle bir güç olmaya karar vermek zorunda kalacağıydı.

Silahlı-silahsız saldırı

Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Org. Yaşar Büyükanıt'ın konuşması, Türkiye'ye yönelen tehditler eksenine oturtulmuştu.

Org. Büyükanıt, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden bugüne kadar hiçbir zaman bugünkü kadar tehdide aynı anda maruz kalmadığını, cumhuriyetin üniter yapısına bu kadar saldırılmadığını vurguladı.

Org. Büyükanıt'ın tehditleri tanımlarken, "Türkiye'nin çevresinde oluşan belirsizlikler ve risklere ilave olarak, silahlı bölücü terörün dışında, silahsız terör diyebileceğim iç ve dış oluşum ve girişimlerle Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter yapısına hiç bu kadar saldırılmamıştır" ifadesi dikkat çekiciydi.

Dört nitelik

Org. Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı devrederken olduğu gibi Genelkurmay Başkanlığı'nı devralırken de Türkiye Cumhuriyeti'nin dört temel niteliğine vurgu yaptı ve bu nitelikleri korumanın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temel görevleri arasında olduğunu söyledi.

Anayasa'da ifadesini bulan ve değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek olan "demokratik, laik, sosyal hukuk devleti" niteliklerine sahip çıkmanın TSK'nın görevi olduğunu ve bu niteliklere sahip çıkmanın iç siyasetle ilgisi olmadığını vurguladı.

Kıbrıs'tan asker çekilmeyecek

Org. Büyükanıt'ın verdiği önemli bir mesaj da Kıbrıs'taki Türk askeriyle ilgiliydi. Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, Türkiye'nin Kıbrıs'ta önemli bir askeri güç bulundurduğunu, bu gücün Kıbrıslı Türklerin güvenliğini otuz yıldır başarıyla sağladığını ve adil ve kalıcı bir barış sağlanmadan Ada'dan çekilmeyeceğini belirtti.

Org. Büyükanıt, bu kararın Genelkurmay ve hükümet yetkililerince açıklanarak devlet politikası haline geldiğini anımsattı ve bu politikanın takipçisi olacaklarını da ekledi.Bu yazı 701 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,455 µs