En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Akıl almaz bir taktikBM Güvenlik Konseyi kararı çıktığı ve ilgili tarafların hepsi "Gelsin" çağrısında bulunduğu halde, sadece Türkiye değil neredeyse bütün ülkeler, Lübnan'a asker göndermede tereddütlü. Bu tereddütün en önemli sebebi İsrail... İsrail'e karşı güvensizlik hemen her ülkede fark ediliyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e, "Rehin alınan askerlerin aileleri sizinle görüşmek istiyor, ama ne olur görüşmeyi gizli tutalım" dedikleri halde, en ince ayrıntılarına kadar konuşulanları medyaya sızdıran yine İsrailliler oldu. Gelin de 'güven' duyun bakalım.

Daha vahim bir 'güven bunalımı' geçtiğimiz günlerde Amerikan medyasına yansıdı.

İtibarlı Washington Post (WP) gazetesinin Pulitzer ödüllü savunma muhabiri Thomas E. Ricks Irak Savaşı'yla ilgili bir kitap yazdı: 'Fiasco: The American Military Adventure in Iraq' (Fiyasko: Irak'taki Amerikan Askerî Macerası). Piyasaya çıkar çıkmaz ABD'yi sarsan kitap yazarını da gündemin ortasına oturttu.

6 Ağustos günü CNN'de yayınlanan bir programda, kendisine yöneltilen "Lübnan'da sivil kayıplar" üzerine bir soruya cevap verirken, WP muhabiri Ricks, şaşırtıcı bir iddiayı dile getirdi: "Bazı Amerikalı askerî yorumcular, Hizbullah füzelerine İsrail'in kasıtlı olarak dokunmadığı kanaatindeler. Üzerlerine füze yağdığı sürece Lübnan'daki operasyonlarında moral eşitliğe sahip olacaklarına inandıkları için..."

Şaşırtıcı değil mi? WP muhabirinin bu dehşetengiz ifşaatına, kendisi de WP'de çalışan CNN programı sunucusu Howard Kurtz da şaşırmış olmalı ki, "Dur bir dakika" müdahalesinde bulunuyor: "Şimdi sen, Hizbullah'ın elindeki ateş gücünü muhafaza etmesine İsrail'in kasıtlı olarak göz yumduğunu mu söylüyorsun; İsrailli sivillerin ölmesi PR açısından yardımcı olacağı için?" Ricks'in, "Evet, askerî yorumcular bana aynen bunu söyledi" cevabı üzerine Kurtz şu sözleri de ekliyor: "Kendi tarafındaki insanların ölmesinin senin lehine olmasına dair olağanüstü bir tanıklık bu."

İsrail'in kendi sivillerinin ölmesini getiren bir taktik uygulaması önemli bir iddia elbette. Böyle bir iddia, İsrail'e ters bakmayan bir gazetenin ödül sahibi bir muhabiri tarafından CNN gibi dünyanın her tarafında izlenen bir kanalda dile getirildiğinde Olmert Hükümeti'nin derhal yalanlama yoluna gitmesini bekliyorsanız, yanıldınız. İfşaatla ilgili hiçbir resmî itiraz sesi işitilmedi.

Bir süre sonra, sunucu Kurtz, izleyicilerin karşısına şu açıklama ile çıktı: "İki hafta önce, WP Pentagon muhabiri Tom Ricks, bizim programda, İsrailli sivillerin ölmesi savaşta moral eşitlik sağlayacağı için İsrail'in bazı Hizbullah füze rampalarına dokunmadığını ABD askerî yorumcularının kendisine anlattıklarını söylemişti. New York'un eski belediye başkanı Ed Koch'un mektubuna cevaben Washington Post yayın yönetmeni Len Downie, 'O tür açıklamalar yapmamasını Ricks'ten rica ettiğini' bildirmiş. Ricks de, bir gazeteye, yorumcuların sözlerini ifadelerine sâdık kalarak aktardığını anlattıktan sonra, 'Ancak, keşke söylemeseydim, bundan sonra bu konuda çenemi kapalı tutacağım' demiş..."

Amerikalı gazetecinin askerî yorumculardan aktardıkları doğru olmalı ki, sözlerini yalanlayan yok; bütün yapılan, o doğru bilgiyi tekrarlamaması için gazetecinin ağzına fermuar takmak... Bu ifadeler, bir tık ötede, 'Reliable Sources' (güvenilir kaynaklar) programının internet sitesinde, aynen duruyor.

Filistin ve Lübnan'a eşzamanlı saldırılarını, kaçırılan üç askerini geri almak için başlattığını açıklamıştı İsrail. Askerleri geri almak için başlattığı harekâtta İsrailli sivillerin ölümüyle sonuçlanacak bir taktik uygulamış aynı İsrail... Kendi vatandaşını düşünmeyen bir siyasî anlayış başkalarının hayatına beş kuruşluk önem verir mi?

Lübnan'a asker göndermesi beklenen ülkelerin tereddütleri biraz da İsrail'in bu tür taktiklerini bilmeleri yüzünden olmalı...

Haklı bir tereddüt bu.Bu yazı 369 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,514 µs