En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

Lübnan askerini TSK eğitebilirDiplomatik kaynaklara göre, Birleşmiş Milletler'den Türkiye'nin katılabileceği bir barış gücü kararı çıkması halinde Lübnan ordusunun yeniden yapılanmasını ve eğitimini üstlenebilir. Ankara, son haftalarda süren diplomatik temaslarda bu konuda ayrıntıya girmeyen görüşmeler yaptı. Kaynaklar, Türkiye'nin son yıllarda aralarında Azerbaycan'dan Bosna'ya, Afganistan'dan Irak'a yeni ya da yeniden kurulan güvenlik güçlerinin eğitiminde deneyim kazandığını, bu deneyimin barışın kalıcı olması ve Lübnan ordusunun güçlendirilmesi amacıyla değerlendirilebileceğini söylüyorlar. Lübnan ordusunun bir kısmı İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma teçhizatının yenilenmesi konusunda hükümete getirilen tavsiyelere ise henüz sıcak bakılmıyor ve bu konuda görüşülmüyor.
Dışişleri Bakanlığı, Lübnan konusundaki temasları başından itibaren Genelkurmay ile yakın işbirliğinde ve birlikte yürütüyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bu amaçla yaptığı Lübnan, İsrail-Filistin ve Suriye temaslarında bu amaçla Genelkurmay Plan ve Prensipler Daire Başkanı Tümgeneral Kenan Koçak da yer aldı. Yetkililer, Tümgeneral Koçak'ın heyette yer almasının amacını, her türlü ihtimalin birlikte değerlendirilmesi ve bir karar alınması gerektiğinde görüşün oluşmuş, ihtimallerin hesaplanmış olması hazırlığı olarak açıklıyorlar.
Örneğin, Gül'ün önceki gün Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı görüşme çerçevesinde, Lübnan'a Suriye üzerinden sevkıyat konusu ayrıntılarıyla konuşulmuş. Konuşma, senaryo çalışması şeklinde ve iki boyutu var.
Birincisi, BM'nin insani yardım kararı almasıyla Lübnan'a artacak sevkıyat. Türkiye BM'ye böyle bir sevkıyatta İstanbul Sabiha Gökçen, Adana Şakir Paşa (İncirlik değil, sivil havaalanı) ve Mersin Limanı'nı kullandırabileceğini bildirmiş bulunuyor. Buraya gelecek malzemenin bir kısmının daha sonra karayoluyla Suriye üzerinden nakledilmesi söz konusu.
İkinci boyut ise, BM'den çıkacak kararın Lübnan gücünün işleyiş koşullarını barış kurucu değil, barış koruyucu olarak belirlemesi halinde asker gönderme gündeme gelirse, Türkiye ile Lübnan arasındaki insani yardım malzemesi köprüsünün Suriye üzerinden kurulması. Askeri uzmanlık burada özellikle önem taşıyor.
Türkiye, böyle bir güce muharip olmayan ve insani yardım amaçlı katkıda bulunabileceğinin sinyalini veriyor.
Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Fuad Sinyora'nın CHP lideri Deniz Baykal'a, Hizbullah'ın İsrail ile Lübnan arasında tampon olacak böyle bir uluslararası güce saldırmayacağı konusunda kefil olması bu arada dikkatle kaydedilmesi gereken bir gelişme. İsrail'in Lübnan saldırısı, bir etki-tepki ilişkisiyle Hizbullah'ın Lübnan dışında da meşrulaşması sonucunu yol açıyor. George Siam'ın Lübnan'ın eşsiz çoğulcu yapısı içinde Hıristiyan kökenli olduğu dikkate alınmalı. Daha önce Başbakan Fuad Sinyora'nın da Lübnan ordusuna Hizbullah güçlerine destek olma talimatı verdiği de hatırlanmalı. Öte yandan, Lübnan Büyükelçisi'nin, ülkesine gitme ihtimali olan bir barış gücüne Türkiye'nin asker göndermesi doğrultusunda Türkiye'deki anamuhalefet partisi nezdinde lobi yapması da önemli bir gelişme sayılmalı.
1 Mart 2003'ten sonra Ankara'da yerlisi de yabancısı da herkes yoğurdu üfleyerek yiyor. Bu çerçevede Dışişleri Bakanı Gül'ün dış temaslarına başlamadan önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP lideri baykal ile görüşmesi de Ankara'daki büyükelçilerin gözünden kaçmış değil. Gül'ün görüş birliği oluşturma arayışını büyükelçiler merkezlerine rapor ediyorlar.
Dolayısıyla, CHP'den ve Meclis dışında en şiddetlisi MHP'den ve AK Parti içinden gelen tepkilere karşın, sınırları ve işlevi dikkatle tasarlanmış bir askeri varlığın Lübnan'a gönderilmesi oylamasının Meclis'te 1 Mart'ın tekrarına yol açmayabilir. Bu da, hem Türk kamuoyunun savaşa değil, ama insani yardımlaşmaya verdiği önemin hükümet üzerinde oluşturduğ baskının, hükümetin de bu baskıyı dikkate alarak rotasını ona göre çizmesinin hesabına yazılabilir. Bunda, Türkiye'den veremeyeceğini istemenin sonuç getirmeyeceğini gören başta ABD olmak üzere uluslararası güçlerin aldığı ayar da pay sahibi.
Yani içeride de dışarıda da herkes dersini çıkarmış izlenimi veriyor. En azından şu ana kadar.Bu yazı 741 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,332 µs