En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Orgeneral Özkök'ün demokrasi duyarlılığıGenelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, dün CHP lideri Deniz Baykal'a veda ziyaretinde bulundu.
Bu, Org. Özkök'ün Baykal'ı ikinci ziyareti.
İlk ziyaretini Genelkurmay Başkanlığı görevine atandıktan sonra, kuvvet komutanlarıyla birlikte yapmıştı.
Genelkurmay Başkanı Org. Özkök'ün görevi devraldıktan sonra da ayrılırken de ana muhalefet liderini ziyaret etmesi anlamlı. Özkök'ün bu dikkat ve nezaketi demokrasi konusundaki duyarlılığının önemli bir göstergesi.
Nitekim, Org. Hilmi Özkök'ün Baykal'a veda ederken ilk ziyaretinin anlamıyla ilgili olarak yaptığı şu değerlendirme de bunu gösteriyor:

'Muhalefetin yeri önemli'

"Ben dört sene önce Genelkurmay Başkanlığı görevini devraldıktan sonra da sizi komutanlarımla ziyaret etmiştim. Bu ziyaretin bir anlamı da demokrasinin önemini, muhalefetin demokrasilerde yerinin önemini göstermeye yönelikti. Bugün veda ziyaretimin de aynı anlamı taşıyor."
Org. Özkök'ün demokrasi anlayışına, nezaketine uygun bir davranış.
İktidarların tek başına bir anlam ifade etmediği, demokrasiye asıl anlamını muhalefetin kazandırdığı gerçeğinin altını çizen bir duyarlılık.
Org. Özkök, bu anlamlı ziyaretiyle Baykal'ın da takdirini toplamış görünüyor. CHP lideri de, Genelkurmay Başkanı'nın bu davranışıyla demokrasinin ve demokrasi içinde muhalefetin önem ve işlevine dikkat çektiğini düşünüyor.

Hediye Selçuklu vazosu

Org. Özkök'ün veda jestine Baykal da bir hediyeyle karşılık veriyor. Baykal, Org. Özkök'e bu ziyaretin anısı olarak 13. yüzyıl Selçuklu - Suriye motifleriyle bezenmiş orijinali Metropolitan Müzesi'nde bulunan değerli bir kâsenin Paşabahçe'de üretilmiş bir örneğini sunuyor.
Org. Özkök'le Baykal'ın sohbet konularının başında terör ve terörle mücadele geliyor. Org. Özkök, terörün uluslararası bağlantılarının önemine dikkat çekiyor. Uluslararası bağlantı sürdükçe terörle mücadelenin daha zor olacağına işaret ediyor. Baykal da terörle mücadele ve terörün küresel boyutlarıyla ilgili kaygılarını dile getiriyor.
CHP lideri, Ortadoğu'daki gelişmeleri de analiz ediyor ve Türkiye'nin çok daha uzun vadeli, stratejik düşünmesi ve öyle karar vermesi gerektiği üzerinde duruyor. Günübirlik olaylarla, dar ve kısa vadeli analizlere dayalı olarak hareket etmesinin yanlış olacağını vurguluyor.
Baykal, Org. Özkök'ün ziyaretinde bir anlamda ufuk turu yapıyor.
Türkiye'nin, Lübnan dahil, dünyanın en eski çatışma alanı olan Ortadoğu'yla ilgili kararlarını uzun yıllar sonrasını düşünerek vermesi gerektiğinin altını çiziyor.

'Türkiye stratejik yaklaşmalı'

Baykal'ın bu konudaki düşünceleri şöyle: "Ağaçlara bakmaktan ormanı gözden kaçırmamak gerekir. Türkiye, tablonun bütününe bakmalı ve çok stratejik yaklaşmalıdır. Şimdi Kore'den başlayarak bakalım. Kore, Çin, Hindistan, Pakistan, İran. Dikkat edildiğinde bu çizginin bir nükleer zincir oluşturduğu görülecektir. Ki bu zincirin ucu son halka olarak Türkiye'ye dayanmıştır. Türkiye bu gerçeğin üzerinde çok ciddi durmalıdır. Eğer İran da nükleer silah edinir, bu anlamda nükleer güç haline gelirse bu dünyada ve özellikle bölgede birçok dengeyi altüst eder. Türkiye'yi de çok yakından etkiler. Türkiye olaylara bu büyüklükte bakmalıdır. Bölgede oluşan eksenlere çok dikkat etmelidir."
Baykal, bu bağlamda hükümetin, dış talep var diye Lübnan'a asker göndermeye karar vermesinin Türkiye'ye zarar vereceğini düşünüyor. Bunun, Türkiye'nin bölgedeki tarafsız, itibarlı konumunu bozabileceğini, Türkiye'yi taraf ve hedef haline getirebileceğini söylüyor. Türkiye'nin asker göndermesinin, misyon olarak İsrail'in yanındaymış; buna karşılık, orada Müslüman kimliğiyle bulunması istendiğinden, bu yönüyle de karşı tarafın yanındaymış gibi karmaşık bir izlenim vereceğine işaret ediyor.Bu yazı 566 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,751 µs